Бангладешдаги Америка Халқаро университети раҳбарияти билан таълим ҳамда АКТ соҳаларида ҳамкорлик қилиш масалалари муҳокама қилинди
2022-04-14 | Таълим
Бугун, 14 апрель куни Ахборот технологиялари ва коммуникациялар ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов Бангладешдаги Америка Халқаро университети Васийлик кенгаши раиси Доктор Хасанул А. Хасан билан учрашди.
Учрашувда АКТ вазирлиги ходимлари ва халқаро университетдан иборат делегация  ҳам иштирок этди.
Учрашувда Ўзбекистонда таълим соҳасининг ривожланиши билан танишиш, шунингдек, ҳамкорлик имкониятлари муҳокама қилинди.
Таъкидлаш керакки, Америка Халқаро университети – Бангладеш (АХУБ) (American International University - Бангладеш (АИУБ)) 1994 йилда Дакка шаҳрида ташкил этилган. Бугунги кунда университетда 9500 дан ортиқ талаба таҳсил олмоқда.
Профессор-ўқитувчилар таркиби маҳаллий ва хорижий мутахассислар – 350 нафар ўқитувчилардан иборат. Университетда 4 та факултет ва 16 та халқаро аккредитациядан ўтган дастурлар мавжуд.
Учрашув давомида икки томонлама таълим ва ахборот технологиялари соҳаларида лойиҳа ҳамда истиқболли чора-тадбирлар, шунингдек, АКТ соҳаси учун малакали кадрлар тайёрлаш, илғор лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига эътибор қаратилди.

Обсуждены вопросы сотрудничества с Американским международным университетом в Бангладеше в сфере образования и ИКТ
2022-04-14 | Образование
Сегодня, 14 апреля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу с председателем Попечительского совета Американского международного университета в Бангладеше доктором Хасануль А. Хасаном.
Во встрече также приняли участие сотрудники Министерства ИКТ и делегация международного университета.
На встрече гости ознакомились с осуществляемыми мерами по развитию образования в Узбекистане, возможностями сотрудничества в этом направлении.
Следует отметить, что Американский международный университет в Бангладеше (American International University - Bangladesh (AIUB) был основан в городе Дакка в 1994 году. В настоящее время в университете обучается более 9,5 тысячи студентов.
Профессорско-преподавательский состав университета насчитывает 350 человек и состоит из местных и зарубежных специалистов. В университете действуют 4 факультета и 16 программ, прошедших международную аккредитацию.
В ходе встречи стороны уделили внимание вопросам совместной реализации проектов и перспективных мер в сфере образования, информационно-коммуникационных технологий, подготовки квалифицированных кадров для IT-отрасли.