Франциянинг Ўзбекистондаги Элчиси билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Франциянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Орелия Бушез билан учрашди.
Суҳбат чоғида Афғонистон йўналишидаги Ўзбекистон-Франция муносабатларининг бугунги ҳолати ва истиқболлари, хусусан, Афғонистондаги мавжуд вазият муҳокама қилинди.
Афғонистон халқига инсонпарварлик ёрдами кўрсатиш борасида икки томонлама ҳамкорликни фаоллаштириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Олий мартабали дипломат Ўзбекистоннинг Афғонистонга иқтисодий ёрдам кўрсатиш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади, хусусан, Ўзбекистоннинг БМТ шафелигида Ўзбекистон билан чегарадош Термиз шаҳрида Афғонистонга инсонпарварлик ёрдами етказиб бериш мақсадида кўп функцияли транспорт-логистика хабини яратиш ташаббуси муҳимлиги ва ўз вақтида амалга оширилганини таъкидлади.

Встреча с Послом Франции в Узбекистане
Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Франции в Узбекистане Орелией Бушез.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы узбекско-французских отношений на афганском направлении, в частности, развитие текущей ситуации в Афганистане.
Особое внимание акцентировано на вопросе активизации двустороннего сотрудничества по оказанию гуманитарной помощи афганскому народу.
Высокопоставленным дипломатом дана высокая оценка усилиям Узбекистана по экономическому содействию Афганистану, в частности отмечена важность и своевременность инициативы Узбекистана по созданию под эгидой ООН многофункционального транспортно-логистического хаба в приграничном узбекском г.Термез для доставки в Афганистан гуманитарной помощи.