Қишлоқ хўжалигида космик маълумотлар ва хизматларга бағишланган семинар бўлиб ўтди
Тошкент шаҳрида Европа комиссиясининг Техник ёрдам ва ахборот алмашиш (TAIEX PI) лойиҳаси доирасида республиканинг тегишли вазирлик ва идораларининг мутахассислари учун  ташкил этилган тўрт кунлик семинар ўз ишини тугатди. Тадбир ЎзР Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, “O‘zbekkosmos” агентлиги ва Европа комиссиясининг Мудофаа саноати ва коинот бўйича бош директорати (DG DEFIS), Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси ҳамкорлигида ташкил этилди.
Тадбир доирасида космик тадқиқотлар йўналиши ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришда космик маълумотлар ва хизматлардан фойдаланишни кенгайтириш масалалари юзасидан Испания, Франция ва Руминия давлатлари экспертлари тақдимотлар билан иштирок этишди.
Тадбирнинг биринчи кунида Европа космик агентлигининг иккита йирик лойиҳаси — Европа глобал навигатсия тизими (“Galileo” номи билан танилган) ҳамда Ерни кузатиш бўйича “Kopernik” дастури тақдим этилди.
Шунингдек, ЎзР Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва “O‘zbekkosmos” агентлиги мутахасислари республикада ерни масофадан зондлаш ва геоахборот технологияларининг қўлланилиши ҳолати, амалга оширилаётган лойиҳалар борасида тақдимотлар ўтказдилар.
Тадбир доирасида республика вазирлик ва идораларининг мутахассисларини ўқитиш, техник ёрдам ва билим алмашиш бўйича эҳтиёжларни ўрганиш икки томонлама учрашувларни ўтказиш ҳам кўзда тутилган.

Прошел семинар, посвященный космическим данным и сервисам в сельском хозяйстве
В Ташкенте завершился четырехдневный семинар для специалистов профильных министерств и ведомств республики, проходящий проекта Технической помощи и обмена информацией Европейской Комиссии (TAIEX PI). Мероприятие было организовано Министерством сельского хозяйства РУ, Агентством «Узбеккосмос», Генеральным директоратом по оборонной промышленности и космосу Европейской комиссии (DG DEFIS) и Делегацией Европейского союза в Узбекистане.
На семинаре выступали эксперты из Испании, Франции и Румынии с докладами по вопросам расширения использования космических данных и услуг при выращивании сельхозпродукции.
В первый день рассказывали о двух важнейших космических проектах Европейского космического агентства, а именно Европейской глобальной навигационной спутниковой системы (известной под названием «Галилео») и программы наблюдения Земли «Коперник».
Специалисты Министерства сельского хозяйства РУ и Агентства «Узбеккосмос» также выступили с докладами о состоянии дистанционного зондирования земли и применении геоинформационных технологий в республике, реализуемых проектах.
В рамках мероприятия состоялись двусторонние встречи по изучению потребностей специалистов министерств и ведомств республики в обучении, технической помощи и обмене знаниями.
Знания, полученные в ходе семинара, будут использованы:
– в повышении эффективности специалистов в использовании цифровых и геоинформационных технологий,
– в совершенствовании системы обработки данных дистанционного зондирования,
– в работе с базой данных геоинформаций,
– в создании актуальных аналитических данных для принятия решений.
В завершение мероприятия участники поблагодарили европейских экспертов и предложили регулярно организовывать подобные мероприятия.