26-27 май кунлари Бухоро шаҳрида Ўзбекистон камбағалликни қисқартириш халқаро форуми бўлиб ўтди
Камбағалликни қисқартириш, инсонлар яшаш даражасини ва ҳаёт фаровонлигини ошириш ҳар бир давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида ушбу масалалар давлат раҳбарларининг кўплаб чиқишларида ва халқаро ташкилотларнинг кун тартибида акс эттирилган.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёев БМТ Бош Ассамблеясининг 75 ва 76-сессияларида қилган мурожаатида, айниқса, пандемия даврида ва ундан кейин камбағалликка қарши курашда глобал саъй-ҳаракатларни бирлаштириш зарурлигини алоҳида таъкидлаб ўтди. 2020 йил бошида Президент камбағалликни қисқартириш масаласини давлат сиёсатининг асосий вазифаси сифатида белгилаб берди.
Шу мақсадда олдимизга қўйилган вазифаларни самарали бажариш, яъни камбағалликни қисқартириш, инсонлар ҳаёти сифатини ошириш, барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш юзасидан мамлакатимизда амалга оширилган ишлар ва истиқболдаги режаларни дунё ва минтақа экспертлари билан биргаликда муҳокама қилиш ҳамда фикр алмашиш, халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш мақсадида  жорий йилнинг 26-27-май кунлари Бухоро шаҳрида илк бор “Ўзбекистон камбағалликни қисқартириш халқаро форуми” бўлиб ўтди.
Мамлакатимизда камбағалликни қисқартириш масаласи сўнгги йилларда давлат сиёсати кун тартибидаги энг муҳим масалага айланганлиги, шунингдек мазкур йўналишда амалга оширилаётган ишлар ва қисқа даврда эришилган натижалар кўпчилик халқаро ташкилотлар ва экспертларнинг Форумга қизиқишини уйғотмоқда.
Коронавирус пандемияси катта тажриба ва дарс бўлиб хизмат қилди ҳамда камбағалликка қарши кураш сиёсатининг кейинги йўналишлари юзасидан хулоса чиқариш имкониятини яратди. Дунё яна бир бор инсон капитали, таълим ва соғлиқни сақлаш тизимига инвестициялар киритилиши, шунингдек, бундай кутилмаган жараёнларга қарши тура олиш учун молиявий ва иқтисодий захиралар мавжудлиги муҳим эканлигининг гувоҳи бўлди.
Хусусан, мавжуд макроиқтисодий захиралар кўп жиҳатдан Ўзбекистонга қисқа муддатда зарур ресурсларни жалб этиш ва Инқирозга қарши кураш жамғармасини шакллантиришга ёрдам берди. Бу мамлакатимизга учта асосий йўналишда ишлаш имконини берди.
1. Соғлиқни сақлаш тизимини мустаҳкамлаш (янги шифохоналар қуриш, койкалар сонини кўпайтириш, янги тиббий асбоб-ускуналар, дори-дармонлар ва вакциналарни сотиб олиш, тиббий ходимларни рағбатлантириш ва бошқалар).
2. Ижтимоий ҳимоя тизимини такомиллаштириш (шу жумладан, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларни, шунингдек, пандемиядан зарар кўрган аҳолини давлат ёрдами билан қамраб олишни кенгайтириш).
3. Солиқ имтиёзлари ва таътилларни тақдим этиш, кредитлар бўйича тўловларни кечиктириш, шунингдек, молиявий воситачиликнинг бошқа турлари орқали иқтисодиётнинг реал сектори корхоналарини қўллаб-қувватлаш.
Хусусан, ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолини қўллаб-қувватлаш кўламини кенгайтириш ҳамда самарали ташкил этиш мақсадида “Темир дафтар” тизими шакллантирилди.
