Ўзбекистон Республикаси ва Хитой Халқ Республикаси Ҳукуматлари ўртасида техник-иқтисодий ҳамкорлик тўғрисида Битим имзоланди
2022-05-24 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 24 май куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Хитой Халқ Республикаси Ҳукумати ўртасида Техник-иқтисодий ҳамкорлик тўғрисидаги битимни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Ҳужжат Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов ва Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Цзян Янь томонидан имзоланди.
Битим Хитой Халқ Республикаси Ҳукумати томонидан Ўзбекистон Республикасида ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш учун 250 млн. юань (37,5 млн. доллар) миқдорида беғараз ёрдам кўрсатишни назарда тутади.
Бугунги кунгача икки мамлакат ўртасидаги техник-иқтисодий ҳамкорлик доирасида соғлиқни сақлаш, таълим, қишлоқ ва сув хўжалиги, маданият, транспорт ва бошқа соҳаларда лойиҳалар амалга оширилди.

Подписано Соглашение о технико-экономическом сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой
2022-05-24 | Экономика
24 мая текущего года в здании Министерства инвестиции и внешней торговли состоялась церемония подписания Соглашения о технико-экономическом сотрудничестве между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Китайской Народной Республики.
Документ был подписан первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан А.Воитовым и Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Цзян Янь.
Соглашение предусматривает предоставление Правительством КНР безвозмездной финансовой помощи в размере 250 млн юаней (в эквиваленте – 37,5 млн долларов) для реализации совместных социально значимых проектов в Республике Узбекистан.
До настоящего времени в рамках технико-экономического сотрудничества между двумя странами были осуществлены проекты в таких направлениях, как здравоохранение, образование, сельское и водное хозяйство, культура, транспорт и других сферах.