Тожикистон Республикаси Президенти расмий ташриф билан Ўзбекистон Республикасига келади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон жорий йил 2-3 июнь кунлари расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлади.
Икки биродар мамлакат етакчиларининг музокаралари кун тартибидан Ўзбекистон-Тожикистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш, ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг устувор соҳаларида амалий саъй-ҳаракатларни кенгайтириш масалалари ўрин олган.
Савдо, саноат, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, энергетика ва бошқа тармоқларда қўшма кооперация лойиҳаларини илгари суриш ҳамда анъанавий яқин ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувни давом эттириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилади.
Давлат раҳбарлари халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашишлари кўзда тутилган.
Саммит якунида икки томонлама ҳужжатлар тўплами имзоланиши режалаштирилган.
Таъкидлаш лозимки, олий даражадаги ташрифга тайёргарлик доирасида жорий йил 30 май куни Душанбе шаҳрида икки мамлакат бош вазирлари раислигида ўтказилган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 9-йиғилиши самарали бўлди.
Эртага, саммит арафасида, Тошкент шаҳрида етакчи корхоналар иштирокида бизнес-форум ҳамда Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасидаги стратегик шерикликни изчил кенгайтириш ва унинг катта салоҳиятини рўёбга чиқариш масалаларига бағишланган илмий-амалий конференция бўлиб ўтади.

Президент Республики Таджикистан посетит Республику Узбекистан с официальным визитом
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон 2-3 июня этого года посетит нашу страну с официальным визитом.
В повестке дня переговоров лидеров двух братских стран –вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, расширения практического взаимодействия в приоритетных сферах взаимовыгодного сотрудничества.
Особое внимание будет уделено продвижению совместных проектов кооперации в области торговли, промышленности, сельского хозяйства, транспорта и логистики, энергетики и других отраслях, а также продолжению традиционно тесных межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Предусматривается, что главы государств также обменяются мнениями по актуальной международной и региональной повестке.
По итогам саммита планируется подписание пакета двусторонних документов.
Следует отметить, что в рамках подготовки к визиту на высшем уровне 30 мая этого года в городе Душанбе под председательством премьер-министров двух стран плодотворно состоялось 9-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
Завтра, накануне саммита в городе Ташкенте планируется проведение бизнес-форума с участием ведущих предприятий и научно-практической конференции, посвященной вопросам последовательного углубления и раскрытия большого потенциала стратегического партнерства между Узбекистаном и Таджикистаном.