Хизматлар соҳасидаги натижалар таҳлил қилинди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 7 июнь куни хизматлар кўрсатишни ривожлантириш масалалари муҳокамаси бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Хизматлар – кам харажат билан кўп аҳолининг бандлигини таъминласа бўладиган соҳа. Шу боис ҳудудларда маиший хизмат уйлари ташкил этилмоқда, ишсизлар касб-ҳунарга ўргатилмоқда, маблағ ва шароит билан таъминланмоқда.
Жорий йил 27 январда давлат раҳбарининг “Хизматлар соҳасини ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” қарори қабул қилинди. Унга мувофиқ, бу соҳага кўплаб енгилликлар берилди ва имтиёзли ресурслар ажратилди.
Булар орқали жорий йилда 120 мингдан ортиқ янги лойиҳаларни амалга ошириб, хизматлар ҳажмини 435 триллион сўмга етказиш режа қилинган.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда бу борада ҳудудларда бажарилган ишлар таҳлил қилинди.
Ҳокимлар халқни ўйлаб, ҳалол ишлаб, тадбиркорларга ер, бино ва инфратузилма масаласида ёрдам берган жойларда натижа бўлган. Масалан, Тошкент шаҳри, Самарқанд, Фарғона ва Андижон вилоятларида минглаб иш ўринлари очилган.
Январь-май ойларида хизматлар соҳасида 232 минг иш ўрни яратилган. Лекин Жиззах, Навоий, Хоразм ва Қашқадарё вилоятларида бу борадаги натижалар паст.
Сўнгги икки ойда хизмат жойлари ташкил этиш учун 12 мингта ер майдони аукционга қўйилган. Лекин 27 та туманда савдога чиқарилган майдонлар сони 10 тага ҳам етмаган.
Шу сабабли бундай сусткашликка йўл қўйган шаҳар ва туман ҳокимлари, уларнинг қурилиш бўйича ўринбосарларига интизомий жазо чоралари белгиланди.
Хизматлар соҳасини ривожлантириш бўйича 9 ой ва йил якунигача бўлган режалар муҳокама қилинар экан, Бухоро тажрибаси бу борада намуна қилиб кўрсатилди.
Мисол учун, Бухоро шаҳридаги тадбиркорлар меҳмонхона, ошхона, савдо дўконларининг том қисмида ресторан ва кафетерийлар ташкил этган. Имтиёзли кредитлар самарадорлиги таҳлил қилинганда, бир иш ўрни очиш учун ўртача 8-9 миллион сўм кетган, холос.
Мутасаддиларга ушбу тажрибани бошқа шаҳар ва туман марказларида ҳам жорий қилиш, бунинг учун хавфсизлик талаблари ҳамда ижарага бериш шартларини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Умуман, юртимизда аҳолига қулай ва серқатнов йўл бўйларида давлат идораларининг балансидаги 4 мингга яқин маъмурий бино жойлашган. Ушбу бино ва иншоотлардан ҳам сервис соҳасида самарали фойдаланиш мумкинлиги таъкидланди.
Хизмат шохобчалари ташкил этиш учун, аввало, қулай жой керак. Шу боис йиғилишда яна 25 мингта ер майдонлари сервис ва савдо объектлари учун аукционга чиқарилиши белгиланди.
Бу борада аҳолига янада қулайлик яратиш учун энди ерларни аукционга қўйиш жараёни ижара бўйича 48 кундан 15 кунга, мулк ҳуқуқида 74 кундан 20 кунга қисқартирилади. Ер майдонларини баҳолаш экспертизадан ўтказилмайди, ҳақиқий баҳоси аукционда аниқланади.
Шу билан бирга, 2023 йил 1 январдан бошлаб, ерларни аукционга чиқаришда кадастр идораларида бор маълумотларни бошқа идоралар билан келишиш тартиби бекор қилинади. Барча вазирликларнинг кадастр маълумотлари Миллий геоахборот тизимига киритилади.
