Деҳли шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Ҳиндистон Республикаси Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги давраси бўлиб ўтди.
Томонлар делегацияларига Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиқов ва Ҳиндистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Санжай Верма бошчилик қилди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон билан Ҳиндистон ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги муносабатларнинг ҳолати ҳамда ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Олий даражада эришилган келишувлар доирасида икки томонлама ва кўп томонлама тадбирларнинг амалга оширилиши алоҳида кўриб чиқилди.
Парламентлараро ҳамкорликни фаоллаштириш зарурлиги таъкидланди. Қайд этилганидек, парламентлараро мулоқотни чуқурлаштириш умумий кун тартибидаги барча соҳалардаги алоқаларни жадаллаштиришга хизмат қилади.
Иқтисодий дипломатияни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Шу нуқтаи назардан, ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, қўшма инвестициявий лойиҳаларни, жумладан, саноат кооперациясини амалга ошириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
БМТ, ШҲТ ва бошқа кўп томонлама тузилмалар доирасидаги ўзаро ҳамкорликнинг алоҳида жиҳатлари таҳлил қилинди.
Соғлиқни сақлаш ва фарматсевтика соҳасида ҳамкорликни чуқурлаштириш, “яшил” тараққиёт, шунингдек, илм-фан ва таълим йўналишидаги алоқаларни мустаҳкамлашдан ўзаро манфаатдорлик билдирилди.
Маданий-гуманитар ва сайёҳлик алмашинувларини кўпайтириш юзасидан таклифлар ўрганилди.
Икки томонлама ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини тегишли ва амалий аҳамиятга эга ҳужжатлар орқали кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.

Об узбекско-индийских межмидовских политических консультациях
В Дели состоялся очередной раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Республики Индия.
Делегации сторон возглавили заместитель министра иностранных дел Узбекистана Фуркат Сидиков и заместитель министра иностранных дел Индии Санджай Верма.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы развития отношений между Узбекистаном и Индией в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других областях.
Отдельно рассмотрен ход реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне в рамках двусторонних и многосторонних мероприятий.
Подчеркнута необходимость активизации межпарламентского сотрудничества. Отмечено, что углубление межпарламентского диалога будет способствовать интенсификации связей по всем направлениям общей повестки дня.
Особое внимание уделено вопросам активизации экономической дипломатии. В данном контексте рассмотрены предложения по увеличению взаимного товарооборота, реализации совместных инвестиционных проектов, в том числе в сфере промышленной кооперации.
Проанализированы отдельные аспекты взаимодействия в рамках ООН, ШОС и других многосторонних структур.
Выражена обоюдная заинтересованность в углублении сотрудничества в области здравоохранения и фармацевтики, «зеленого» развития, а также укреплении контактов научно-образовательном направлении.
Рассмотрены предложения по наращиванию культурно-гуманитарных и туристических обменов.
Обсуждены вопросы расширения договорно-правовой базы двустороннего сотрудничества за счет актуальных и практически значимых документов.