Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Германия Федератив Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Тило Клиннер билан учрашди.
Суҳбат чоғида Афғонистондаги мавжуд вазият, шунингдек, Афғонистон йўналишида Ўзбекистон-Германия муносабатларини ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Т.Клиннер Афғонистон бўйича ягона минтақавий позиция  ишлаб чиқиш, мамлакатда узоқ муддатли тинчлик ва барқарорлик ўрнатиш, афғон халқига гуманитар ёрдам кўрсатиш борасидаги Ўзбекистоннинг саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади.
Томонлар Афғонистонда амалга оширилаётган транспорт-коммуникатсия лойиҳалари, хусусан, “Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўл линияси қурилишини ҳам муҳокама қилдилар.

Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Федеративной Республики Германия в Узбекистане Тило Клиннером.
В ходе встречи стороны обсудили нынешнюю ситуацию в Афганистане, а такжеперспективы развития узбекско-немецких отношений на афганском направлении.
Т.Клиннер высоко оценил усилия Узбекистана по выработке консолидированной региональной позиции по Афганистану, установлению долгосрочного мира и стабильности в стране, а также оказанию гуманитарной помощи афганскому народу.
Стороны также обсудили реализуемые транспортно-коммуникационные проекты в Афганистане, в частности, строительство ж/д линии «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».