Жорий йил 1 сентябргача 205 та туман ва шаҳарда 253 та махсус савдо ва хизмат кўрсатиш кўчаларини ташкил этиш режалаштирилган. Бу мақсадлар учун ўтган йили республика бюджетидан 1 триллион 400 миллиард сўм, жорий йилда эса 900 миллиард сўм ажратилган.
Масалан, Жиззах шаҳрининг “Жиззахлик” маҳалласидаги ёпиқ кўча Шароф Рашидов марказий кўчасига боғланиб, савдо ва сервис шохобчаларига туну кун ишлашга рухсат берилган. Натижада бизнес ривожланиб, 200 та иш ўрни пайдо бўлган.
Вилоят ҳокимларига шаҳар ва туманларда шундай кўчалар ташкил этиб, сервисни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ёки яна бир мисол: Бойсундаги машҳур Омонхона сиҳатгоҳи атрофида 3 та меҳмонхона бор. Лекин жой етишмаслиги сабабли меҳмонларни қишлоқдаги хонадонлар қабул қилади. Агар бу сиҳатгоҳга олиб борувчи йўл яхшиланса, меҳмонлар сони янада кўпайиши, йўл бўйида 200 дан зиёд савдо ва хизмат объектлари ташкил этилиши мумкин. Шу боис, мутасаддиларга Омонхона қишлоғини ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шундай ёндашув асосида, хорижий консалтинг компаниялари ва экспертларни жалб қилиб, 28 та шаҳар ва хизмат салоҳияти юқори 10 та туманнинг “мастер режаси”ни ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Президент кўчма ва енгил конструкцияли савдо фаолияти учун талабларни соддалаштириш зарурлигини таъкидлади.
Жумладан, уй-жой мулкдорлари ширкатлари, маҳалла, ободонлаштириш ва йўл ташкилотларига ўз ҳудудида мавсумий кафе ва савдо нуқталарини ташкил этишга рухсат берилади. Бу орқали қарийб 50 минг нафар аҳолининг бандлиги таъминланади.
Йиғилишда транспорт соҳасига хусусий инвесторларни жалб қилиш, хизматлар турини кўпайтириш, Автомобиль йўллари қўмитаси фаолиятини трансформация қилиш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбари яқинда маҳаллаларда бўлиб ўтган сайловларга ҳам тўхталиб, раисларни сайлангани билан табриклади.
– Элга бош бўлиш бу – катта масъулият. Маҳалла раислари мамлакатимиздаги ислоҳотларни ҳар бир хонадонга етказишда, одамларнинг талабини ҳокимлар олдига қўйиб, халқимизни рози қилишда етакчи бўлиши зарур. Бугун хизматлар соҳасини ривожлантириш бўйича қўйилган аниқ масалалар ҳам энг аввало маҳалладан бошланиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, ҳоким ва ҳоким ёрдамчилари сўзга чиқиб, режа ва таклифларини баён этди.

Проанализированы результаты в сфере услуг
Под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 7 июня состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития сферы услуг.
Сектор услуг - сфера экономики, позволяющая создать рабочие места быстро и при низких затратах. Поэтому в регионах организуются центры бытового обслуживания, организовано профессиональное обучение безработных, им предоставляются средства и условия.
27 января текущего года Президент подписал постановление «О дополнительных мерах по развитию сферы услуг», в соответствии с которым сфере дан ряд преференций, выделены льготные ресурсы.
В текущем году в данном секторе планируется реализовать более 120 тысяч новых проектов и увеличить объем услуг до 435 триллионов сумов.
На совещании, прошедшем в критическом ключе, проанализирована работа, проделанная в регионах в этом направлении.
Отмечалось, что там, где хокимы думают о людях, работают честно и помогают предпринимателям с землей, зданиями и инфраструктурой, достигнуты результаты. Например, тысячи рабочих мест созданы в городе Ташкенте, Самаркандской, Ферганской и Андижанской областях.
В январе-мае в сфере услуг было создано 232 тысячи рабочих мест. Однако показатели Джизакской, Навоийской, Хорезмской и Кашкадарьинской областей низкие.