Ўтган давр мобайнида “Темир дафтар”га киритилган 651,0 минг оила, уларнинг 2,7 млн нафардан ортиқ аъзоларининг 705,2 минг нафар меҳнатга лаёқатли ишсизлари бандлигини таъминлаш орқали 601,3 минг оила “темир дафтар”дан чиқарилди. Дафтарга киритилган оилаларнинг доимий даромад манбаини яратиш чоралари кўрилди. Хусусан, 96,6 минг нафар фуқаролар доимий ишга жойлаштирилди, 34,7 минг нафар фуқаролар тадбиркорлик фоалиятини йўлга қўйди. Шунингдек, 16,5 минг нафар фуқаролар касб-ҳунарга ўқитилди.
Боқувчисини йўқотган, ногиронлиги мавжуд ижтимоий ёрдамга муҳтож оилалардаги шахсларни қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилмоқда.
Маълумот учун: 20,0 минг боқувчисини йўқотган эҳтиёжманд оилалар, 38,0 минг ногиронлиги мавжуд ижтимоий ёрдамга муҳтож оилалар рўйхатга олинди. Натижада уй-жойини таъмирлашга муҳтож 2,4 минг гуруҳ ногирони бор оилаларнинг 1,8 минг тасининг (75,0 фоизи) уй-жойи таъмирлаб берилди;
Шунингдек, дафтарга киритилган оилаларга доимий тиббий, психологик ҳамда ҳуқуқий хизматлар кўрсатилмоқда. Хусусан, 14,5 минг тиббий ҳимояга муҳтож, эҳтиёжманд оилалардан 13,6 минг оилалар аъзолари (93,8 фоизи) тиббий кўрикдан ўтказилди.
Ҳозирга қадар “Саховат ва кўмак” жамғармаси маблағлари ҳисобидан “Темир дафтар”га киритилган 293,2 минг оилага 279,7 млрд.сўм моддий ёрдам кўрсатилди.
Шу билан бир қаторда, камбағалликни қисқартириш бўйича янги дастурни амалга оширишнинг асосий институционал асосларини яратиш ва мустаҳкамлаш устида иш олиб борилди. Хусусан, 2020-2021 йилларда давлат бюджети ҳисобидан нафақа оладиган оилалар сони 2 баробардан зиёд ошди, уларнинг улуши қарийб 15 фоизга етди.
Камбағаллик даражасини белгилашда янги мезон – минимал истеъмол харажатлари жорий этилди. Бу ижтимоий тўловлар ва имтиёзларнинг минимал даражасини қайта кўриб чиқишга имкон берди. Масалан, 2021 йилда ногиронлар, шунингдек, боқувчисини йўқотган оилалар учун энг кам пенсия ва нафақа турлари миқдори 10-50 фоизга ошди.
Шунингдек, бир қатор мамлакатлар ва халқаро ташкилотлар билан ўзаро самарали ҳамкорлик қилиш пандемия оқибатларини камайтириш учун зарур чоралар ва қарорлар қабул қилиш жараёнида муҳим рол ўйнади.
Ўзбекистон 2022-2026 йилларда "Янги Ўзбекистон" Тараққиёт стратегиясини фаол амалга ошира бошлади, бу биринчи навбатда "Инсон шаъни ва қадр-қиммати учун" тамойилларига асосланади. Иқтисодиётни ривожлантириш бўйича асосий вазифалар 2026 йилгача камбағаллик даражасини икки баробар қисқартириш мақсадидан келиб чиқади. Бунда белгиланган мақсадларга эришишнинг асосий шарти сифатида макроиқтисодий барқарорлик ва иқтисодиётни барқарор ривожлантиришни таъминлаш этиб белгиланган.
Хусусан, аҳоли жон бошига ЯИМ даражасини жорий 2000 доллардан 2026 йилда 2800 долларгача ошириш мақсад қилинган. Бу 2030 йилда ўрта даромадли мамлакатларнинг юқори гуруҳига кириш учун асос яратади. Белгиланган вазифалар доирасида давлат корхоналари ва банкларни ўзгартириш ва хусусийлаштириш, қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, иқтисодий ўсишнинг яшил моделига ўтиш, тадбиркорлик фаолияти учун шарт-шароитларни яхшилаш, хусусий ва тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажмини ошириш, ер муносабатларини ислоҳ қилиш каби бошланган иқтисодий ислоҳотларни давом эттириш олдинда турган асосий мақсадлар ҳисобланади.
