Халқаро молия институтлари иштирокида инновацияларни жорий қилиш ва лойиҳаларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди
2022-05-12 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида Фарғона шаҳридаги студиядан видеоконференцалоқа орқали инновацияларни жорий қилиш ҳамда халқаро молия институтлари томонидан молиялаштирилаётган лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ масалалар муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари қатнашди.
Бир қатор соҳаларда, хусусан, мамлакат иқтисодиётининг “драйвери” ҳисобланган геология, тоғ - кон ва кимё саноатида инновацияларни жорий қилиш йўналишида эришилган натижалар қайд этилди.
Шу билан бирга, йиғилиш давомида янги ишланмаларни яратиш ва ҳаётга жорий қилиш, илмий тадқиқотлар ўтказиш, турли соҳалардаги амалий масалалар ва вазифалар ечимини топишга мамлакатимиз илмий-тадқиқот муассасаларини жалб қилиш бўйича тизимли ишларни ташкил этишни назарда тутган ҳолда бир қатор тармоқ бирлашмалари раҳбарларига инновацион фаолиятни кенгайтириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Инновацияларни жорий қилиш жараёнини мувофиқлаштириш мақсадида ихтисослаштирилган муассасаларни малакали мутахассислар билан таъминлаш, “Global Innovation Index” халқаро рейтингидаги мамлакатимиз кўрсаткичларини яхшилашга қаратилган чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқиш, илм-фан ва таълим муассасаларининг моддий-техник базасини модернизациялаш бўйича аниқ вазифалар белгиланди.
Саноат ва ҳудудларни инновацион жиҳатдан ривожлантиришнинг жорий ҳолатини таҳлил қилиш ҳамда юқори технологияли инновацион маҳсулотлар ишлаб чиқаришга йўналтирилган лойиҳалар сонини кўпайтириш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, илмий-тадқиқот ташкилотлари ва олий таълим муассасалари фаолиятини ўрганиш, инновацион ривожланишга масъул бўлган давлат органлари раҳбарлари ҳамда илм-фан ва таълим муассасалари раҳбарларининг иш самарадорлигини баҳолаш топширилди.
Вазирлик ва идоралар раҳбарларига 2022 йилда инновацион ишланмаларни тижоратлаштиришга қаратилган лойиҳаларни амалга оширишни назарда тутувчи “Йўл хариталари”ни тайёрлашни таъминлаш, шунингдек, 2023 йилга мўлжалланган инновацион ривожланиш дастурларини шакллантириш ва кўриб чиқиш учун тақдим этиш топширилди.
Маҳаллий ҳокимият органларига инновацион ҳудудлар сифатида қўшимча туман (шаҳар)ларни аниқлаш ҳамда 2022-2023 йилларда ушбу зоналарни ривожлантириш бўйича аниқ дастурларни шакллантириш юзасидан таклифларни киритиш топширилди.
Инновацион ривожланиш вазирлигига, кейинчалик Республика раҳбариятига тақдим этиш мақсадида, Ўзбекистон Республикасини 2022-2026 йилларга мўлжалланган Инновацион ривожлантириш стратегияси лойиҳасини тайёрлаш топширилди.
Йиғилишда халқаро молия институтлари томонидан молиялаштириладиган лойиҳаларни амалга оширишнинг ҳозирги ҳолати ҳам муҳокама қилинди. Жорий йилнинг январь-февраль ойларида халқаро молия институтлари иштирокида амалга оширилаётган 105 лойиҳа учун 296 миллион доллар ўзлаштирилгани, бу режалаштирилган параметрларнинг 100 фоизини ташкил этгани маълум қилинди.
Шу билан бирга, сув таъминоти, гидроэнергетика, темир йўл транспорти ва соғлиқни сақлаш соҳаларида кўриб чиқилаётган бир қатор лойиҳалар учун лойиҳаолди ҳужжатларини мувофиқлаштириш бўйича ишларнинг бориши танқидий кўриб чиқилди. Фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, саноат соҳаларида лойиҳаларни ҳаётга жорий этишнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилиниб, бир қатор масъул ходимларга нисбатан интизомий чоралар кўрилди.
