Ўзбекистон Президенти ва ОТБ раҳбари стратегик шерикликни кенгайтиришнинг янги йўналишларини белгилаб олдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 март куни Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида Осиё тараққиёт банки президенти Масацуга Асакавани қабул қилди.
Учрашув аввалида Банк раҳбари Ўзбекистон етакчисини Ўзбекистоннинг етакчи халқаро молия институтлари раҳбарлари ва бизнес вакилларини жамлаган Инвестиция форуми муваффақиятли ўтказилгани билан табриклади.
ОТБ билан стратегик шериклигини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари ва истиқболли йўналишлари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари ОТБ президентини яқинда навбатдаги муддатга қайта сайлангани билан самимий табриклаб, Янги Ўзбекистондаги янгиланишлар дастурини илгари суришда, шу жумладан коронавирус пандемияси оқибатларини олдини олишда кўрсатилаётган кўмак учун алоҳида миннатдорчилик билдирди.
Икки томонлама муносабатлар жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Кейинги йилларда лойиҳалар портфели икки баробарга кенгайиб, бугунги кунда 9 миллиард доллардан ошди. Қўшма лойиҳалар доирасидаги инвестицияларни ўзлаштириш суръатлари ҳам икки баробар жадаллашди.
Банк томонидан мамлакатимизда амалга оширилаётган ва ортга қайтмас тус олган ислоҳотларга, шу жумладан макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш, молия сектори, энергетика, транспорт ва инфратузилмани модернизация қилиш, инсон салоҳиятини рўёбга чиқариш борасида кўрсатилаётган техник кўмак юқори баҳоланди.
Учрашувда Ўзбекистон ва ОТБ ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг янги дастурини тайёрлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, “яшил” иқтисодиётни жадал жорий этиш, лойиҳаларни аралаш молиялаштириш механизмларини ривожлантириш, бизнес, шу жумладан аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини молиялаштириш дастурларини кенгайтириш, давлат-хусусий шерикликнинг самарали механизмларини жорий қилиш, таълим ва соғлиқни сақлаш лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида белгиланди.
Ўзбекистон ва Осиё тараққиёт банки ўртасидаги стратегик шерикликнинг устувор йўналишларини илгари суриш бўйича “йўл харитаси”ни биргаликда қабул қилиш юзасидан келишувга эришилди.

Президент Узбекистана и глава АБР определили новые направления углубления стратегического партнерства
24 марта в рамках мероприятий Ташкентского международного инвестиционного форума Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял президента Азиатского банка развития Масацугу Асакаву.
В начале встречи глава Банка искренне поздравил Лидера Узбекистана с успешным проведением Инвестиционного форума, собравшего руководителей ведущих международных финансовых институтов и представителей бизнеса.
Были рассмотрены актуальные вопросы и перспективные направления дальнейшего углубления стратегического партнерства Узбекистана с АБР.
Глава нашего государства искренне поздравил президента АБР с его недавним переизбранием на очередной срок и выразил особую признательность за оказываемое содействие в продвижении программы преобразований в Новом Узбекистане, в том числе в преодолении последствий пандемии коронавируса.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие двусторонних отношений. За последние годы проектный портфель увеличился в два раза и в настоящее время превысил 9 миллиардов долларов. Удвоились также темпы освоения инвестиций в рамках совместных проектов.
Высоко оценено оказываемое Банком техническое содействие осуществляемым в нашей стране необратимым реформам, в том числе в области обеспечения макроэкономической стабильности, финансового сектора, модернизации энергетики, транспорта и инфраструктуры, раскрытия потенциала человеческого капитала.
На встрече особое внимание было уделено подготовке новой программы полномасштабного сотрудничества между Узбекистаном и АБР.
В качестве приоритетов взаимодействия определены ускоренное внедрение «зеленой» экономики, развитие механизмов смешанного финансирования проектов, расширение программ по финансированию бизнеса, в том числе женского и молодежного предпринимательства, внедрение эффективных механизмов государственно-частного партнёрства, поддержка проектов в области образования и здравоохранения.
Достигнута договоренность о принятии совместной «дорожной карты» по продвижению приоритетных направлений стратегического партнерства Узбекистана и Азиатского банка развития.