Мамлакатимизда ислоҳотларнинг давоми сифатида жойларда иқтисодий бошқарув тизимини такомиллаштиришнинг янги йўналишларидан бири - ҳар бир маҳаллага бириктириладиган ҳоким ёрдамчилари институтини жорий этилганлигидир.
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан илгари сурилган мазкур ташаббуснинг асосий мақсади аҳолининг тадбиркорлик ташаббусларини амалга оширишга молиявий кўмаклашиш, даромад келтирувчи меҳнат билан бандлигини таъминлаш механизмларини янада такомиллаштириш ва камбағалликни қисқартиришдир.
Янги стратегияда инсон капиталини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, сўнгги йилларда Ўзбекистонда мактабгача ва олий таълим қамрови қарийб икки баробарга ошди. Ушбу соҳада мактабгача таълим қамровини 2026 йилда 80 фоизгача (ҳозирги вақтда 69%) ва олий таълимни 50% (28%)га ошириш кўзда тутилмоқда.
Тараққиёт стратегиясига кўра, 1 миллион банд бўлмаган аҳолини (айниқса, аёллар ва ёшлар) 2026 йилгача бўлган даврда касб-ҳунарга ўқитиш режалаштирилган.
Барқарор иқтисодий ўсиш камбағалликни қисқартириш асосларидан бири ҳисобланади. Бугунги кунда Ўзбекистон камбағалликни қисқартириш, аҳоли фаровонлигини яхшилашнинг ягона йўли юқори, барқарор ва инклюзив иқтисодий ўсишни таъминлашдан иборат, деб ҳисоблайди.
Шу ўринда 2015 йилда Ўзбекистон БМТ ташаббуси билан ишлаб чиқилган 2030 йилгача Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишини ўз зиммасига олганлигини таъкидлаш лозим. Ушбу мақсадларга эришиш, шубҳасиз, иқтисодий ўсишни таъминлаш учун асосий восита бўлиб хизмат қилади, бу эса, ўз навбатида, мамлакатдаги камбағаллик даражасини босқичма-босқич камайтиришга олиб келади. Умуман олганда, сўнгги йилларда мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг аксарияти асосан БРМга эришишга хизмат қилмоқда.
Юқорида қайд этилган долзарб масалалар, хусусан, соҳа юзасидан мамлакатимизда амалга оширилаётган ҳамда истиқболдаги режалар муҳокамаси ва ўзаро фикр алмашиш мақсадида ташкил этиладиган “Ўзбекистон камбағалликни қисқартириш халқаро форуми”да 250 га яқин қатнашчилар, шу жумладан, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ)га аъзо, кузатувчи ва ҳамкор давлатлар, халқаро ривожланиш институтлари, академик доиралар ва бошқа хорижий мамлакат ва ташкилотларнинг жами 100 дан ортиқ вакиллари иштирок этдилар.
Хусусан, форумда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастури (БМТТД) Бош котиб ўринбосари ва ёрдамчи маъмури Ушa Рaо-Монaри, Жаҳон Банкининг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Лалита Мурти, Турк сиёсатчиси, Туркиянинг собиқ Молия ва ғазначилик вазири Лутфи Элван, Жорж Вашингтон университети халқаро бизнес амалиёти профессори Денни Лейпцигер, Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти Бош котиби Чжан Мин, Камбағаллик ва инсон тараққиёти бўйича Оксфорд ташаббуси директори Сабина Алкайр, Хитой халқаро камбағалликни қисқартириш маркази директори Лю Жунвеннинг қатнашдилар.
Шунингдек, тадбирда Бирлашган миллатлар ташкилоти, Ислом тараққиёт банки, Халқаро валюта жамғармаси, ЮНИСЕФ, Франция тараққиёт агентлиги, Осиё тараққиёт банки, БМТнинг озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти, Глобал яшил ўсиш институти каби халқаро ташкилот ва молия институтлари вакиллари иштирок этди.
