Ўзбекистон – Эстония: икки давлат ўртасида электрон ҳукумат соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича ишлар давом этмоқда
2022-03-29 | Иқтисодиёт
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида Эстония Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Тоомас Тиерс билан учрашув бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари Олег Пекос иштирок этди.
Учрашувда томонлар икки давлат ўртасида электрон ҳукумат, рақамли иқтисодиёт, IT-таълим, IT-тадбиркорлик соҳаларида ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга оид кенг кўламли масалаларни муҳокама қилдилар.
Қайд этилганидек, бугунги кунда Ўзбекистон ва Эстония ўртасида АКТ соҳасидаги ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. 2021 йил апрел ойида Ўзбекистон ва Эстония ўртасида электрон ҳукуматни ривожлантириш бўйича ҳамкорлик меморандуми имзоланган эди. Мазкур меморандум доирасида икки давлат ўртасида электрон ҳукумат соҳасидаги ҳамкорликни амалга оширишнинг асосий йўналишлари белгилаб олинган эди.
Шунингдек, жорий йилнинг феврал ойида АКТ вазирининг биринчи ўринбосари Олег Пекос бошчилигидаги Ахборот технологиялари ва коммуникатсияларини ривожлантириш вазирлиги делегатсияси электрон ҳукуматни ривожлантириш ва жорий этиш бўйича тажриба алмашиш мақсадида Эстония Республикасига ташриф буюрган эди. Ташриф давомида АКТ вазирлиги мутахассислари бевосита эстониялик ҳамкасбларининг тажрибасини ўрганиб, АКТ соҳасидаги долзарб масалаларни муҳокама қилишган эди.
Ўз навбатида, Эстония Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Тоомас Тиерс икки давлат ўртасидаги шериклик муносабатлари ривожланиб бораётганини ижобий баҳолаб, Ўзбекистон ва Эстония ўртасида АКТ соҳасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга тайёрлигини билдирди.

Узбекистан-Эстония: продолжается работа по развитию сотрудничества в сфере электронного правительства
2022-03-29 | Экономика
Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций прошла встреча с Чрезвычайным и полномочным послом Эстонской Республики в Узбекистане Тоомасом Тирс.
Во встрече принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Олег Пекось.
В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, касающихся дальнейшего укрепления сотрудничества между двумя странами в сфере электронного правительства, цифровой экономики, IT-образования, IT-предпринимательства.
Как было отмечено, сегодня сотрудничество между Узбекистаном и Эстонией в сфере ИКТ развивается в динамичном ключе. В апреле 2021 года подписан меморандум о сотрудничестве Узбекистана и Эстонии по развитию электронного правительства. В рамках данного меморандума определены основные направления, по которым будет вестись сотрудничество между двумя странами в области электронного правительства.
Также в феврале этого года делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций во главе с первым заместителем Министра ИКТ Олегом Пекось посетила с визитом Эстонскую Республику с целью обмена опытом по разработке и внедрению электронного правительства. В ходе визита специалисты Министерства ИКТ непосредственно изучили опыт эстонских коллег, обсудили актуальные вопросы в сфере ИКТ.
В свою очередь, Чрезвычайный и полномочный посол Эстонской Республики в Узбекистане Тоомас Тирс положительно охарактеризовал развитие партнерских отношений между двумя странами и выразил готовность к укреплению дальнейшего сотрудничества между Узбекистаном и Эстонией в сфере ИКТ.