Геология-қидирув ишлари бўйича дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди
Президент Шавкат Мирзиёев 19 май куни геология соҳасини янада ривожлантириш, фойдали маъданлар ва ерости суви захираларини кенгайтиришга қаратилган лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Сўнгги йилларда юртимиз геологияси ҳам илм, ҳам технология жиҳатидан кучайтирилгани натижасида қидирув ишларининг қамрови кенгайди, ерости бойликларининг янги захиралари аниқланди. Уларга асосланиб, йирик корхоналар қурилмоқда, истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Хусусан, уран бўйича 27 та янги кон очилиб, барқарор хомашё базаси яратилди. Лекин соҳадаги имкониятлар анча кўп. Шу боис давлатимиз раҳбари нодир ва ноёб металлар қазиб олиш ҳажмини ошириш бўйича топшириқ берган эди.
Тақдимотда мутасаддилар шу борада ишлаб чиқилган режалар юзасидан ахборот берди. Унга кўра, умумий қиймати 182 миллион долларлик 14 лойиҳа шакллантирилган.
Президентимиз бу лойиҳалар билан чегараланмасдан, юқорироқ марра олиш кераклигини таъкидлади.
Шу мақсадда, 2022-2026 йилларда геология-қидирув ишларини амалга ошириш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Бу дастурда 8 та янги кон ва 18 та истиқболли майдон ҳисобига уран захирасини ошириш, замонавий бурғилаш ускуналарини олиб келиш, рақамли геология моделини яратиш кўзда тутилади.
Шунингдек, “Навоийуран” давлат корхонасини трансформация қилиш, хорижий мутахассисларни жалб этиб, технологик жараёнларни такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Уран захирасини халқаро стандартларга мувофиқ баҳолаш, сўнгги технологиялар асосида рудадан уранни ажратиб олиш даражасини ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Тақдимотда истиқболли конларни тайёрлаш ва уларга инвесторларни жалб қилишга оид таклиф ҳам кўриб чиқилди. Унга кўра, Ўзбекистон Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳузурида “Янги кон” лойиҳа офиси ташкил этиш, унинг устав капиталига 15 миллион доллар ажратиш мўлжалланган. Бу лойиҳа офиси литий, алюминий, магний, графит ва бошқа нодир металларни ишлаб чиқариш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга оширади.
Давлатимиз раҳбари жаҳон бозорида уран нархи барқарор ўсиб бораётгани, янги лойиҳаларда бу хомашёни қайта ишлаш ва қўшилган қиймат яратишга алоҳида эътибор қаратиш кераклигини таъкидлади.
Албатта, бунинг учун малакали кадрлар ҳам зарур. Шу боис Президентимиз ташаббуси билан Геология фанлари университети ташкил этилган эди. Навоий кончилик институтига университет мақоми берилди. Италиянинг Пиза ҳамда Россиянинг Санкт-Петербург кончилик университетлари билан қўшма дастурлар тузилди.
Лекин, замонавий билимга эга, ахборот технологиялари ва хорижий тилларни яхши ўзлаштирган ўрта бўғин мутахассисларинини тайёрлаш суст. Жумладан, биргина Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси тизимида йилига 300 дан ортиқ ўрта бўғин мутахассисларга эҳтиёж бор.
Шу боис Зарафшон, Ангрен ва Ғузордаги техникумларда геологияга ихтисослашган йўналишларни кўпайтириб, малакали ишчилар тайёрлаш зарурлиги таъкидланди.
Ўтган йили мамлакатимизда мис саноати кластери ташкил этилган эди. Дастурга кўра, мис ишлаб чиқаришни ягона “занжир” асосида 2 бараварга кўпайтириб, 8 миллиард долларлик маҳсулот ишлаб чиқариш режа қилинган.
Тақдимотда шу борада амалга оширилаётган ишлар тўғрисида ҳам ҳисобот берилди.
Маълумки, минтақамиздаги энг долзарб муаммолардан бири бу – сув танқислиги. Бундай шароитда ерости сувидан ақл билан фойдаланиш зарур. Афсуски, сўнгги йилларда ерости сувининг сатҳи юртимиздаги 13 та туманда 5 метргача, 9 та туманда 20 метргача пасайган.
Шу боис Президентимиз мутасадди ташкилотларга ерости суви захираларини кўпайтириш ва улардан оқилона фойдаланишни ташкил этиш бўйича топшириқлар берди.

Projects for further development of the geological industry presented
On May 19, President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the presentation of projects aimed at further development of the geological industry, increasing mineral reserves and underground water resources.
In recent years, as a result of both scientific and technological strengthening of the domestic geological sphere, the scope of geological exploration has expanded, new deposits have been identified. Large enterprises are being built on their basis and promising projects are being developed.
In particular, 27 new uranium deposits have been discovered, and a stable raw material base has been created. However, there are still many untapped opportunities in the sphere. In this regard, the Head of the state instructed to increase the extraction of valuable and rare metals. At the presentation, responsible persons provided information about the upcoming work. Thus, 14 projects have been developed for $182 million.
The President noted that it is necessary not to be limited to these projects and to set higher goals.
To do this, the task was set to develop a separate exploration program for 2022-2026. The program will provide for an increase in uranium reserves due to the development of 8 new deposits and 18 promising sites, the use of modern drilling equipment from abroad, and the creation of a digital geological model. Instructions were also given regarding the transformation of the state enterprise Navoiuran, the involvement of foreign specialists and the improvement of technological processes.
The importance of assessing uranium reserves by international standards, improving the efficiency of uranium extraction from ore based on the latest technologies was emphasized.
Proposals for the development of promising fields and attracting investors were also considered. Thus, it is planned to create a project office “Yangi Kon” with an authorized capital of $15 million under the Fund for Reconstruction and Development of Uzbekistan. This project office will implement investment projects for the extraction of lithium, aluminum, magnesium, graphite and other rare metals. The Head of the state noted the steady increase in the cost of uranium on the world market and stressed the need for paying special attention to the processing of this raw material and the creation of value-added products in new projects.
This requires qualified personnel. For this purpose, the University of Geological Sciences was organized on the initiative of the President. Navoi Mining Institute has been awarded the status of a university. Joint programs have been established with the University of Pisa and Saint Petersburg Mining University.
However, the training of mid-level specialists with modern knowledge, a good level of knowledge of information technologies and foreign languages is unsatisfactory. In particular, only the system of the State Committee for Geology and Mineral Resources requires more than 300 mid-level specialists per year.
The need was noted for expanding geological directions in the technical schools of Zarafshan, Angren and Guzar, training qualified workers.
Last year, a cluster of the copper industry was created in Uzbekistan. According to the corresponding program, it is planned to double copper production and manufacture products worth $8 billion.
The progress of work in this direction was reported at the presentation. As is known, the lack of water is one of the most acute problems in our region. Taking this into account, it is necessary to use groundwater wisely. Unfortunately, in recent years, the groundwater level has dropped to 5 meters in 13 districts and 20 meters in 9 districts.
In this regard, responsible organizations were instructed to increase groundwater reserves and organize their rational use.