Шу билан бирга форумда маҳаллий тадбиркорлар, хусусан, ушбу соҳада муваффақиятга эришган ёшлар иштирокида мотивацион панель сессияси ташкил этилди. Ушбу тадбирда илғор тажрибадан ўрнак олиш ва ўрганиш, келажакка ишонишнинг аҳамияти, иштиёқ, ижобий фикрлаш ва оптимистик хатти-ҳаракатлар юзасидан фикр алмашилди.
Форумда ўтказилиши режалаштирилган 10 та панель сессияларида, хусусан, иштирокчилар “Ўзбекистон камбағалликни қисқартириш стратегиясига энг самарали халқаро тажрибаларни жорий қилиш” сессиясида камбағалликни қисқартириш бўйича умумлаштирилган далиллар, стратегик режалаштиришнинг ўзига хос жиҳатлари, мақсадларни белгилаш, ўсиш ва ижтимоий ривожланиш ўртасидаги мувозанат, маҳаллий ресурсларни мақсадлар билан боғлаш, жамоатчилик ва бошқа манфаатдор томонлар ўртасидаги ўзаро муносабатлар, стратегияларни қабул қилиш юзасидан фикр алмашдилар.
“Яшил ва барқарор ривожланиш: камбағалликни қисқартириш кун тартибидаги муаммолар ва имкониятлар мавзусига бағишланган панель сессиясида камбағаллик ва атроф-муҳит ўртасидаги ўзаро боғлиқлик, глобал иқлим ўзгариши таъсирини юмшатиш ва хавфсизлик тармоқлари тизимлари, яшил ва барқарор ўсиш ва иш ўринларини яратиш, энергия таъминотининг камбағаликка таъсири масалалари муҳокама қилинди.
“Ҳудудий ривожланишнинг камбағалликни қисқартиришга таъсири” мавзусидаги муҳокамаларда урбанизация ва ҳудудий ривожланиш ўртасидаги мувозанат, географик йўналтирилган стратегиялар, ҳудудий уйғунлик ва тенгсизликни қисқартириш, мувозанатли ҳудудий ривожланиш, ривожланмаган ҳудудларда тараққиёт стратегиялари, маҳаллий ҳамжамиятларнинг ҳукумат ташаббусларига ҳисса қўшишини рағбатлантириш юзасидан сўз юритилди.
“Ўзбекистоннинг сўнгги йиллардаги тараққиётини қайта кўриб чиқиш: орттирилган тажрибалардан хулоса чиқариш” йўналишидаги сессия давомида экспертлар ижтимоий таъминот, бандлик, тадбиркорлик, малака ошириш, қишлоқ хўжалиги ислоҳотлари, таълим ва соғлиқни сақлаш, санитария-гигиена, яшил ривожланиш, гендер тенглиги йўналишларида олиб борилаётган давлат дастурларнинг самарадорлигини баҳолаш, муваффақиятли тажрибалар, ҳамкорлик бўйича ўз фикрлари билан ўртоқлашдилар.
“ШҲТ ҳудудида камбағалликни қисқартириш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштириш ва ҳамкорликдаги ёндашувларни ишлаб чиқиш” мавзусидаги учрашувда камбағаллик даражасини ўлчаш усуллари, янги ёндашувлар ва механизмлар, ижтимоий фаровонлик учун қўлланган амалий дастурлар, уй хўжаликларини ўрганиш, мақсадли камбағалликни қисқартириш йўналишида ўлчовлар, тажриба алмашиш ва илғор тажрибалар ва бошқалар муҳокама этилди.
“Инсон капиталини ривожлантириш ва инклюзив ўсиш, ахборот технологияларини қўллаш орқали самарали касб-хунар дастурларини ишлаб чиқиш” кўп ўлчовли камбағалликни қисқартириш, профилактика сиёсати, ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолига ёрдам бериш, “ижтимоий лифт”, ҳамма учун тенг имкониятлар, тиббий суғурта тизими, таълим сифати, ўқув марказлари, ИТ секторида бандлик салоҳияти юзасидан фикр алмашилди.
