Тожикистонлик театр ижодкорлари Фарғонада
Тожикистонлик ижодкорлар Фарғона вилояти Бешариқ тумани “Андархон” чегара постида тантанали кутиб олинди. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги таклифи билан ижодий сафарга келган театр жамоаси 4 апрелдан 15 апрелга қадар Фарғона, Қўқон, Марғилон шаҳарларида ҳамда Риштон ва Сўх туманларида бўлиб, Ҳотам Салимовнинг “Шўх малика” (“Озорная принцесса”) спектаклини намойиш қилишади.
Спектакль рус ва тожик тилларида саҳнага қўйилади. 1985 йилда ташкил топган “Лухтак” Тожикистон давлат қўғирчоқ театри ўтган давр мобайнида 50 дан ортиқ спектаклларни саҳналаштирган, хорижда ўтказилган қатор халқаро кўрик-танлов ва фестивалларда юқори ўринларни эгаллаган. Жорий йил 11-20 март кунлари Фарғона вилояти қўғирчоқ театри “Мусиқали чойхона” спектакли билан Тожикистонда ижодий сафарда бўлиб қайтган эди.

Артисты таджикского театра – в Фергане
Артистов из соседней страны торжественно встретили на пограничном посту «Андархан» в Бешарыкском районе Ферганской области. Труппа театра, прибывавшая к нам с гастролями по приглашению Министерства культуры Республики Узбекистан, с 4 по 15 апреля посетит Ферганский, Кокандский, Маргиланский, Риштанский и Сохский районы, где представит зрителям спектакль Хотама Салимова «Озорная принцесса».
Спектакль будет сыгран на русском и таджикском языках. Таджикский государственный театр кукол «Лухтак», основанный в 1985 году, поставил более 50 спектаклей и завоевал первые призы ряда международных конкурсов и фестивалей.
В свою очередь, Ферганский областной театр кукол 11-20 марта нынешнего года побывал на гастролях в Таджикистане, где показал спектакль «Музыкальная чайхана».