Президентлар Хивани зиёрат қилди
Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида Ичан қалъадаги тарихий обидаларни зиёрат қилди.
Маълумки, Ичан қалъа фақат ёдгорлик эмас, балки «тирик» шаҳардир. Бу ерда 120 дан зиёд меъморий обидалар бор ва ҳозиргача қадимий уйларда аҳоли яшайди. Унинг «очиқ осмон остидаги музей» деб аталиши шундан.
Хива шаҳри 1990 йил 12 декабрда ЮНЕСКО Маданий мерос рўйхатига киритилган. 1997 йилда шаҳарнинг 2500 йиллик юбилейи нишонланган. 2020 йилда Турксой халқаро ташкилоти томонидан Турк дунёсининг маданий пойтахти, деб эълон қилинган.
Давлат раҳбарлари Ота дарвозадан кириб, Кўк минора, Кўҳна арк саройи, Тошҳовлини томоша қилди. Паҳлавон Маҳмуд мақбараси ва Жума масжидида Қуръон тиловат этилиб, дуо ўқилди.
Хоразмнинг тарихи, илм-фан ривожига қўшган ҳиссаси ҳақидаги маълумотлар, бой маданияти ва санъати меҳмонларда ёрқин таассурот қолдирди.

Президенты осмотрели достопримечательности Хивы
Президент Таджикистана Эмомали Рахмон в сопровождении главы нашего государства Шавката Мирзиёева посетил исторические памятники в комплексе Ичан-кала.
Примечательная особенность Ичан-калы заключается в том, что здесь не только расположено более 120 архитектурных памятников, но и сохранилась живая заселенная часть города. Поэтому город называется музеем под открытым небом.
Хива была включена в Список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО 12 декабря 1990 года. В 1997 году город отметил своё 2500-летие. В 2020 году он был объявлен международной организацией Тюркской культурной столицей тюркского мира.
Главы государств вошли в комплекс через главный ворота Ата-дарваза и посетили Кальта-минар, дворцы Куня-арк и Тошовли. В мавзолее Пахлавона Махмуда и Пятничной мечети прочитаны суры из Корана и дуа.
Рассказы об истории Хорезма, его вкладе в развитие науки, богатая культура и искусство региона произвели на гостей незабываемое впечатление.