“Бандлик, хусусий ва кичик, ўрта тадбиркорлик ҳамда инвестиция муҳитини ошириш” панелида муносиб иш ўринларини яратиш, аёллар ва ёшлар бандлиги дастурлари, меҳнат бозорининг мослашувчанлиги, миграция сиёсати, хусусийлаштириш ва ижтимоий сиёсат, тадбиркорликни ривожлантириш учун бизнес муҳитини ривожлантириш юзасидан сўз борди.
“Қишлоқ хўжалигини трансформация қилиш орқали озиқ-овқат хавфсизлиги ва барқарор иш ўринларини таъминлаш” мавзусидаги давра суҳбатида озиқ-овқат нархларининг ўзгариши, келажакда салбий оқибатларни юмшатиш чораларини кўриш, ер ислоҳоти, қишлоқ хўжалиги агрегаторларини яратиш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш масалалари муҳокамаси бўлиб ўтди.
“Ижтимоий ҳимоя дастурларини лойиҳалаштириш ва рағбатлантириш ўртасида мувозанат” йўналишидаги сессиясида ижтимоий ҳимоя дастурлари, ижтимоий суғурта, ижтимоий хизматлар ва бандлик дастурлари самарадорлиги, камбағалликни мақсадли аниқлаш усуллари, ижтимоий ҳимоя тизимларининг тўлиқ шаклланиши юзасидан фикр алмашдилар.
Шу билан бирга, ногиронлиги бўлган шахсларни бандлигини таъминлаш, мавжуд имкониятлар ва хорижий тажриба (ногиронлиги бўлган шахслар учун имкониятлар, иш ўринларини яратиш ва мослаштириш ҳамда ногиронлар учун яратилган шароитлар бўйича хорижий тажрибалар), қишлоқ аёлларининг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш (қишлоқ жойларидаги аёллар ва ёшлар учун имкониятлар: рақамли кўникмалар, стартаплар, тадбиркорлик, яшил иш ўринларини яратиш, тадбиркор аёллар учун психологик ва бошқарув бўйича амалий дарсларни ташкил этиш) ҳамда кўп ўлчовли камбағаллик (халқаро тажриба, камбағалликни қисқартириш сиёсатини ишлаб чиқиш, Ўзбекистонда камбағалликни кўп ўлчовли ҳисоблаш билан боғлиқ муаммолар ва имкониятлар) юзасидан давра суҳбатлари ташкил этилди.
Бундан ташқари, тадбир давомида бир қатор ҳамкорлик ҳужжатларини имзолаш ҳамда ҳамкорликдаги янги лойиҳаларни эълон қилиш тадбирлари, хусусан, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Хитой камбағалликни қисқартириш Халқаро маркази ўртасида 2022-2023 йилларга мўлжалланган камбағалликни қисқартириш ҳамкорлик дастурини имзолаш маросими ҳамда Ўзбекистоннинг Метан эмиссиясини камайтириш бўйича глобал мажбурият тўғрисидаги ташаббусга қўшилиши бўйича тадбир бўлиб ўтди.
Шунингдек, 27-май санасидаги тадбирлар доирасида тушдан сўнг форум иштирокчилари учун тадбиркорлик ва инсон капиталини ривожлантириш масканларига ташриф (field trip) ҳамда маданий тадбир режалаштирилган.

26-27 мая в Бухаре состоялся международный Форум по сокращению бедности в Узбекистане
Сокращение бедности, повышение уровня жизни и благосостояния людей как один из приоритетов политики каждого государства, нашли отражение в многочисленных выступлениях глав государств, а также в повестке дня международных организаций.
В частности, Президент Республики Узбекистан Шавкат Миромонович Мирзиёев в своем обращении в 75-й и 76-й сессиях Генеральной Ассамблеи ООН подчеркнул необходимость объединения глобальных усилий, особенно в борьбе с бедностью во время и после пандемии. В начале 2020 года Президент определил сокращение бедности как ключевую задачу государственной политики.
В целях эффективного выполнения поставленных перед нами задач, а именно сокращения бедности, повышения качества жизни, а также обсудить с мировыми и региональными экспертами проделанную в нашей стране работу и планы на будущее по достижению целей устойчивого развития, еще больше укрепить сотрудничество с международными экспертами 26-27 мая в Бухаре впервые прошёл “Международный форум по сокращению бедности Узбекистана”.
