Ўзбекистон-Финляндия ТИВлараро сиёсий маслаҳатлашувлар тўғрисида
2022 йил 27 май куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Финляндия Республикаси Ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг ўнинчи давраси бўлиб ўтди.
Томонлар делегатсияларига Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Ғайрат Фозилов ва Финляндия Ташқи ишлар вазирлигининг Россия, Шарқий Европа ва Марказий Осиё бўйича департаменти бош директори Мария Лиивала бошчилик қилди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон ва Финляндия ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги муносабатларнинг ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Долзарб ва амалий аҳамиятга эга ҳужжатлар орқали иқтисодий дипломатияни такомиллаштириш ва икки томонлама ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, қўшма инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Таълим соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш, жумладан, ўзаро ташрифлар, семинарлар, тренинглар ва бошқа тадбирларни ташкил этиш орқали таълим муассасалари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш, икки мамлакат таҳлилий марказлари ўртасида алоқаларни йўлга қўйишдан ўзаро манфаатдорлик билдирилди.
Шунингдек, минтақавий масалалар ҳамда БМТ, Европа Иттифоқи ва бошқа кўп томонлама тузилмалар доирасидаги ҳамкорлик юзасидан фикр алмашилди.

Об узбекско-финских межмидовских политических консультациях
27 мая 2022 года в г.Ташкенте состоялся десятый раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Финляндской Республики.
Делегации сторон возглавили заместитель министра иностранных дел Узбекистана Гайрат Фозилов и генеральный директор Департамента России, Восточной Европы и Центральной Азии Министерства иностранных дел Финляндии Мария Лиивала.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы развития отношений между Узбекистаном и Финляндией в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других областях.
Особое внимание уделено вопросам активизации экономической дипломатии и расширения договорно-правовой базы двустороннего сотрудничества за счет актуальных и практически значимых документов. Рассмотрены предложения по увеличению взаимного товарооборота и реализации совместных инвестиционных проектов.
Выражена обоюдная заинтересованность в углублении сотрудничества в области образования, в том числе расширении взаимодействия между образовательными учреждениями путем организации взаимных визитов, семинаров, тренингов и других мероприятий, а также установлении контактов между аналитическими центрами двух стран.
Также состоялся обмен мнениями по региональным вопросам и взаимодействию в рамках ООН, ЕС и других многосторонних структур.