Самарқанд вилояти тадбиркорлари ва экспортчилари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 5 апрель куни вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат  Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раислигидаги Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси Самарқанд вилояти шаҳар ва туманларининг ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг жорий ҳолатини ўрганиш ҳамда инвестициявий, саноат ва экспорт салоҳияти ва имкониятларини ишга солиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш мақсадида мазкур ҳудудга йўл олди.
Ташриф давомида Самарқанд шаҳридаги Ёшлар ижоди саройида вилоят тадбиркорлари ва экспортчилари билан учрашув ташкил этилди.
Учрашувдан кўзланган мақсад - тизимли масалаларни муҳокама ва таҳлил қилиш ҳамда масъул тузилмаларни жалб қилган ҳолда ишбилармонлар муаммоларини тезкор ҳал қилиш.
Тадбирда иштирок этган 200 дан ортиқ тадбиркорлар инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш, ишлаб чиқариш ва экспортга етказиб бериш жараёнида дуч келаётган масалаларни кўтариб чиқиш имконига эга бўлди.
Муҳокама давомида ҳудуддаги тадбиркорлар асосан ишлаб чиқаришни кенгайтириш, инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш ёки айланма маблағларни тўлдириш учун кредит маблағларини ажратиш, рухсатномалар, сертификатлар ва лицензиялар олиш, муҳандислик коммуникацияларга уланиш, шунингдек, ер ажратиш билан боғлиқ муаммоларга дуч келишлари аниқ бўлди.
Кўтарилган ҳар бир масала Комиссия аъзолари томонидан тегишли вазирликлар, идоралар, маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирокида ҳар томонлама кўриб чиқилди. Ҳар бир муаммони амалий ҳал қилиш механизмлари ишлаб чиқилиб, тегишли раҳбарларга ижро этиш муддатлари аниқ белгиланган ҳолда манзилли кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларига келиб тушаётган мурожаатлар юзасидан зудлик билан зарур чоралар кўриш мақсадида тадбиркорлар билан ҳамкорликни фаоллаштириш топширилди.
Учрашув якунида мутасадди раҳбарларга тадбиркорлар ва экспортчиларнинг муаммоларини ҳал қилиш бўйича аниқ топшириқлар берилди. Комиссия топшириқларининг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан амалга оширилади.

Проведена встреча с предпринимателями и экспортерами Самаркандской области
5 апреля текущего года Правительственная комиссия по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Самаркандскую область с целью изучения текущего состояния социально-экономического развития и выработки предложений по задействованию имеющегося инвестиционного, промышленного и экспортного потенциала районов области.
В ходе посещения региона во Дворце молодёжи г.Самарканда была организована встреча с предпринимателями и экспортерами области.
Целью встречи стало обсуждение и анализ системных вопросов и решение проблем бизнеса путем их оперативной проработки с подключением ответственных структур.
В мероприятии приняли участие более 200 предпринимателей, получивших возможность озвучить вопросы, с которыми они сталкиваются в ходе реализации инвестиционных проектов, производства и экспорта.
В ходе обсуждения стало ясно, что наиболее часто предприниматели региона сталкиваются с проблемами, связанными с выделением кредитных средств для расширения производства, реализации инвестиционных проектов либо пополнения оборотных средств, выделением земельных участков, получением разрешительных документов, сертификатов и лицензий, а также подключением к инженерно-коммуникационным сетям.
Каждый поднятый вопрос был всестороннее рассмотрен членами Комиссии с участием руководителей соответствующих министерств, ведомств, органов местной власти. Были выработаны механизмы практического решения каждой проблемы и даны адресные поручения соответствующим руководителям по их комплексному решению с указанием чётких сроков исполнения.
Также руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти было поручено активизировать взаимодействие с предпринимателями с целью оперативного реагирования на поступающие обращения.
По итогам встречи ответственные руководители получили адресные установки по решению проблем предпринимателей и экспортёров. Контроль за исполнением поручений Комиссии будет осуществляться Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.