В последние годы вопрос сокращения бедности в нашей стране стал одним из важнейших вопросов государственной политики, а также работа, проводимая в этом направлении, и результаты достигнутые за короткий промежуток времени вызывают интерес к Форуму у многих международных организаций и экспертов.
Пандемия коронавируса послужила большим опытом и уроком, а также возможностью сделать выводы в дальнейших направлениях политики борьбы с бедностью. Мир в очередной раз стал свидетелем важности инвестиций в человеческий капитал, систему образования и здравоохранения, а также наличия финансовых и экономических резервов, позволяющих противостоять таким непредвиденным процессам.
В частности, существующие макроэкономические резервы во многом помогли Узбекистану привлечь необходимые ресурсы в краткосрочной перспективе и сформировать Фонд для борьбы с кризисом. Это позволило нашей стране работать по трём основным направлениям.
1. Укрепление системы здравоохранения (строительство новых больниц, увеличение числа коек, закупка нового медицинского оборудования, медикаментов и вакцин, стимулирование медицинского персонала и др.).
2. Совершенствование системы социальной защиты (в том числе расширение охвата семей, нуждающихся в социальной защите, а также населения, пострадавшего от пандемии и оказание им государственной помощи).
3. Предоставление налоговых льгот и отпусков, отсрочка платежей по кредитам, а также поддержка предприятий реального сектора экономики посредством других видов финансового посредничества.
В частности, в целях расширения масштабов и эффективной организации поддержки социально уязвимого слоя населения сформирована система “Железная тетрадь”.
За прошлый период 651,0 тыс. семей включены в "Железную тетрадь", 705,2 тыс. трудоспособных безработных из более чем 2,7 млн. членов этих семей обеспечены работой, тем самым 601,3 тыс. семей были выписаны из "Железной тетради". Были приняты меры по созданию постоянного источника дохода для семей, включенных в тетрадь. В частности, 96,6 тыс. человек были трудоустроены на постоянной основе, а 34,7 тыс. занялись предпринимательской деятельностью. Также, 16,5 тыс. граждан прошли обучение по профессии.
Принимаются меры по поддержке семей, нуждающихся в социальной помощи, потерявших кормильца и имеющих инвалидность.
Для справки: зарегистрировано 20,0 тыс. малообеспеченных семей, потерявших кормильца, 38,0 тыс. семей с инвалидностью, нуждающихся в социальной помощи. В результате было отремонтировано 1,8 тыс. домов (75,0%), из 2,4 тыс. семей с гражданами определённой группы инвалидности, нуждающихся в ремонте жилья.
Кроме того, семьи, включенные в тетрадь, получают регулярные медицинские, психологические и юридические услуги. В частности, медицинские осмотры прошли 13,6 тыс. членов малообеспеченных семей (93,8%) из 14,5 тыс.
На сегодняшний день за счет фонда поддержки “Саховат ва кумак” в “Железную тетрадь” перечислено 293,2 млн сум.
На сегодняшний день 293,2 тыс. семей, включенных в программу "Железный тетрадь", из средств фонда " Саховат ва кўмак" выделено 279,7 млрд. сумов.
Параллельно велась работа по созданию и укреплению основных институциональных основ реализации новой программы по сокращению бедности. В частности, в 2020-2021 годах количество семей, получающих пособия за счет государственного бюджета, увеличилось более чем в 2 раза, их доля достигла почти 15 процентов.
Введен новый критерий определения уровня бедности - минимальные потребительские расходы. Это позволило пересмотреть минимальный уровень социальных выплат и пособий. Например, в 2021 году на 10-50% увеличились размеры минимальных пенсий и пособий для инвалидов, а также семей, потерявших кормильца.
Кроме того, эффективное сотрудничество с рядом стран и международных организаций сыграло важную роль в процессе принятия необходимых мер и решений для смягчения последствий пандемии.
Узбекистан начал активную реализацию стратегии развития "Новый Узбекистан" на 2022-2026 годы, которая основывается, в первую очередь, на принципах "За честь и достоинство человека". Основные задачи по развитию экономики исходят из цели сокращения уровня бедности в два раза к 2026 году. При этом основным условием достижения поставленных целей является обеспечение макроэкономической стабильности и устойчивого развития экономики.
