Туркий давлатлар невролог олимлари Самарқандда
Самарқандда туркий давлатлар тиббиётчиларининг тарқоқ склероз касаллигининг долзарб муаммоларига бағишланган IV халқаро конгресси ўз ишини бошлади.
Тарқоқ склероз касаллигининг долзарб муаммолари бўйича дастлабки конгресс 2019 йилда Туркиянинг Гулхане университети медицина факультетида туркий давлатларнинг мутахассислари иштирокида ўтказилган. Шундан сўнг конгрессни ҳар йили Ғарбий ва Ўрта Осиё давлатларининг бирида ўтказишга келишиб, махсус котибият аъзолари таркиби сайланган. Бу галги анжуманда ҳам Туркия, шимолий Кипр, Россия Федерацияси, Озарбайжон, Қозоғистон, Тожикистон, Қирғизистон республикаларидан келган ҳамда мамлакатимизда фаолият олиб бораётган етакчи невропатолог, нейрореабилитолог, нейропсихолог, нейрореаниматолог, рентген-радиолог олимлар иштирок иштирок этмоқда.
Самарқанд давлат тиббиёт университети ректори, профессор Ж.Ризаевнинг таъкидлашича, мазкур анжуман халқаро миқёсдаги йирик тадбирлардан бири сифатида тарқоқ склероз касаллигини замонавий усуллар ёрдамида даволашда юқори натижалар бермоқда. Шунинг учун ҳам йилдан-йилга конгрессга қизиқиш орти, иштирокчилар сафи кенгаймоқда.
– Конгрессни ўтказишдан асосий мақсад тарқоқ склероз касаллигини даволашда илғор технологияларни қўллаш, олимлар билан тажриба алмашиш ва уни амалиётда қўллаш, – дейди туркий давлатлар ўртасида тарқоқ склероз бўйича изланишларни қўллаб-қувватлаш ассоциацияси президенти, профессор Д. Шериф. – Самарқанд мезбонлик қилаётган бу галги анжуман ҳам касалликнинг замонавий диагностикаси ва даволаш усуллари бўйича Ғарбий ва Ўрта Осиё давлатларидан келган олимлар ўртасида ўзаро тажриба алмашиш ва янгиликларни амалиётда қўллаш учун кенг имконият яратади.
Конгресс 10 июнга қадар давом этади ва академик мобиллик доирасида ирсий мойилликка эга бўлган тарқоқ склероз касаллигининг муаммолари бўйича давра суҳбатлари, мунозаралар ўтказилиб, тажриба алмашилади.

Неврологи из Турции находятся в Самарканде
Первый конгресс по рассеянному склерозу прошел в 2019 году в Турции в учебно-исследовательской больнице «Гюльхане» при Университете медицинских наук в Анкаре с участием экспертов из тюркских стран. После этого было принято решение ежегодно проводить данный форум в одной из стран Западной и Центральной Азии, а также были избраны члены специального секретариата.
В нынешнем конгрессе принимают участие ведущие невропатологи, нейрореабилитологи, нейропсихологи, нейрореаниматологи, рентген-радиологи из Турции, Северного Кипра, Российской Федерации, Азербайджана, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана и нашей республики.
Ректор Самаркандского государственного медицинского университета, профессор Ж.Ризаев отметил, что данный конгресс является одной из крупнейших международных площадок в области изучения рассеянного склероза, позволяя использовать положительные результаты современных методов лечения данного недуга. Именно поэтому интерес к данному форуму растет с каждым годом, как и число его участников.
– Основная цель конгресса – использование передовых технологий в лечении рассеянного склероза, обмен опытом с учеными и применение лучших достижений на практике, – говорит президент Ассоциации по поддержке исследований в области рассеянного склероза среди тюркских стран, профессор Д. Шериф. – Нынешняя наша встреча в Самарканде также предоставит широкие возможности ученым из стран Западной и Центральной Азии для обмена опытом и применения инновационных подходов в диагностике и лечении заболевания.
Конгресс продлится до 10 июня. В рамках академической мобильности пройдут «круглые столы», дискуссии и обмен опытом по проблемам рассеянного склероза, имеющего генетическую предрасположенность.