Ўзбек-Америка ҳамкорлиги масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 24 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков АҚШ Давлат котибининг Жанубий ва Марказий Осиё масалалари бўйича ёрдамчиси Дональд Лу билан учрашди.
Музокаралар чоғида кўп қиррали Ўзбекистон – АҚШ жорий ҳамкорлигининг кун тартибидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди. Томонлар икки тарафлама муносабатлар ва минтақавий шериклик доирасида ҳамкорликда эришилган сезиларли ютуқларни мамнуният билан қайд этдилар.
Савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт ва логистика йўналишларидаги ҳамкорликни чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди. АҚШ бизнесини Ўзбекистондаги лойиҳаларни амалга оширишга жалб этиш ҳамда ўзбек экспортчиларини қўллаб-қувватлаш ва аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш бўйича қўшма дастур ва ташаббусларни рўёбга чиқаришда амалий ҳамкорлик қилиш имкониятлари муҳокама қилинди. Шунингдек, томонлар минтақада транспорт ва логистика йўлакларини диверсификация қилиш механизмларини ишлаб чиқиш ҳамда йирик инфратузилмавий лойиҳаларни илгари суриш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштиришга келишдилар.
“Яшил” энергетика, қишлоқ хўжалиги, ёшлар тадбиркорлиги, тўқимачилик саноатининг экспорт салоҳиятини юксалтириш ва бошқа соҳаларни ривожлантириш мақсадида АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID)нинг техник ва маслаҳат ёрдамини жалб қилишни назарда тутган ҳолда, Агентлик билан ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
АҚШ Халқаро тараққиёт молия корпорацияси (DFC) билан биргаликда Ўзбекистон Республикасининг истиқболли тармоқларида хусусий сектор лойиҳаларини амалга ошириш бўйича ҳамкорликни фаоллаштиришга келишиб олинди.
Музокаралар жараёнида Америка томони Ўзбекистонни Жаҳон савдо ташкилотига қўшилиш масалаларида зарур техник ва маслаҳат ёрдами кўрсатиш орқали қўллаб-қувватлашни давом эттиришга содиқлигини билдирди.
Учрашув якунида муҳокама қилинган барча масалаларни илгари суришни жадаллаштириш мақсадида фаол мулоқотни давом эттиришга келишиб олинди.

Обсуждены вопросы узбекско-американского сотрудничества
24 мая текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков провел встречу с помощником Государственного секретаря по делам Южной и Центральной Азии Дональдом Лу.
В ходе переговоров были обсуждены актуальные вопросы повестки многопланового узбекско-американского сотрудничества. Стороны с удовлетворением отметили ощутимый прогресс, достигнутый во взаимодействии в области двустороннего и регионального партнерства.
Особый акцент был сделан на углублении взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-логистической сферах. Обсуждены возможности для практического сотрудничества в области привлечения американского бизнеса к реализации проектов в Узбекистане и осуществлению совместных программ и инициатив по поддержке узбекских экспортеров и развитию женского предпринимательства. Стороны также активизируют совместную работу по развитию транспортно-логистических коридоров в регионе и продвижению крупных инфраструктурных проектов.
Рассмотрены перспективы расширения сотрудничества с Агентством США по международному развитию (USAID), имея в виду привлечение технического и консультационного содействия Агентства для развития сфер “зеленой” энергетики, сельского хозяйства, молодежного предпринимательства, наращивания экспортного потенциала текстильной отрасли и других направлений.
Согласован вопрос активизации взаимодействия с Финансовой корпорацией международного развития США (DFC) по реализации проектов частного сектора в Республике Узбекистан в перспективных отраслях.
Американской стороной была озвучена приверженность продолжать поддержку Узбекистана в вопросах вступления во Всемирную торговую организацию путем оказания необходимого технического и консультационного содействия в переговорном процессе.
По итогам встречи была достигнута договоренность о продолжении активного диалога в целях ускоренного продвижения всех рассмотренных вопросов.