Ўзбекистон-Япония ҳамкорлиги масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 1 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Япониянинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ёшинори Фуджияма билан учрашув ўтказди.
Учрашув чоғида томонлар сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ҳамкорликнинг бугунги ҳолати, мавжуд келишувларнинг амалга оширилиши ва устувор йўналишларда шерикликни чуқурлаштириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Япония дипломатик миссияси раҳбари халқаро бизнес ҳамжамиятида мамлакатимизнинг иқтисодий, инвестициявий ва савдо салоҳиятини илгари суриш нуқтаи назаридан жорий йилнинг март ойида ўтказилган Тошкент халқаро инвестиция форумининг кўлами ва даражасини юқори баҳолади. Тадбирда «Sojitz Corporation», «Kyuden International», «Nekkie», «Toyota Tsusho Corporation», «Mitsubishi Corporation» ва Япония халқаро ҳамкорлик банки (JBIC) каби йирик япон компаниялари ва тижорат банклари раҳбарлари иштирок этгани Япония бизнесининг Ўзбекистон бозорига қизиқиши тобора ортиб бораётганидан далолат бериши таъкидланди. Томонлар Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга ошириш учун Япония корпорацияларини жалб қилиш бўйича ҳамкорликни ривожлантиришга келишиб олдилар.
Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) билан муносабатларни чуқурлаштириш истиқболлари ҳам муҳокама қилинди. Томонлар қўшма лойиҳаларни амалга оширишда эришилган катта ютуқларни олқишладилар, шунингдек, JICA фаолиятини Ўзбекистонда кенгайтириш имкониятларини кўриб чиқдилар. Чорвачилик, ирригация ва сувни тежайдиган технологиялар соҳалари бу борада энг истиқболли йўналишлар сифатида қайд этилди.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистон-Япония муносабатларининг бошқа йўналишларини кўриб чиқиб, амалий ҳамкорлик, икки томонлама келишувларни илгари суриш ва келишилган лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этишни жадаллаштириш бўйича навбатдаги тадбирларни белгилаб олдилар.

Обсуждены вопросы узбекско-японского сотрудничества
1 апреля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Республике Узбекистан Ёшинори Фуджияма.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние политического, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества, ход реализации имеющихся договоренностей и перспективы углубления партнерства в приоритетных направлениях.
Глава японской дипломатической миссии высоко оценил масштаб и уровень проведения состоявшегося в марте текущего года Ташкентского международного инвестиционного форума в контексте продвижения экономического, инвестиционного и торгового потенциала страны в международном деловом сообществе. Было подчеркнуто, что в мероприятии приняли участие руководители крупных японских компаний и коммерческих банков, таких как «Sojitz Corporation», «Kyuden International», «Nekkie», «Toyota Tsusho Corporation», «Mitsubishi Corporation» и Японский банк международного сотрудничества (JBIC), что свидетельствует о растущем интересе японского бизнеса к рынку Узбекистана. Стороны договорились развивать сотрудничество в области привлечения японских корпораций к реализации проектов в Узбекистане.
Обсуждены перспективы углубления взаимодействия с Японским агентством международного сотрудничества (JICA). Стороны приветствовали заметный прогресс, достигнутый в реализации совместных проектов, а также рассмотрели возможности для расширения деятельности JICA в Узбекистане. Перспективными направлениями в данном контексте были обозначены сферы животноводства, ирригации и водосберегающих технологий.
По итогам встречи стороны, рассмотрев и другие направления узбекско-японского сотрудничества, наметили дальнейшие шаги по практическому взаимодействию, продвижению двусторонних договоренностей и ускорению реализации согласованных проектов.