Ички туризмни ислоҳ этиш борасида махсус семинарлар ташкил этилмоқда
Республика иқтисодиётида туризмни стратегик даражага кўтариш, ички туризм хизматларини диверсификация қилиш ва ҳажмини кескин кўпайтириш, фуқароларни мамлакатимизнинг туризм салоҳияти билан таништириш учун зарур шарт-шароитлар яратиш, замонавий хизматлар инфратузилмасини жадал ривожлантириш, шунингдек, аҳолини иш билан таъминлаш ва уларнинг даромад манбаини кенгайтириш борасида тизимли иш жараёни йўлга қўйилмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2022 йил 30 апрель куни қабул қилинган “Ички туризм хизматларини диверсификация қилишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Шу кунларда қарор ижросини ўз вақтида сифатли таъминлаш чораларини кўриш бўйича Президент ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида ҳудудларда фаолият кўрсатаётган мутасадди ходимлар учун 7 кунлик махсус ўқув курси ташкил этилмоқда.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, Тошкент шаҳри ҳамда вилоятлар ҳокимларининг туризм ва маданий мерос масалалари бўйича ўринбосарлари, ҳудудий маданий мерос бошқарма бошлиқлари ҳамада ҳудудларнинг Иқтисодий тараққиёт бошқармалари ва Хизматлар соҳасини ривожлантириш бўлимлари бошлиқлари, туман (шаҳар)лар ҳокимлари ҳамда маҳаллаларга бириктирилган ҳоким ёрдамчилари, илғор тажрибага эга тадбиркорлардан иборат жами 230 нафар тингловчи қатнашмоқда.
Семинар аввалида Туризм ва маданий мерос вазири А. Абдуҳакимов сўзга чиқиб, жойларда ҳокимликлар томонидан меҳмонхона, музей, маданий мерос объектлари, транспорт, йўллар, сервис, овқатланиш жойларини туристларни қабул қилишга тайёрлаш борасидаги камчиликларни бартараф этиш зарурлигини қайд этди:
“Йил якунига қадар президентимиз томонидан соҳа учун белгилаб берган бир қатор устувор вазифаларимиз бор. Жумладан, ҳар бир вилоятда туристларни ўзига “магнитдай” жалб қиладиган камида 20 миллион долларлик 1 тадан йирик лойиҳаларни бошлаш, жорий йилда ички туризм оқимини камида 10 миллионга етказиш ҳамда ҳудудларда 186 та халқаро ва маҳаллий фестиваллар ташкил этиш орқали, жорий йилда камида қўшимча 1 миллион хорижий ва 5 миллион нафар ички туристларни жалб қилиш бўйича бор имкониятларимизни ишга солишимиз керак. Бу борада соҳада етарли потенциал мавжуд”, - деди А. Абдуҳакимов.
Ўқув курслари якунида манфаатдор вазирлик ва идоралар масъул ходимлари иштирокида туризмга ихтисослашган ҳар бир туман (шаҳар) ҳамда маҳаллалар кесимида “Йўл харитаси” лойиҳалари ишлаб чиқилиши кўзда тутилган бўлиб, курс якуни бўйича уларнинг тақдимоти ўтказилади.
Семинарнинг ҳар бир кунида туризм соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг устувор йўналишлари ва соҳа олдидаги муҳим вазифалар бўйича вазир ўринбосарлари Б.Шаҳриёров, Н. Зикриллаев ва бир қатор хорижлик экспертлар ҳамда профессор-доцентлар томонидан марузалар ташкил этилмоқда.

В стране стартовал семинар по реформированию внутреннего туризма
Для поднятия уровня туризма в экономике Узбекистана до стратегического уровня, резкого увеличения масштабов услуг внутреннего туризма, создания необходимых условий для ознакомления граждан с туристическим потенциалом страны, ведется планомерная работа по ускоренному развитию современной сервисной инфраструктуры, а также для обеспечения занятости и расширения источников их дохода.
В целях обеспечения своевременной реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 30 апреля 2022 года «О дополнительных мерах по диверсификации услуг внутреннего туризма» в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан стартовал 7-дневный специальный курс обучения для ответственных лиц, работающих в регионах. Всего в семинаре участвует 230 слушателей.
В мероприятии приняли участие Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, заместители хокимов по вопросам туризма и культурного наследия в областях и города Ташкента, руководители областных управлений при Министерстве туризма культурного наследия, руководители областных управлений и служб экономического развития районов.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, министр туризма и культурного наследия Азиз Абдухакимов отметил необходимость устранения недостатков при подготовке гостиниц, музеев, объектов культурного наследия, транспорта, дорог, услуг, ресторанов к приему туристов.
«К концу года у нас есть ряд приоритетов, поставленных Президентом для отрасли. В частности, запуск одного крупного проекта на сумму не менее $20 млн. в каждом регионе для привлечения туристов «магнитным образом» и увеличения внутреннего туризма не менее 10 млн в этом году, а также организации 186 международных и местных фестивалей в регионах. Мы должны сделать все возможное для привлечения дополнительных 1 млн иностранных и 5 млн внутренних туристов», — сказал Азиз Абдухакимов.
По окончанию учебного курса участниками планируется разработать проекты «Дорожной карты» для каждого района и махалли, с участием должностных лиц, соответствующих министерств и ведомств, презентация которых состоится в конце курса.
Ежедневно в рамках семинара заместители министра туризма и культурного наследия Б.Шахриёров, Н.Зикриллаев, ряд зарубежных экспертов и доцентов будут представлять доклады о приоритетах реформ в сфере туризма и важных задачах, стоящих перед отраслью.