Фарғона вилояти иқтисодий салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари ишлаб чиқилмоқда
2022-05-11 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигидаги ишчи гуруҳ Фарғона вилоятининг ижтимоий–иқтисодий ривожланишнинг бугунги ҳолатини ўрганиш ҳамда унинг инвестициявий, саноат ва экспорт салоҳиятидан фойдаланиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш учун ушбу ҳудудга жўнаб кетди.
Сафар давомида ишчи гуруҳ аъзолари бир қатор ишлаб чиқариш объектларида бўлиб, технологик жараён билан танишди ва лойиҳалар ташаббускорлари билан учрашувлар ўтказди. Мулоқотда тадбиркорларнинг ҳудудда фаолиятини кенгайтириш, қўшимча инвестицияларни жалб қилиш ва ишлаб чиқарилган маҳсулотларни экспортга етказиб бериш истиқболлари муҳокама қилинди.
Вилоятнинг иқтисодий салоҳияти қатор соҳаларда ишга солинмай қолаётгани, шу боис туман ва маҳаллалар кесимида устувор тармоқларда саноатни ривожлантириш учун мавжуд захира ва имкониятларни ўрганиш ҳамда қўшилган қиймат занжирларини яратиш бўйича ишларни фаоллаштириш зарурлиги таъкидлаб ўтилди.
Инвестицияларни жалб қилиш ҳамда юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва янги иш ўринлари яратишга йўналтирилган юқори технологик лойиҳаларни амалга ошириш учун шарт-шароитлар яратишни назарда тутган ҳолда аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувларда тадбиркорлар ишлаб чиқариш фаолиятини олиб бориш жараёнида дуч келаётган муаммоларни кўтариб чиқдилар. Билдирилган барча масалалар атрофлича ўрганилди, уларни ҳал этиш алгоритмлари ишлаб чиқилди ва масъул раҳбарларга тегишли кўрсатмалар берилди.

Прорабатываются меры по повышению эффективности задействования экономического потенциала Ферганской области
Текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова выехала в Ферганскую область с целью изучения текущего состояния социально-экономического развития и выработки предложений по задействованию имеющегося инвестиционного, промышленного и экспортного потенциала региона.
В ходе выезда члены рабочей группы посетили ряд производственных объектов, где был изучен технологический процесс производства и проведены встречи с инициаторами проектов, в ходе которых обсуждались перспективы расширения деятельности в регионе, привлечения дополнительных инвестиций и организации экспорта производимой продукции.
Было озвучено, что экономический потенциал региона по многим направлениям остается незадействованным, в связи с чем необходимо активизировать работу по изучению имеющихся резервов и возможностей для развития промышленности в приоритетных отраслях в разрезе районов и махаллей, с созданием цепочек добавленной стоимости.
Особое внимание было уделено мерам по поддержке женского и молодежного предпринимательства, имея в виду создание условий для привлечения инвестиций и реализации высокотехнологичных проектов, ориентированных на производство продукции с высокой добавленной стоимостью и создание новых рабочих мест.
В ходе встреч предпринимателями были подняты проблемы, с которыми они столкнулись в процессе организации производственной деятельности. Все озвученные вопросы были всесторонне изучены, выработаны алгоритмы их решения и даны соответствующие поручения ответственным руководителям.