Ўзбекистон Европа тикланиш ва тараққиёт банки Бошқарувчилар Кенгашининг йиллик йиғилишида иштирок этди
2022-05-12 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 10 май - 12 май кунлари мобайнида Маррокаш шаҳри (Марокаш)да Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Бошқарувчилар Кенгашининг Йиллик йиғилиши бевосита ва онлайн тарзда бўлиб ўтмоқда. Тадбирда Банкнинг 71 акциядорлари, шу жумладан 69 мамлакат, Европа Иттифоқи ва Европа инвестиция банкидан Бошқарувчилар ва уларнинг ўринбосарлари, шунингдек Банк раҳбарияти ва халқаро экспертлар қатнашмоқда.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикасидан Европа тикланиш ва тараққиёт банки Бошқарувчиси, Бош вазир ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков иштирок этди.
Тадбир дастури доирасида 11 май куни Бошқарувчилар Кенгашининг ялпи мажлиси бўлиб ўтди. Унда жаҳон ва минтақавий иқтисодиётнинг долзарб тенденциялари, ковиддан кейинги даврда Банкнинг унга аъзо мамлакатларда иқтисодий ўсишни қўллаб-қувватлашга қаратилган фаолияти, “яшил” иқтисодиётни ривожлантириш чоралари ҳамда иқлим ўзгаришига қарши курашиш, шунингдек ЕТТБнинг амалий ва молиявий фаолияти билан боғлиқ бир қатор институционал масалалар муҳокама қилинди.
Ялпи мажлисда сўзга чиққан С.Умурзаков Ўзбекистоннинг ЕТТБ билан ҳамкорлиги барқарорликка ва стратегик хусусиятга эга эканини таъкидлади. 2021 йилда мамлакатимиз Марказий Осиё минтақасида Банк инвестицияларининг энг йирик олувчисига айланиб, Банк маблағларининг энг йирик олувчиларининг бешталигига киргани ҳамда ўтган йили ЕТТБ томонидан мамлакат иқтисодиётига жалб қилинган инвестициялар ҳажми 600 миллион евродан ошиб рекорд даражани қайд этгани маълум қилинди.
Устувор йўналишларда, жумладан иқтисодиётда давлатнинг ролини камайтириш, давлат активлари ва тижорат банкларини трансформациялаш ва хусусийлаштириш, инвестициявий муҳитни яхшилаш, саноатни жадал ривожлантиришни рағбатлантириш, ёшлар ва аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш ҳамда Иқлим ўзгариши бўйича Париж битими мувофиқ қабул қилинган мажбуриятларни бажариш асносида турли соҳаларда “яшил” технологияларни кенг миқёсда жорий қилишда ҳамкорликни чуқурлаштиришга тайёрлик билдирилди.
Йиғилиш якунида Бошқарувчилар Кенгаши Банк фаолиятининг келажакдаги истиқболларини белгилайдиган бир қатор қарорларни, шу жумладан ЕТТБ фаолиятини Африканинг Саҳрои Кабиридан жанубидаги мамлакатларга ва Ироққа чекланган ва босқичма-босқич кенгайтириш тўғрисида қарор қабул қилди. Шунингдек, 2023-йилда ЕТТБ Бошқарувчилар Кенгашининг 32-Йиллик йиғилиши Самарқанд шаҳрида ўтказилиши маълум қилинди. Йиғилиш 16-18 май кунлари бўлиб ўтади. Тадбир иштирокчилари учун Самарқанднинг инвестициявий ва сайёҳлик салоҳиятининг тақдимоти ташкил қилинди. Йиғилиш доирасида 2023 йилда Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган ЕТТБ тадбирининг стенди ишлаб турибди. У ҳозирдаёқ Банк Йиллик йиғилиши иштирокчилари ва меҳмонларида катта қизиқиш уйғотди.
Бошқарувчилар Кенгашининг Қарорлари билан Банкнинг 2022-2024 йилларга мўлжалланган Стратегиясини амалга ошириш Режаси ва Банкнинг молиявий фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи тасдиқланди.
Маълумот учун: Европа тикланиш ва тараққиёт банки 1991 йил 28 мартда ташкил этилган. Штаб-квартираси Лондон шаҳрида жойлашган. Ўзбекистон 1992 йил 30 апрелдан бери ЕТТБ аъзосидир.

Узбекистан принял участие в Ежегодном заседании Совета Управляющих Европейского банка реконструкции и развития
2022-05-12 | Экономика
С 10 по 12 мая текущего года в г.Марракеше (Марокко) в гибридном формате проходит Ежегодное заседание Совета Управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
В мероприятии участвуют Управляющие и заместители Управляющих от 71 акционера Банка, включая 69 стран, Евросоюз и Европейский инвестиционный банк, а также руководство Банка и международные эксперты. В заседании принял участие Управляющий Европейского банка реконструкции и развития от Республики Узбекистан, заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков.
11 мая в рамках программы мероприятия состоялась пленарная сессия Совета Управляющих, в ходе которой были обсуждены текущие тенденции в глобальной и региональной экономике, деятельность Банка по оказанию поддержки экономического роста в странах-членах в постковидный период, меры по развитию «зеленой» экономики и противодействию изменениям климата, а также рассмотрен ряд институциональных вопросов, связанных с операционной и финансовой деятельностью ЕБРР.
Выступая в ходе пленарной сессии, С.Умурзаков отметил устойчивый и стратегический характер сотрудничества Узбекистана с ЕБРР. Было озвучено, что в 2021 году страна стала наибольшим получателем инвестиций Банка в центральноазиатском регионе и вошла в пятерку крупнейших получателей средств Банка, а объем привлеченных в истекшем году инвестиций ЕБРР в экономику страны побил рекордное значение, превысив отметку в 600 млн евро.
Была озвучена готовность углублять партнерство в приоритетных направлениях, среди которых: сокращение роли государства в экономике, трансформация и приватизация государственных активов и коммерческих банков, улучшение инвестиционного климата, стимулирование ускоренного промышленного развития, поддержка молодежного и женского предпринимательства, широкомасштабное внедрение «зеленых» технологий в различных отраслях в свете выполнения обязательств в рамках Парижского соглашения об изменении климата.
По итогам заседания Советом Управляющих был принят ряд решений, определяющих дальнейшие перспективы деятельности Банка, в том числе резолюция об ограниченном и постепенном распространении деятельности ЕБРР на страны Африки к югу от Сахары и Ирак. Также было объявлено о том, что местом проведения 32-го Ежегодного заседания Совета Управляющих ЕБРР в 2023 году станет г.Самарканд. Заседание состоится 16-18 мая. Для участников заседания была проведена презентация инвестиционного и туристического потенциала Самарканда. В течении всего мероприятия функционировал стенд предстоящего мероприятия ЕБРР в г. Самарканде в 2023 году, который вызвал большой интерес среди участников и гостей Ежегодного заседания Банка.
Решениями Совета Управляющих также были утверждены План реализации Стратегии Банка на 2022-2024 годы и отчет о финансовой деятельности Банка.
Справочно: Европейский банк реконструкции и развития учреждён 28 марта 1991 г. Штаб-квартира находится в г. Лондоне. Узбекистан является членом ЕБРР с 30 апреля 1992 г.