Вазирлик ва идоралар кесимида жорий йил охиригача ишга туширилиши лозим бўлган 2,4 миллиард долларлик 29 лойиҳани амалга оширилиши кўриб чиқилди.
Йиғилиш якунида тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига тегишли лойиҳаларни ўз вақтида ҳаётга жорий этиш ва фойдаланишга топшириш юзасидан манзилли топшириқлар берилди.

Рассмотрены вопросы внедрения инноваций и реализации проектов с участием международных финансовых институтов
2022-05-12 | Экономика
Из студии в г.Фергане заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков посредством видеоконференцсвязи провёл совещание, посвящённое обсуждению хода работ в сфере внедрения инноваций и реализации проектов, финансируемых за счёт средств международных финансовых институтов.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, органов местной власти Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента.
Отмечены достигнутые результаты в сфере инноваций по ряду направлений, в частности, в области геологии, горнодобывающей и химической промышленности, являющихся «драйверами» экономики страны.
Вместе с тем, в ходе совещания ряду руководителей отраслевых объединений указано на необходимость расширения инновационной деятельности, имея ввиду организацию системной работы по созданию и внедрению новых разработок, проведению научно-исследовательских изысканий, привлечению научно-исследовательских учреждений страны к решению конкретных практических вопросов и задач в различных отраслях.
Поставлены чёткие задачи по укомплектованию профильных учреждений квалифицированными специалистами для координации процесса внедрения инноваций, разработке плана мер по улучшению показателей страны в международном рейтинге «Global Innovation Index», улучшению материально-технической базы научно-образовательных организаций.
Даны адресные поручения по проведению анализа текущего состояния инновационного развития отраслей и регионов, а также увеличению количества проектов, нацеленных на выпуск инновационной высокотехнологичной продукции.
Также поручено изучить работу научно-исследовательских организаций и высших учебных заведений и провести оценку эффективности работы заместителей руководителей государственных органов и руководителей научно-образовательных учреждений, ответственных за инновационное развитие.
Руководителям министерств и ведомств поручено обеспечить подготовку «Дорожных карт», предусматривающих реализацию проектов по коммерциализации инновационных разработок в 2022 году, а также разработать и представить на рассмотрение целевые программы инновационного развития на 2023 год.
Органам местной власти дано поручение определить дополнительные районы (города) в качестве новых инновационных зон, с внесением предложений о конкретных программах развития данных зон в 2022-2023гг.
В целом, Министерству инновационного развития поручено подготовить проект Стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2022-2026гг. для его дальнейшего представления Руководству республики.
В ходе совещания также обсуждено текущее состояние реализации проектов, финансируемых за счёт средств международных финансовых институтов. Озвучено, что в январе-феврале текущего года по 105 проектам, реализуемым с участием международных финансовых институтов, освоено 296 млн долларов, что составляет 100% от запланированных параметров.
Вместе с тем, в критическом ключе было рассмотрено состояние работ по согласованию предпроектной документации по ряду прорабатываемых проектов в сферах водоснабжения, гидроэнергетики, железнодорожного транспорта, здравоохранения. Рассмотрены практические аспекты реализации проектов в отраслях фармацевтики, сельского хозяйства, промышленности, в связи с чем по отношению к ряду ответственных работников приняты меры дисциплинарного воздействия.
В разрезе министерств и ведомств рассмотрен ход реализации 29 проектов на общую сумму 2,4 млрд долларов, которые должны быть введены в эксплуатацию до конца текущего года.
По итогам совещания руководителям соответствующих министерств и ведомств даны адресные поручения принять оперативные меры по своевременной реализации и вводу в эксплуатацию соответствующих проектов.