Ўзбекистон-Италия муносабатларини мустаҳкамлаш истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 27 май куни Рим шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков Италия Республикаси ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазири Луиджи Ди Майо билан учрашди.
Учрашув Ўзбекистон-Италия ҳамкорлигининг бугунги ҳолатини кўриб чиқиш ва уни янада мустаҳкамлаш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш учун яхши имконият бўлди. Ўзбекистон-Италия муносабатларининг кенг кўламли кун тартибини муҳокама қилар экан, томонлар инвестициявий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар ҳамкорликни янада кенгайтириш чора-тадбирларига алоҳида эътибор қаратдилар.
Ўзаро савдо ривожланишида ижобий натижалар қайд этилди. 2021 йил якунларига кўра, Ўзбекистон ва Италия ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 25 фоизга ошди. Жорий йилнинг биринчи чорагида ҳам тўқимачилик, озиқ-овқат, чарм-атторлик буюмлари, асбоб-ускуналар ва бошқа товарлар етказиб бериш ҳажмининг ортиши туфайли ўсиш тенденциялари кузатилди. Томонлар икки томонлама савдо ҳажмини ошириш бўйича навбатдаги қўшма саъй-ҳаракатларни кўриб чиқдилар ва бу борадаги ишларни фаоллаштиришга келишиб олдилар.
Инвестициявий ҳамкорликни чуқурлаштириш механизмларига ҳам эътибор қаратилди. Сўнгги беш йил ичида Ўзбекистонда Италия капитали асосида фаолият кўрсатаётган корхоналар сони икки баравар кўпайди. Улар асосан тоғ-кон саноати, металлургия, нефть-кимё ва электротехника тармоғи, шунингдек, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби янги йўналишларда фаолият кўрсатмоқда. Икки мамлакат ишбилармон доираларини ўзаро янада яқинлаштириш ҳамда Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга ошириш мақсадида Италия инвестициялари ва технологияларини жалб қилиш борасидаги ишларни давом эттириш долзарблиги таъкидланди.
Шунингдек, учрашувда энергетика соҳасидаги ҳамкорлик, ҳудудлараро муносабатлар масалалар ҳамда икки томонлама тадбирларга, жумладан, Савдо-иқтисодий ва саноат ҳамкорлиги бўйича Ўзбекистон-Италия ҳукуматлараро ишчи гуруҳининг навбатдаги йиғилишига тайёргарлик кўриш чора-тадбирларига тўхталиб ўтилди.
Томонлар икки тарафлама муносабатлар кун тартибидаги асосий масалалар юзасидан фикр алмашгандан сўнг, келгусидаги ҳамкорлик борасида муҳим келишувларга эришдилар, бу эса қўшма лойиҳалар ва ташаббусларни амалга оширишда сезирларли даражада олдинланиш имконини беради.

Обсуждены перспективы укрепления узбекско-итальянских отношений
27 мая текущего года в г.Риме заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков встретился с министром иностранных дел и международного сотрудничества Итальянской Республики Луиджи Ди Майо.
Встреча стала возможностью для рассмотрения текущего состояния узбекско-итальянских взаимоотношений и выработки мер по их дальнейшему укреплению. Обсуждая широкую повестку узбекско-итальянского взаимодействия, стороны уделили отдельное внимание мерам по дальнейшему наращиванию инвестиционного, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Отмечены положительные результаты в развитии взаимной торговли: по итогам 2021 года объем товарооборота между Узбекистаном и Италией вырос на 25 процентов. Тенденции роста наблюдались также в первом квартале текущего года за счет увеличения поставок текстиля, продуктов питания, изделий из кожи, оборудования и других товаров. Стороны рассмотрели дальнейшие совместные действия по наращиванию двусторонней торговли и договорились активизировать работу в данном направлении.
Не меньшее внимание было уделено механизмам углубления инвестиционного сотрудничества. Количество предприятий с итальянским капиталом, осуществляющих свою деятельность в Узбекистане, за последние пять лет увеличилось вдвое, охватив такие новые направления как горнодобывающий сектор, металлургия, нефтехимическая и электротехническая промышленность, а также производство строительных материалов. Подчеркнута актуальность продолжения работы по сближению деловых кругов двух стран и привлечению итальянских инвестиций и технологий для реализации проектов в Узбекистане.
Также были затронуты вопросы взаимодействия в энергетическом секторе, в области регионального сотрудничества, меры по подготовке к проведению двусторонних мероприятий, в числе которых очередное заседание Узбекско-Итальянской Межправительственной рабочей группы по вопросам торговли, экономическому и промышленному сотрудничеству.
Обменявшись мнениями по ключевым вопросам повестки двустороннего партнерства, стороны достигли важных договоренностей о дальнейшем взаимодействии, что позволит существенно продвинуться в реализации совместных проектов и инициатив.