«Ташаббускор буджет элчилари» танлови ғолибларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди
Тадбир бошида, Молия вазири ўринбосари Ахадбек Хайдаров “Ташаббусли буджет” лойиҳасига ёшларнинг, айниқса талабаларнинг катта қизиқиш билдириб, кўплаб лойиҳаларни тақдим этгани, ватанимиз тақдирига дахлдорлигинини англатиши ҳақида айтиб, “Очиқ буджет” ахборот порталидан мавсум давомида 15,6 минг талаба рўйхатдан ўтгани ҳамда ташаббусли бюджет жараёни давомида улар томонидан 7,2 мингта таклифлар билдирилгани” ҳақида тўхталиб ўтди.
Ундан сўнг эса, айнан мазкур “Ташаббусли бюджет” жараёнида катта қизиқиш билан иштирок этган талабалар ўз таассуротлари билан бўлишдилар.
Хусусан, танловда 13 ўринни қўлга киритган талаба Шербек Махмасоатов: “Очиқ буджет сайтидаги "Ташаббусли буджет" лойиҳаси давлатимиз томонидан муоммолар учун ажратилётган маблағлари айни керакли жойларга этиб боришига сабаб бўлмоқда. Яна ҳам қувонарли ҳолат шундаки, кейинги ташаббус учун қайси муоммони кўтариб чиқамиз деб маҳалла мутасаддилари ва ташаббускор аҳолилар томонидан ўрганиш ишлари олиб борилмоқда. Бунинг барчасига бош бўлган Давлатимиз Раҳбарига, қолаверса, шу лойиҳа бўйича ишлаётган мутасаддиларга ўз миннатдорчилигимни билдираман.” – дея таъкидлади.
Мазкур тадбирда нафақат талабалар, балки уларнинг ота-оналари ҳам иштирок этиб, танлов ҳақидаги ўз фикр ва таклифларини билдиришди.
Учрашувда ғолибларга эсдалик совғалари, жумладан, 5 та ноутбук, 10 та планшет, 10 та киндел, 10 та ақлли соат ва 20 та қулоқчинлар ўз эгаларига топширилди ҳамда келгусида жамият ривожи ёълида фаол иштирокда бардавом бўлишларини таъкидланди.

Состоялась церемония награждения победителей конкурса "Послы инициативного бюджета"
В Министерстве финансов Республики Узбекистан состоялась церемония награждения победителей конкурса «Послы инициативного бюджета» для студентов, организованного в рамках информационного портала «Открытый бюджет».
В начале мероприятия заместитель министра финансов Ахадбек Хайдаров сообщил, что молодежь, особенно студенческая, проявила большой интерес к проекту «Инициативный бюджет» и подала много проектов, в ходе бюджетного процесса ими было подано 7,2 тысячи предложений.
После этого студенты, с большим интересом принявшие участие в процессе «Инициативный бюджет», поделились своими впечатлениями.
В частности, Шербек Махмасоатов, студент, занявший 13 место в конкурсе, сказал: «Благодаря проекту «Инициативный бюджет» на сайте открытого бюджета средства, выделяемые государством на решение проблем, поступают по назначению. Что еще более радостно, так это то, что ответственные района и предприимчивые жители изучают, какую проблему поставить в следующем проекте инициативного бюджета. Хочу выразить признательность Главе государства, который всем этим руководит, а также должностным лицам, работающим над этим проектом».
На этом мероприятии присутствовали не только учащиеся, но и их родители, которые высказали свои мнения и предложения по поводу конкурса.
В конце встречи победителям были вручены памятные подарки, в том числе 5 ноутбуков, 10 планшетов, 10 Kindle (устройство для чтения электронных книг), 10 умных часов и 20 наушников, а также высказаны теплые пожелания их дальнейшего активного участия в будущем развитии общества.