В частности, она направлена на увеличение ВВП на душу населения с нынешних 2000 долларов до 2800 долларов в 2026 году. Это проложит путь к вхождению в первую группу стран со средним уровнем дохода в 2030 году. В рамках поставленных задач необходимо продолжить проводимые экономические реформы, такие как преобразование и приватизация государственных предприятий и банков, развитие сельского хозяйства, переход на зеленую модель экономического роста, улучшение условий для предпринимательской деятельности, повышение частных и прямых иностранных инвестиций, реформы земельных отношений.
Одним из новых направлений совершенствования системы экономического управления для продолжения реформ на местах страны является введение института помощников хокима, которые прикреплены к каждой махалле.
Основной целью данной инициативы, выдвинутой Президентом Республики Узбекистан, является финансовое содействие реализации предпринимательских инициатив населения, дальнейшее совершенствование механизмов обеспечения занятости доходообразующим трудом и сокращением бедности.
Особое внимание в новой стратегии уделяется развитию человеческого капитала. В частности, за последние годы охват дошкольным и высшим образованием в Узбекистане увеличился почти в два раза. В этой области охват дошкольным образованием планируется увеличить до 80% (в настоящее время 69%) к 2026 году, а высшим образованием - до 50% (28%).
Согласно стратегии развития, на период до 2026 года запланировано профессиональное обучение 1 млн безработных (особенно женщин и молодежи).
Устойчивый экономический рост является одной из основ сокращения бедности. На сегодняшний день Узбекистан считает, что единственный способ сократить бедность и улучшить благосостояние населения - это обеспечить высокий, стабильный и инклюзивный экономический рост.
Следует отметить, что в 2015 году Узбекистан приступил к реализации Целей устойчивого развития до 2030 года, разработанных по инициативе ООН. Достижение этих целей, несомненно, послужит основным инструментом экономического роста, что, в свою очередь, приведет к постепенному снижению уровня бедности в стране. В целом, большинство реформ, проведенных в нашей стране в последние годы, в основном служили достижению ЦУР.
На "Международном форуме по сокращению бедности Узбекистана", который прошёл в нашей стране по вышеупомянутым актуальным вопросам, в частности, в сфере, которая организована для обсуждения планов на будущее и обмена мнениями, в общем приняли участие около 250 участников, в том числе более 100 представителей Шаньхайской Организации Сотрудничества (ШОС), наблюдатели и партнеры стран, международные институты развития, академические круги.
В частности, на форуме приняли участие заместитель Генерального секретаря ООН и помощник Администратора Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) Уша Рао-Монари, региональный директор Всемирного банка по Европе и Центральной Азии Лалита Мурти, турецкий политик, бывший министр финансов и казначейства Турции Лютфи Эльван, профессор деловой практики Университета Джорджа Вашингтона Дэнни Лейпцигер, генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества Чжан Минь, директор Оксфордской инициативы по борьбе с бедностью и человеческому развитию Сабина Алкайр, директор Китайского международного центра по борьбе с бедностью Лю Жунвен.
В мероприятии также приняли участие представители международных организаций и финансовых институтов, таких как Организация Объединенных Наций, Исламский банк развития, Международный валютный фонд, ЮНИСЕФ, Французское агентство развития, Азиатский банк развития, Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН, Глобальный институт зеленого роста.
В то же время на форуме организовалась мотивационная панельная сессия с участием местных предпринимателей, в частности, молодых людей, добившихся успеха в области предпринимательства. На этом мероприятии был представлен пример и изучение передового опыта, важность веры в будущее, энтузиазма, позитивного мышления и оптимистичного поведения.
В запланированных на форум 10 панельных сессиях, в частности, на сессии «Внедрение лучших мировых практик в стратегию сокращения бедности в Узбекистане», участники обменялись мнениями по обобщенным данным по снижению бедности, конкретным аспектам стратегического планирования, постановке целей, балансу между ростом и социальным развитием, увязке местных ресурсов с целями, взаимодействию между общественностью и другими заинтересованными сторонами, принятие стратегий, в частности, внедрение наиболее эффективных международных стратегий.
