Европа Иттифоқининг Ўзбекистон Республикасидаги делегацияси раҳбари Шарлотт Адриан билан учрашув бўлиб ўтди
2022-05-16 | Иқтисодиёт
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Европа Иттифоқининг Ўзбекистон Республикасидаги делегацияси раҳбари Шарлотт Адриан билан учрашув бўлиб ўтди.
Музокаралар чоғида Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги кўп қиррали савдо-иқтисодий, инвестициявий, молия-техникавий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Унда республиканинг ЖСТга қўшилиши бўйича Ишчи гуруҳининг 5-йиғилишини ўтказиш масалалари, бўлажак Ўзбекистон – Европа Иттифоқи ҳамкорлик қўмитаси йиғилишининг кун тартиби ва томонларни қизиқтирган бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Жорий йилнинг биринчи чорагида Ўзбекистон ва ЕИ ўртасида товар айланмасининг 30%га ўсиши, шу жумладан, Европа Иттифоқининг “GSP+” Преференциялар бош тизими бенефициари мақоми туфайли Ўзбекистон маҳсулотларини Европа бозорига экспорт қилиш ҳажми 56%га ошиши кузатилди.
Музокаралар якунида томонлар Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги ҳамкорликни янада кенгайтиришга қаратилган қўшма ташаббус ва дастурларни амалга оширишни жадаллаштиришга келишиб олдилар.

Состоялась встреча с главой Делегации Европейского Союза в Республике Узбекистан Шарлотт Адриан
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с главой Делегации Европейского Союза в Республике Узбекистан Шарлотт Адриан.
В ходе переговоров обсуждены вопросы многопланового торгово-экономического, инвестиционного и финансово-технического сотрудничества между Узбекистаном и ЕС.
Стороны обсудили вопросы проведения 5-го заседания Рабочей группы по вступлению республики в ВТО, повестку дня предстоящего заседания Комитета сотрудничества «Узбекистан-ЕС» и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Отмечен рост товарооборота на 30% между Узбекистаном и ЕС за первый квартал текущего года, в т.ч. увеличение экспорта узбекской продукции на европейский рынок на 56% благодаря статусу бенефициара генеральной системы преференций ЕС «GSP+».
По итогам переговоров стороны договорились об ускорении реализации совместных инициатив и программ, направленных на дальнейшее расширение сотрудничества между Узбекистаном и Европейским Союзом.