За последние два месяца на аукцион выставлено 12 тысяч земельных участков для объектов оказания услуг. Но в 27 районах выставлено на продажу менее 10 участков.
В связи с этим определены меры дисциплинарного взыскания в отношении хокимов городов и районов, их заместителей по строительству, допустивших недостатки в работе.
В ходе обсуждения планов по развитию сферы услуг до конца года в качестве примера приведен бухарский опыт.
К примеру, в Бухаре предприниматели организовали рестораны и кафетерии на крышах гостиниц, столовых и магазинов. Анализ эффективности льготных кредитов показал, что средние затраты на создание одного рабочего места в Бухаре составили всего 8-9 миллионов сумов.
Ответственным лицам поручено внедрить эту практику в других городах и районных центрах, а также разработать требования по безопасности и условия аренды.
В целом на балансе государственных органов имеется около 4 тысяч административных зданий, которые расположены в удобных местах и вдоль улиц с интенсивным движением. Указано, что эти здания и сооружения также могут быть эффективно использованы в сфере обслуживания.
Для организации точек обслуживания важное значение имеет наличие места. В связи с этим на совещании определено, что на аукцион будут выставлены еще 25 тысяч земельных участков под объекты сервиса и торговли.
Для удобства населения процесс выставления земли на аукцион будет сокращен с 48 до 15 дней для получения в аренду и с 74 до 20 дней для приобретения в собственность. Оценка земельных участков экспертизе не подлежит, действительная стоимость будет определяться на аукционе.
Вместе с тем с 1 января 2023 года будет отменен порядок согласования кадастровой информации с другими ведомствами при выставлении земель на аукцион. Кадастровые данные всех министерств будут включены в Национальную географическую информационную систему.
До 1 сентября текущего года планируется организовать 253 специальные улицы торговли и обслуживания в 205 районах и городах. В прошлом году на эти цели из республиканского бюджета было выделено 1,4 триллиона сумов, а в этом году - 900 миллиардов сумов.
Например, тупиковая улица в махалле Джиззахлик города Джизака соединена с центральной улицей Шарафа Рашидова, а торгово-сервисным объектам разрешено работать круглосуточно. В результате бизнес получил импульс и было создано 200 рабочих мест.
Хокимам областей поручено создать аналогичные улицы и в городах и районах.
Или другой пример: на знаменитом курорте Омонхона в Байсуне есть 3 гостиницы. Но из-за нехватки мест приезжающих принимают гостевые дома. Если дорога, ведущая к санаторию, будет улучшена, число посетителей увеличится, а вдоль дороги можно будет открыть более 200 объектов торговли и обслуживания. Исходя из этого, ответственным лицам даны указания по развитию села Омонхона.
Поставлена задача на основе этого подхода привлечь иностранные консальтинговые компании и экспертов, разработать мастер-план 28 городов и районов с высоким потенциалом в сфере услуг.
Президент подчеркнул необходимость упрощения требований к торговой деятельности на базе передвижных средств и легких конструкций.
В частности, товариществам собственников жилья, махаллям, благоустроительным и дорожным организациям будет разрешено открывать на своей территории сезонные кафе и торговые точки. Это обеспечит работой около 50 тысяч человек.
На совещании также обсуждены вопросы привлечения частных инвесторов в транспортную сферу, расширения спектра услуг, трансформации деятельности Комитета по автомобильным дорогам.
Глава государства коснулся итогов недавних выборов в махаллях и поздравил председателей с избранием.
- Быть главой махалли - большая ответственность. Председатели махаллей должны быть лидерами в том, что касается доведения реформ в стране до каждой семьи, повышения благополучия нашего народа, постановки перед хокимами вопросов, волнующих людей. Реализация поставленных сегодня конкретных задач по развитию сферы услуг также должна начинаться с махалли, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании представили информацию заместители Премьер-министра, министры, хокимы и их помощники, они изложили свои планы и предложения.