Ҳудудлардаги давлат идоралари ходимларининг Вазиятлар маркази имкониятлари билан танишуви давом этмоқда
2022-04-06 | Жамият
Шавкат Мирзиёев 2022 йилнинг 21 январь куни пойтахт ҳокимлигидаги Вазиятлар маркази ва “Рақамли Тошкент” мажмуасига ташрифи чоғида қатор топшириқлар берганлиги ҳақида аввалроқ маълумот берган эдик.
Вилоят ҳокимликлари ва йирик ташкилотларни ушбу мажмуа имкониятлари билан яқиндан таништириш ҳам шулар жумласидандир. Вазирлар Маҳкамаси томонидан ишлаб чиқилган жадвалга асосан 5-7 апрель кунлари семинарлар Бухоро, Навоий, Самарқанд, Сурхондарё, Қашқадарё, Жиззах, Сирдарё ва Тошкент вилояти вакиллари учун бўлиб ўтмоқда.
Семинарни Тошкент шаҳар ҳокимининг ахборот технологияларини жорий этиш бўйича ўринбосари - Рақамли ривожланиш департаменти бошлиғи Сардор Абдуллаев ва Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукумат масалалари бўйича биринчи ўринбосари Олег Пекось очиб бердилар.
Семинарда вазирликлар (Адлия, Соғлиқни сақлаш, Олий ва ўрта махсус таълим, Туризм ва маданий мерос, Транспорт, бандлик ва меҳнат муносабатлари, Инновацион ривожланиш ва бошқалар) ходимлари, Монополияга қарши курашиш ва Божхона, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмиталари ходимлари ва бошқа ташкилотларнинг вакиллари иштирок этмоқда.
Семинар иштирокчилари Вазиятлар марказининг фаолияии, “Рақамли Тошкент” лойиҳаси, “Халқ Назорати” хизматининг иши, турли кесимларда маълумотларни чиқариш имконини берувчи шаҳарнинг улкан харитаси, мажмуанинг бошқа имкониятлари билан танишмоқдалар.
Пойтахт тажрибасини бутун Республика бўйлаб кенгайтириш ҳамда оммалаштириш ҳудудларни оператив бошқариш ва уларнинг ривожланиш жараёнини режалаштиришга самарали таъсир кўрсатади.

Продолжается знакомство сотрудников региональных госорганов с возможностями Ситуационного центра
Как мы уже сообщали, 21 января 2022 года во время визита в Ситуационный центр и комплекс «Цифровой Ташкент» в столичном хокимияте, Шавкат Мирзиёев высказал ряд указаний.
Среди них — ознакомление региональных органов власти и крупных организаций с возможностями комплекса. Согласно разработанному Кабинетом Министров план-графику, 5-7 апреля проходят семинары для представителей Бухарской, Навоийской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Джизакской, Сырдарьинской и Ташкентской областей.
Семинар открыли Сардор Абдуллаев, заместитель хокима Ташкента по внедрению информационных технологий — руководитель департамента «Цифрового развития», и Олег Пекось, первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан по вопросам цифровой экономики и электронного правительства.
В семинаре участвуют представители ключевых служб и компаний из регионов: сотрудники министерств (юстиции, здравоохранения, высшего и среднего специального образования, туризма и культурного наследия, транспорта, занятости и трудовых отношений, инновационного развития и др.); сотрудники антимонопольного и таможенного комитетов, комитета экологии и охраны окружающей среды и других организаций.
Участники семинара знакомятся с работой Ситуационного центра, проектом «Цифровой Ташкент», работой сервиса «Халк Назорати», интерактивной картой, позволяющей выводить информацию по разным разрезам, и другими возможностями комплекса.
Масштабирование опыта столицы в информатизации управления городом на всю Республику эффективно скажется на оперативном управлении территориями и планировании их развития.