Оролбўйи минтақасини барқарор ривожлантириш давлатнинг асосий устувор йўналишларидан биридир
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаковнинг Бирлашган миллатлар ташкилотининг Ўзбекистондаги доимий координатори, Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик Траст жамғармаси Бошқарув қўмитаси ҳамраиси Роли Астхана билан учрашуви бўлиб ўтди.
Мулоқот чоғида Траст жамғармасининг донор мамлакатлар, халқаро ташкилотлар ва ривожланиш бўйича ҳамкорлар билан биргаликда олиб борилган фаолиятининг якунлари, шунингдек, Оролбўйи минтақасида ресурсларнинг сафарбар этилиши ва манзилли лойиҳаларни амалга оширишда келгусидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари ва механизмлари муҳокама қилинди.
Хусусан, Жамғарманинг Техник котибияти томонидан баҳолаш натижалари сарҳисоб қилингани ҳамда Бошқарув қўмитаси ҳамраисларига тасдиқлаш ва молиялаштириш учун аниқ лойиҳа таклифларини танлаш бўйича тавсиялар ишлаб чиқилгани таъкидланди.
Шунингдек, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда ишлаб чиқилган учта стратегик ҳужжатни, жумладан, Ресурсларни сафарбар қилиш ва шериклик стратегияси, Коммуникациялар, брендлаш ва маркетинг стратегиялари ҳамда Мониторинг олиб бориш ва баҳолаш бўйича Йўриқномани Бошқарув қўмитасига кўриб чиқиш учун юборишга қарор қилинди.
Ушбу масалалар Бошқарув қўмитасининг яқин кунларда ўтказилиши режалаштирилган 5-йиғилишида кўриб чиқилади.
Шунингдек, Жамғарма Маслаҳат қўмитасининг навбатдаги йиғилиши ҳам ўтказилади. Бу, ўз навбатида, белгиланган вазифалар доирасида юзага келаётган барча масалаларга аниқ ечимларни ишлаб чиқишга имкон беради.
Учрашув чоғида жорий йил кузида Ўзбекистонда юқори даражадаги Биринчи Оролбўйи халқаро форумини ўтказиш билан боғлиқ масалалар ҳам кўриб чиқилди. Форум кун тартибига Ўзбекистонда “яшил” иқтисодиётни янада ривожлантиришнинг истиқболли ечимлари, БМТ Бош Ассамблеясининг Оролбўйи минтақасида экологик инновациялар ва технологиялар зонасини ташкил қилиш тўғрисидаги резолюциясини ҳаётга жорий этиш чора-тадбирлари, шунингдек, минтақанинг барқарор ривожланишига йўналтирилган лойиҳаларни амалга ошириш учун ривожланиш бўйича шериклар билан инвестициявий шериклик алоқаларини ўрнатиш механизмларининг муҳокамаси ҳам киритилган.
Томонлар тадбир концепциясини ҳамда ташкилий ва мазмунига доир барча масалаларни ишлаб чиқишни тезлаштирилган тарзда якунлашга келишиб олдилар.

Устойчивое развитие региона Приаралья – один из главных приоритетов государства
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардора Умурзакова с Постоянным координатором Организации Объединенных Наций в Узбекистане, сопредседателем Руководящего комитета Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья Роли Астхана.
В ходе встречи обсуждены текущие результаты работы Трастового фонда в контексте взаимодействия со странами-донорами, международными организациями и партнёрами по развитию, а также актуальные вопросы и механизмы дальнейшего сотрудничества по мобилизации ресурсов и реализации адресных проектов в регионе Приаралья.
В частности, было озвучено, что Технический секретариат Фонда обобщил результаты оценки и разработал рекомендации сопредседателям Руководящего комитета по отбору конкретных проектных предложений для финансирования и их последующего утверждения.
Также было принято решение о направлении на рассмотрение Руководящему комитету разработанных совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли трех стратегических документов: Стратегии мобилизации ресурсов и партнерства, Стратегии коммуникации, брендинга и маркетинга и Руководства по мониторингу и оценке.
Данные вопросы будут рассмотрены в ходе 5-го заседания Руководящего комитета, которое планируется провести в ближайшее время.
Также будет проведено очередное заседание Консультативного комитета Фонда, что позволит выработать конкретные решения по всем имеющимся вопросам в рамках поставленных задач.
В ходе встречи были рассмотрены также вопросы, связанные с проведением в Узбекистане осенью текущего года Первого Приаральского Международного форума высокого уровня. Повестка Форума будет сфокусирована на обсуждении перспективных решений по дальнейшему развитию «зеленой» экономики в Узбекистане, мер по практической реализации Резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о создании в регионе Приаралья зоны экологических инноваций и технологий, а также механизмов налаживания инвестиционного партнерства с партнерами по развитию для реализации проектов, ориентированных на устойчивое развитие региона.
Стороны договорились в ускоренном порядке завершить разработку концепции мероприятия и проработать все вопросы организационно-содержательного характера.