Марказий Осиё мамлакатлари ташқи ишлар вазирларининг учрашуви тўғрисида
Душанбе шаҳрида ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Марказий Осиё мамлакатлари ташқи сиёсат маҳкамалари раҳбарларининг навбатдаги учрашувида иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари минтақавий ҳамкорликнинг долзарб мавзулари, жумладан, иқтисодиёт соҳасида, савдо ва инвестицияларлар, транспорт ва транзит, минтақавий хавфсизликни таъминлаш, замонавий таҳдидлар ва хавф-хатарларга қарши биргаликда кураш соҳаларида алоқалар самарадорлигини ошириш истиқболларини кўриб чиқдилар.
Томонлар Марказий Осиё давлатлари Раҳбарларининг навбатдаги, тўртинчи, Маслаҳатлашув учрашувига тайёрларлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Келгуси саммит доирасида имзоланиши режалаштирилган ХХI асрда Марказий Осиёни ривожлантириш мақсадида Дўстлик, яхши қўшничилик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома минтақамиз мамлакатлари ҳамкорлиги тарихида янги даврни бошлаб бериши таъкидланди.
Томонларнинг якдил фикрича, минтақамиз давлатлари ўртасидаги изчил ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик Марказий Осиёнинг барқарор тараққиёти ва умумий фаровонлигини таъминлаш ғоясига мутлақ монанддир.

О встрече глав МИД стран Центральной Азии
Г.Душанбе делегация Узбекистана во главе с и.о. министра иностранных дел Владимиром Норовым приняла участие в очередной встрече глав внешнеполитических ведомств стран Центральной Азии.
Участники мероприятия рассмотрели широкий спектр актуальных вопросов регионального сотрудничества, в том числе в области экономики, повышения эффективности взаимодействия в сферах торговли и инвестиций, транспорта и транзита, обеспечения региональной безопасности и совместной борьбы с современными вызовами и угрозами.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам, связанным с подготовкой и проведением очередной, четвертой по счету, Консультативной встречи Глав государств Центральной Азии.
Подчеркнуто, что планируемый к подписанию в рамках предстоящего саммита Договор о дружбе, добрососедстве и сотрудничестве в целях развития Центральной Азии в XXI веке послужит началом новой эры сотрудничества стран региона.
Стороны выразили единое мнение, что динамичное и взаимовыгодное сотрудничество между странами региона полностью соответствует идее обеспечения устойчивого развития и общего процветания Центральной Азии.