Жиззах вилояти тадбиркорлари ва экспортчиларига манзилли кўмак берилмоқда
Жорий йилнинг 7-8 апрель кунлари Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раислигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси бевосита жойларга чиққан ҳолда, Жиззах вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришни янада рағбатлантириш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш мақсадида олиб борилаётган саъй-ҳаракатларнинг ҳозирги ҳолатини ўрганди, шунингдек, маҳаллий тадбиркорлар ва экспортчилар билан тўғридан-тўғри иш олиб борди.
8 апрель куни Жиззах шаҳрида ишбилармон доиралар вакиллари билан ташкил этилган учрашув олиб борилган ишларга якун ясади. Унда ўз хўжалик фаолияти жараёнида вилоят тадбиркорлари ва экспортчилари дуч келаётган муаммолар атрофлича муҳокама этилди.
Тадбирда 300 дан ортиқ тадбиркор ва экспортчилар қатнашди, уларнинг деярли ҳар бири ўзининг масалаларини ҳал этишда ёрдам сўраб, Комиссия раҳбариятига мурожаат қилиш имконига эга бўлди. Кўтарилган масалалар асосан кредит ресурсларини ажратиш, илгари олинган кредитлар бўйича фоиз тўловларини узайтириш, турли рухсатномалар ва лицензиялар олиш, коммунал – муҳандислик тармоқларга уланиш, экспортга етказиб бериш учун хорижий мижозларни топиш билан боғлиқ эди.
Ҳар бир муаммо устида тегишли вазирлик, идора ва вилоятнинг туман ва шаҳарларининг маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларини жалб этган ҳолда иш олиб борилди. Муаммоларнинг таҳлили ва кенг муҳокамаси натижасида уларни ҳал қилиш юзасидан ишлаб чиқилган алгоритмлар белгиланган вақт ичида тегишли чораларини кўриш учун дарҳол тегишли тузилмаларга юборилди.
Ўрганилган ҳолатлар, шунингдек, уларнинг тизимли хусусиятга эга бўлган ҳал қилиш механизмлари Ҳукумат комиссияси даражасида қарорлар қабул қилиш ва кейинчалик уларни мамлакатнинг бошқа ҳудудларида ҳам жорий қилиш учун тажриба сифатида қабул қилинди.
Тадбир ижтимоий тармоқларда онлайн тарзда узатиб борилди. Бу билан йиғилишда шахсан иштирок эта олмаган тадбиркорлар ва экспортчиларга Facebook ва Instagram ижтимоий тармоқларида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг расмий саҳифалари орқали Ҳукумат комиссияси раҳбариятига ўз саволларини юборишга имкон яратилди. Ҳар бир онлайн тарзда юборилган мурожаат юзасидан қарор қабул қилди ва ижроси назоратга олинди.
Йиғилиш якунлари бўйича мутасадди раҳбарларга аниқланган масалаларни ҳал қилиш бўйича манзилли кўрсатмалар берилди. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси белгилаб берилган вазифаларнинг бажарилишини назорат қилади.

Предпринимателям и экспортерам Джизакской области оказывается адресная поддержка
7-8 апреля текущего года Правительственная комиссия по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков с выездом на места изучала текущее состояние социально-экономического развития Джизакской области с целью выработки мер по его дальнейшему стимулированию, а также непосредственно работала с местными предпринимателями и экспортерами.
Итогом данной работы стала организованная 8 апреля в г.Джизаке встреча с представителями бизнеса, на которой были всесторонне обсуждены проблемы, с которыми сталкиваются предприниматели и экспортеры области в процессе хозяйственной деятельности.
В мероприятии приняли участие более 300 предпринимателей и экспортёров, практически каждый из которых получил возможность обратиться к руководству Комиссии за поддержкой в решении имеющихся вопросов. Преимущественно вопросы были связаны с выделением кредитных ресурсов, пролонгацией процентных выплат по полученным ранее кредитам, получением различного рода разрешений и лицензий, подключением к сетям инженерных коммуникаций, необходимостью в поиске иностранных заказчиков для осуществления экспортных поставок.
Каждая проблема была проработана с привлечением руководителей соответствующих министерств, ведомств и органов местной власти районов и городов области. Выработанные в ходе перекрёстного обсуждения и анализа алгоритмы решения проблем немедленно направлялись соответствующим структурам для принятия мер реагирования в рамках обозначенных сроков.
Изученные кейсы, также, как и механизмы их решения, с учётом их системного характера были приняты на вооружение для принятия конкретных решений на уровне Правительственной комиссии и их последующего внедрения в других регионах страны.
Мероприятие транслировалось в социальных сетях в режиме онлайн, что позволило предпринимателям и экспортерам, не сумевшим лично принять участие во встрече, обратиться со своими вопросами к руководству Правительственной комиссии посредством официальных ресурсов Министерства инвестиций и внешней торговли в социальных сетях Facebook и Instagram. Каждое онлайн – обращение получило своё конкретное решение и было взято на контроль.
По итогам встречи ответственные руководители получили адресные поручения по решению выявленных вопросов. Контроль за исполнением поставленных задач будет осуществляться Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.