На панельной сессии "Экологичное и устойчивое развитие: вызовы и возможности для повестки дня по сокращению бедности" обсуждалась взаимосвязь между бедностью и окружающей средой, смягчение последствий глобального изменения климата и сетевые системы безопасности, экологичный и устойчивый рост и создание рабочих мест, влияние энергоснабжения на бедность.
На сессии по теме "Сокращение бедности и влияние регионального развития" речь шла о балансе между урбанизацией и региональным развитием, стратегиях географической ориентации, территориальной сплоченности и сокращении неравенства, сбалансированном территориальном развитии, стратегиях развития в неразвитых регионах, поощрении местных сообществ вносить свой вклад в правительственные инициативы.
В ходе сессии "Переосмысление развития Узбекистана за последние годы: выводы из накопленного опыта" эксперты поделились со своими взглядами на эффективность государственных программ в области социального обеспечения, занятости, предпринимательства, профессионального развития, реформ в сельском хозяйстве, образования и здравоохранения, санитарии и гигиены, зеленого развития, гендерное равенство, успешные эксперименты и сотрудничество.
На встрече по теме "Объединение усилий по сокращению бедности на пространстве ШОС и разработка совместных подходов" обсуждались методы измерения бедности, новые подходы и механизмы, прикладные программы социального обеспечения, обследования домохозяйств, меры по целенаправленному сокращению бедности, обмен опытом, лучшими практиками и т.д.
В части "Развитие человеческого капитала и инклюзивный рост, разработка эффективных профессиональных программ за счет использования информационных технологий" состоялся обмен мнениями о сокращении бедности, политике профилирования, помощи населению, нуждающемуся в социальной защите, "социальном лифте", равных возможностях для всех, системе медицинского страхования, качества образования, учебные центры, потенциал трудоустройства в ИТ-секторе.
На панели "Занятость, частное, малое и среднее предпринимательство и улучшение инвестиционного климата" шла речь о создании подходящих рабочих мест, программах занятости женщин и молодежи, гибкости рынка труда, миграционной политике, приватизации и социальной политике, развитии бизнес-среды для развития предпринимательства.
В рамках круглого стола на тему "Обеспечение продовольственной безопасности и устойчивых рабочих мест посредством трансформации сельского хозяйства" состоялось обсуждение вопросов изменения цен на продовольствие, мер по смягчению будущих негативных последствий, земельной реформы, создания сельскохозяйственных агрегаторов, обеспечения продовольственной безопасности.
В ходе сессии на тему "Баланс между разработкой и продвижением программ социальной защиты" участники обменянись мнениями об эффективности программ социальной защиты, социального страхования, социальных услуг и программ занятости, методов целевого выявления бедности, полного формирования систем социальной защиты.
Также были организованы круглые столы по вопросам трудоустройства лиц с ограниченными возможностями имеющих возможности и зарубежного опыта (возможности для людей с ограниченными возможностями, создание и адаптация рабочих мест и зарубежный опыт в условиях, созданных для людей с ограниченными возможностями), расширения экономических возможностей сельских женщин (возможности для женщин и молодежи в сельской местности: создание цифровых навыков, стартапов, предпринимательства, зеленых рабочих мест, организация практических занятий по психологии и менеджменту для женщин предпринимателей) и многоаспектной бедности (международный опыт, разработка политики сокращения бедности, проблемы и возможности, связанные с многомерным подсчетом бедности в Узбекистане).
Кроме того, был подписан ряд документов о сотрудничестве и объявлено о новых совместных проектах, в том числе церемония подписания Программы сотрудничества по сокращению бедности на 2022-2023 годы между Министерством экономического развития и сокращения бедности и Китайским международным центром сокращения бедности, а также прошло меропритяие по присоединению Узбекистана к Глобальному обязательству по сокращению выбросов метана.
Также в рамках данного форума 27 мая во второй половине дня для участников форума запланировано посещение центров развития предпринимательства и человеческого капитала (field trip) и культурное мероприятие.