Қишлоқ хўжалиги вазири Туркий давлатлар ташкилоти Бош котиби билан учрашди
1 июнь куни қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев ва Туркий давлатлар ташкилоти (ТДТ) Бош котиби Бағдод Амреев ўртасида бўлиб ўтган учрашув 2022 йил 3-4 июль кунлари ўтказилиши режалаштирилган ТДТга аъзо давлатлар ва кузатувчиларнинг қишлоқ хўжалиги вазирлари 1-йиғилиши ҳамда 1-Турк Агрофорумига тайёргарлик доирасида ташкил этилди.
Ишбилармон руҳда кечган мулоқот чоғида вазир Жамшид Ходжаев бўлажак тадбирларга тайёргарлик ҳақида маълумот берди. Жумладан, у Туркий Давлатлар Ташкилоти Кенгаши ва Иқтисодий Ҳамкорлик Ташкилотига (ИҲТ) бир вақтнинг ўзида раислик қилиш қизиқарли платформа яратиш имконини беришини таъкидлаб ўтди. “Дастлаб Туркий давлатлар агрофоруми, сўнгра ИҲТ йиғилиши ўтказилиб, уларнинг доирасидаги маданий дастур ва барча ташкилий тадбирлар бирлаштирилади, бу эса ўз навбатида дастурнинг қизиқарли ўтишига замин яратади”, – деди Жамшид Ходжаев.
Эслатиб ўтамиз, Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши негизида тузилган Туркий давлатлар ташкилотининг биринчи саммити 2022 йилда Ўзбекистонда ўтказилиши режалаштирилган. Бу ҳақдаги қарор 12 ноябрь куни Истанбулда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев иштирокида бўлиб ўтган Туркий кенгашнинг саккизинчи саммитида қабул қилинди.
Ўз ўрнида ТДТ Бош котиби Бағдод Амреев шундай фикр билдирди: “Бизнинг давлатларимиз яқиндан ҳамкорлик қилишмоқда. Форумга йирик ишлаб чиқарувчилар, компаниялар, хусусан қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқарувчиларни кўпроқ таклиф қилишимиз керак. Яъни бизларни ҳамкор ҳудудларда фаолият юритадиган аграр соҳа вакиллари кўпроқ қизиқтиради. Улар бутун ҳудудимизни, ҳеч бўлмаса икки ёки учта давлатни қамраб олса яхши”
Сўнгра томонлар ушбу кенг кўламли минтақавий тадбирдан кутилаётган натижалар билан бир қаторда ташкилий масалаларни ҳам муҳокама қилдилар.
“Айни вақтда биз кўп томонлама ҳамкорлик Меморандуми ҳамда якуний баённомани тайёрлаяпмиз. Уларни таклиф этилаётган лойиҳаларга қўшиб, сизга ва ташкилотнинг бошқа аъзоларига тақдим этамиз. Якуний баённомада кооперация муносабатларини акс эттиришни истардик, чунки барча давлатларнинг қишлоқ хўжалиги ва тупроқ-иқлим шароитлари ўзига хос, – дея таъкидлаб ўтди қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев. — Ушбу йўлда кучларни бирлаштириб, ҳамкорликда кооперация алоқаларини йўлга қўядиган бўлсак,  у ҳолда нафақат қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ишлаб чиқаришни, балки ҳосил етиштиришнинг бутун қуёшли даврини қамраб оламиз. Масалан, Ўзбекистонда ҳамма нарса эрта гуллайди, ундан кейин ушбу жараён Тожикистон, Қирғизистон ҳамда Қозоғистонда кузатилади. Бундан ташқари, Қозоғистонда донли экинлар кўп етиштирилса, бизда Қирғизистон ва Тожикистонда бўлгани каби данакли мевалар сероб. Ушбу масалада биз рақобатчи сифатида эмас, балки айнан кооперация бўйича ҳамкорлар сифатида ишлашимиз мумкин. Бундай саъй-ҳаракатлар яхши натижа беришига ишончим комил”.
