Қашқадарё вилоятида Урбанизацияни жадаллаштириш орқали аҳолининг ижтимоий-иқтисодий ўсишини таъминлаш имкониятлари
2022-05-10 | Иқтисодиёт
Қашқадарё вилоятида урбанизация даражасини ошириш орқали ижтимоий-иқтисодий ўсишни таъминлаш мақсадида ҳудудда, экспертлар фикрини ҳисобга олиб, транспорт инфратузилмасини яхшилаш ва аҳолига қулайлик яратиш белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 январдаги ПФ-60 сон Фармонига мувофиқ, “2022 – 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси”ни амалга оширишга оид Давлат дастурининг 154 бандида келтирилган Қашқадарё вилоятининг урбанизатсия даражасини 50 фоизга етказиш белгиланган.
Қайд этилган масала бўйича жаҳон тажрибасини ўрганиш мақсадида Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги томонидан халқаро эксперт ва мутахассислар жалб этилган.
Халқаро эксперт ва мутахассисларнинг таъкидлашича, бугунги кунда Қашқадарё вилояти ҳудудида аҳоли пунктлари транспорт инфратузилмасидан узоқроқ масофада жойлашган. Бу эса, Қашқадарё вилоятининг ижтимоий-иқтисодий ўсишига, шу жумладан, аҳолининг турмуш даражасини янада юксалтиришга, аҳолининг товар ва хизматларга бўлган эҳтиёжини қисқа муддатда таъминланишига, ижтимоий обектларнинг самарали жойлашувига ҳамда муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан тўлақонли таъминланишига салбий таъсир кўрсатади.
Иқтисодий ўсишнинг асосий омилларидан бири – транспорт инфратузилмасининг мавжудлиги ва ундан самарали фойдаланишдир.
Агломерация ва ички миграция жараёнларини ҳисобга олган ҳолда аҳолиси 1,43 млндан зиёд бўлган шаҳар аҳоли пунктларининг ихчамлигини ва қулай жойлашувини таъминлаш бўйича ишлар олиб бориш режалаштирилган.
Қашқадарё вилояти ҳудудида айрим шаҳарларга чегарадош бўлган бир қатор қишлоқ аҳоли пунктлар мавжуд. Уларда шарт-шароитларни (сув, оқова сув, электр, газ ва ҳ.к.) тўлақонли та’минланиши мазкур ҳудудларнинг агломерациядан келиб чиққан ҳолда шаҳарни кенгайтириш мумкинлиги назарда тутилади.
Шундан келиб чиқиб, Иқтисодий тараққаёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда юқорида келтирилган масалани таъминлаш мақсадида қуйида келтирилган бир қатор ё‘налишларга эътибор қаратилмоқда:
ҳудудда инфратузилмани тўлиқ таъминланишига, келгусида ишлаб чиқаришнинг ташкил этилишига, уй-жой ва ижтимоий обектларнинг (боғча, мактаб, шифохона ва ҳ.к.) барпо этилишига замин яратиш;
шаҳар инфратузилмаси деярли шаклланган бир қатор шаҳарчаларни танлаб, шу ҳудудда инфратузилмани тўлиқ йўлга қўйиш учун тегишли чоралар кўриш ва маблағ ажратиш;
шаҳарга туташ ва унинг муҳандислик-коммуникация инфратузилмасидан фойдаланаётган қишлоқ маҳаллаларни танлаб, асосий эътиборни ушбу қишлоқ маҳаллалари келгусида шаҳар ҳудудига киритиш мақсадида тегишли чораларни кўриш.
Маълумот учун: Бугунги кунда Қашқадарё вилоятининг аҳолиси қарийб 3,4 млн кишини ташкил этади, урбанизация даражаси – 42,8%, яъни шаҳар аҳолиси – 1,46 млн киши бўлса, қишлоқ аҳолиси эса 1,95 млн кишидан иборат.
Қашқадарё ҳудудида аҳолига қулай шарт-шароит яратиш, ижтимоий-иқтисодий ўсишни таъминлаш мақсадида Урбанизация даражасини 50 фоизга етказиш ҳамда транспорт инфратузилмасини яхшилаш орқали товар ва хизматларга бўлган эҳтиёж та’минланади.

Возможности обеспечения социально-экономического роста населения путем ускорения урбанизации в кашкадарьинской области
2022-05-10 | Экономика
В целях обеспечения социально-экономического роста Кашкадарьинской области за счет повышения уровня урбанизации планируется улучшить транспортную инфраструктуру и создать удобства для населения области с учетом мнения специалистов.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № УП-60, уровень урбанизации Кашкадарьинской области, изложенный в пункте 154 государственной программы по реализации “новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы”, определен уровень достижения на 50 процентов.
Министерство экономического развития и сокращения бедности пригласило международных экспертов и специалистов для изучения мирового опыта по данному вопросу.
Международные эксперты и специалисты отмечают, что сегодня на территории Кашкадарьинской области населенные пункты находятся на значительном удалении от транспортной инфраструктуры. Это окажет негативное влияние на социально-экономический рост Кашкадарьинской области, в том числе на дальнейшее повышение уровня жизни населения, обеспечение потребности населения в товарах и услугах в кратчайшие сроки, эффективное размещение социальных объектов и полноценное обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой.
Одним из основных факторов экономического роста является наличие и эффективное использование транспортной инфраструктуры.
С учетом агломерационных и внутренних миграционных процессов планируется проведение работ по обеспечению компактности и удобному расположению городских поселений с населением более 1,43 млн. человек.
На территории Кашкадарьинской области имеется ряд сельских населенных пунктов, граничащих с некоторыми городами. Они включают в себя условия (вода, канализация, электричество, газ и т. д.) предусматривается возможность расширения города за счет агломерации указанных территорий.
Исходя из этого, Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с соответствующими министерствами и ведомствами в целях обеспечения вышеуказанного вопроса уделяется внимание по ряду нижеприведенных направлений:
• за полным обеспечением инфраструктуры на территории, организацией будущего производства, строительством жилья и социальных объектов (детский сад, школа, больница и т.д.) создание основы для создания;
• принятие соответствующих мер и выделение средств для полного развертывания инфраструктуры в этом районе путем выбора нескольких таунхаусов, где городская инфраструктура практически сформирована;
• принятие соответствующих мер по выбору сельских кварталов, прилегающих к городу и использующих его инженерно-коммуникационную инфраструктуру, с целью дальнейшего включения этих сельских кварталов в городскую территорию.
Для справки: сегодня население Кашкадарьинской области составляет около 3,4 млн. человек, уровень урбанизации – 42,8%, то есть городское население составляет 1,46 млн. человек, а сельское – 1,95 млн. человек.
В целях создания благоприятных условий для населения, обеспечения социально-экономического роста в Кашкадарьинской области будет обеспечена потребность в товарах и услугах путем доведения уровня урбанизации до 50 процентов и улучшения транспортной инфраструктуры.