Ўзбекистон делегациси “Марказий Осиё – Хитой” шаклидаги ташқи ишлар вазирларининг учинчи учрашувида иштирок этади
2022-06-07 | Сиёсат
2022 йил 8 июн куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов Нур-Султон шаҳрида бўлиб ўтадиган “Марказий Осиё – Хитой” шаклидаги учинчи вазирлар учрашувида иштирок этади.
Тадбир давомида томонлар дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги муносабати билан 2022 йил 25 январда бўлиб ўтган “Марказий Осиё – Хитой” онлайн саммитида давлатлар раҳбарлари томонидан эълон қилинган ташаббусларни амалга ошириш йўлларини, шунингдек сиёсий-дипломатик, савдо-иқтисодий, транспорт ва маданий-гуманитар соҳалардаги кўп томонлама ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қиладилар.
Ташриф доирасида ушбу турли давлатлар делегациялар раҳбарлари билан икки томонлама учрашувлар ҳам режалаштирилган.

Об участии делегации Узбекистана в третьей встрече министров иностранных дел в формате «Центральная Азия – Китай»
2022-06-07 | Политика
8 июня 2022 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов примет участие в третьей министерской встрече в формате «Центральная Азия – Китай», которая состоится в г.Нур-Султане (Республика Казахстан).
В ходе мероприятия стороны планируют обсудить пути реализации инициатив, озвученных главами государств 25 января 2022 года на онлайн-саммите «Центральная Азия – Китай» по случаю 30-летия установления дипломатических отношений, а также актуальные вопросы дальнейшего расширения многостороннего сотрудничества в политико-дипломатической, торгово-экономической, транспортной и культурно-гуманитарной сферах.