Шунингдек, учрашув давомида Жамшид Ходжаев ва Бағдод Амреев бир қатор бошқа масалаларни ҳам муҳокама қилишди. Будапештда ТДТ ҳомийлигида “Ybl Villa” боғини ташкил этиш доирасида сўралган 50 туп дарахт кўчати ва 200 туп лолани (Қўқон наъматаги, лола турлари, Туркман ноки, оддий анор, шарқона хурмо, Константинопол беҳиси, Сиеверс олмаси) етказиб бериш бўйича ишлар ҳозирда  Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан олиб борилаётгани айтилди. Уларни июнь ойининг оҳирида жўнатиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, вазир Туркий давлатлар ташкилоти ҳузурида Қурғоқчиликнинг олдини олиш институтини ташкил этиш ва унинг кейинги фаолияти доирасида ТДТ котибияти ҳамда венгриялик ҳамкасблар билан фаол ҳамкорлик қилишга тайёрлигини таъкидлади. Ушбу институтни ташкил этиш таклифи ТДТ 8-саммитида Венгрия Бош вазири В. Орбан томонидан киритилган эди.

Министр сельского хозяйства провел встречу с Генеральным секретарём Организации тюркских государств
1 июня состоялась встреча министра сельского хозяйства Жамшида Ходжаева и генерального секретаря Организации тюркских государств (ОТГ) Багдада Амреева.
Встреча была организована в рамках подготовки к проведению 1-го Совещания министров сельского хозяйства государств-членов и наблюдателей ОТГ, а также 1-го Тюркского агрофорума, проведение которых намечено на 3–4 июля 2022 года.
В ходе деловой беседы министр Жамшид Ходжаев сообщил о подготовке к предстоящим мероприятиям, отдельно отметив, что одновременное председательство в совете Организации тюркских государств и Организации экономического сотрудничества (ОЭС), которые пройдут в начале июля, даст возможность создать интересную платформу для сотрудничества и переговоров. «Проведение Агрофорума тюркских государств, а за ним – совещание ОЭС и объединенные по ним культурные и организационные мероприятия, представят для участников насыщенную и интересную программу», отметил Жамшид Ходжаев.
Напомним, что проведение первого саммита Организации тюркских государств, (который образовался после Совета сотрудничества тюркоязычных государств), было запланировано на 2022 год в Узбекистане. Решение об этом озвучили на восьмом саммите Тюркского совета в Стамбуле 12 ноября, в котором принимал участие и президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Багдад Амреев, генеральный секретарь Организации тюркских государств, в свою очередь отметил: «Все наши страны тесно сотрудничают. Стоит постараться пригласить на форум больше крупных производителей сельскохозяйственной продукции и различные компании, присутствующие на наших рынках, чтобы их деятельность могла охватить как наш регион, так и регионы еще двух-трех стран».
Далее стороны обсудили организационные вопросы, а также ожидаемые результаты проведения масштабного регионального мероприятия.
«Мы готовим меморандум о взаимопонимании многостороннего сотрудничества и итоговое коммюнике. Проекты, которые мы предлагаем, вскоре представим к вниманию вам и другим членам организации. В последнем коммюнике мы хотели бы отразить наши кооперационные отношения. Ведь сельское хозяйство и почвенно-климатические условия в разных странах свои, но если мы объединим наши усилия и совместно будем кооперировать, то сможем охватить весь цикл производства сельхозпродукций, а также солнечный цикл созревания урожая. К примеру, в Узбекистане всё начинает цвести раньше, затем следом цветение начинается в Таджикистане, Кыргызстане, а потом и в Казахстане. Также в Казахстане, к примеру, больше зерновых и пшеницы, а у нас – косточковые, как и в Кыргызстане и Таджикистане. И в этом вопросе мы могли бы не конкурировать друг с другом, а направить наши силы на кооперацию. Такое сотрудничество, я уверен, даст большие результаты» – отметил Жамшид Ходжаев.В ходе встречи Жамшид Ходжаев и Багдад Амреев обсудили ряд других вопросов, среди которых было упоминание о создании в Будапеште парка «Ybl Villa» под эгидой ОТГ. Здесь Минсельхозом РУ ведется работа по подготовке 50 саженцев деревьев и 200 луковиц цветов тюльпана (шиповник кокандский, тюльпаны в ассортименте, груша туркменская, гранат обыкновенный, хурма восточная, айва константинопольская, яблоня сиверса). Их пересылка в Будапешт намечена на конец июня.
Министр сельского хозяйства Узбекистана рассказал и о готовности активно взаимодействовать с секретариатом ОТГ и венгерскими коллегами по созданию и дальнейшему функционированию Института по предотвращению засухи при Организации тюркских государств. Идея открытия института была предложена на 8-м Саммите ОТГ Премьер-министром Венгрии В. Орбаном.