Венгрия, Қирғизистон ва Тожикистон билан инвестициявий ҳамда савдо-иқтисодий ҳамкорлик кўриб чиқилди
2022-04-29 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 28 апрель куни видеоконференция тарзида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида Ўзбекистоннинг Венгрия, Қирғизистон ва Тожикистон билан инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорлиги масалалари ва уни фаоллаштиришнинг амалий чораларини муҳокама қилишга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий ҳокимият органларининг раҳбарлари, Ўзбекистоннинг Венгрия, Қирғизистон ва Тожикистондаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари, шунингдек, юқоридаги мамлакатлардаги тадбиркорлар билан бевосита ҳамкорлик қилаётган ишбилармон доиралар вакиллари иштирок этди.
2021 йилда Венгрия, Қирғиз Республикаси ва Тожикистон Республикаси билан ўтказилган юқори даражадаги тадбирлар юксак амалий аҳамият ва самарадорликка эга бўлиб, улар якунида тегишли “Йўл хариталари” қабул қилингани таъкидланди. Йиғилиш давомида амалдаги келишувларнинг бажарилиши атрофлича кўриб чиқилди ҳамда юзага келган масалалар таҳлил қилиниб уларни тезкор ҳал қилиш йўллари ишлаб чиқилди ва тегишли кўрсатмалар берилди.
Хусусан, ушбу давлатлар билан тузилган икки томонлама шартномаларни инвентаризация қилиш, муаммоли масалалар устида иш олиб бориш мақсадида хорижий ҳамкорлар билан қўшимча музокаралар ташкил этиш, шунингдек тасдиқланган инвестициявий лойиҳаларнинг ўз вақтида бажарилишини таъминлаш ва уларнинг ташаббускорларига амалий ёрдам кўрсатиш вазифаси қўйилди.
Тармоқ бирлашмалари раҳбарлари томонидан инвестициявий ва савдо ҳамкорлигини ривожлантиришнинг ҳозирги ҳолати, шунингдек, келгусидаги режалари тўғрисида ҳисоботлар тақдим қилинди. Юқорида қайд этилган мамлакатлар билан иқтисодий муносабатларни чуқурлаштириш мақсадида мавжуд имкониятлардан максимал даражада фойдаланиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилиш якунида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига қисқа муддатда янги истиқболли инвестициявий лойиҳалар ва савдо битимларининг рўйхатларини тақдим этиш, шунингдек, келишувларга эришиш учун хорижий ҳамкорлар билан музокараларни фаоллаштириш топширилди.

Рассмотрен ход инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества с Венгрией, Кыргызстаном и Таджикистаном
2022-04-29 | Экономика
28 апреля текущего года в формате видеоконференции под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось совещание, посвящённое обсуждению вопросов инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества Узбекистана с Венгрией, Кыргызстаном и Таджикистаном, а также практических мер по его активизации.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, органов местной власти областей, Республики Каракалпакстан и г.Ташкента, руководители дипломатических миссий Узбекистана в Венгрии, Кыргызстане и Таджикистане, а также представители деловых кругов, имеющие контрпартнёров из вышеперечисленных стран.
Подчёркнута высокая практическая значимость и результативность мероприятий на высшем уровне с Венгрией, Кыргызской Республикой и Республикой Таджикистан, проведенных в 2021 году, по итогам которых были приняты соответствующие «Дорожные карты». В ходе совещания был предметно рассмотрен ход реализации согласованных договоренностей, проанализированы имеющиеся вопросы, выработаны алгоритмы их оперативного решения, а также даны соответствующие поручения.
В частности, поручено провести инвентаризацию двусторонних соглашений с данными государствами, организовать дополнительные переговоры с зарубежными партнерами с целью проработки проблемных вопросов, а также обеспечить своевременную реализацию утвержденных инвестиционных проектов и оказание практического содействия их инициаторам.
Руководители отраслевых объединений представили отчёты о текущем состоянии, а также планы по развитию инвестиционного и торгового сотрудничества. Даны установки максимально использовать имеющийся потенциал для углубления экономического партнерства с вышеуказанными странами.
По итогам совещания было поручено в кратчайшие сроки представить в Министерство инвестиций и внешней торговли перечни новых перспективных инвестиционных проектов и торговых соглашений, а также активизировать переговоры с зарубежными партнерами с целью ускоренного выхода на твердые договоренности.