Татаристон компаниялари билан саноат кооперациясини чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг мамлакатимиз ҳукумати ва ишбилармон доиралари билан музокаралар ўтказиш учун амалий ташриф билан келган Татаристон Республикаси Президенти Р.Минниханов билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида инвестициявий, савдо-иқтисодий, саноат, маданий-гуманитар соҳаларда Ўзбекистон-Россия муносабатларининг масалалари, шунингдек, Татаристон ва Ўзбекистон вилоятлари ўртасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Олдин эришилган келишувлар ҳаётга жорий этилаётганлиги ҳамда устувор йўналишларда ҳамкорликни кенгайтиришнинг улкан истиқболлари қайд этилди. Ўзбекистон ҳудудлари ва Татаристон ўртасидаги икки томонлама муносабатлар саноат, савдо, маданият, таълим, шаҳарларни ободонлаштириш, ёшлар сиёсати ва спорт каби соҳаларда жадал ривожланмоқда.
Автомобилсозлик, махсус техника ва автомобиль эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқариш, углеводородларни чуқур қайта ишлаш, кам тоннажли кимё ва тиббий асбоб-ускуналар ишлаб чиқариш соҳаларидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича навбатдаги тадбирлар кўриб чиқилди. Янги лойиҳаларни амалга ошириш бўйича аниқ келишувларга эришиш учун Татаристон компаниялари билан мулоқотни давом эттиришга келишилди.
Томонлар Қозоннинг “Ҳимград” технополиси билан ҳамкорликда ташкил этилаётган “Чирчиқ” кимё-саноат технопарки қурилиши бошланганини олқишлаб, бу қадам саноат кооперацияси соҳасидаги ҳамкорликнинг катта ютуғи эканлигини таъкидлади. Маълум қилинишича, ҳозирги вақтда бўлажак инвесторлар 200 миллион долларга яқин лойиҳаларни амалга ошириш бўйича таклифлар тақдим этишган ва технопарк ҳудудида биринчи саноат объектларнинг ишга туширилиши жорий йил охиригача амалга оширилиши режалаштирилган. Татаристон инвесторлари ва ишлаб чиқарувчиларини қўшма лойиҳаларни амалга оширишга жалб этишга қаратилган "роуд-шоу" ўтказиш мақсадида “Чирчиқ” технопарки раҳбарияти делегациясинининг Татаристонга ташрифини ташкил этиш бўйича келишувга эришилди.
Учрашув якунида эришилган келишувлар ва ташаббусларнинг амалий ижроси бўйича навбатдаги тадбирлар муҳокама қилинди.

Обсуждены вопросы углубления промышленной кооперации с татарстанскими компаниями
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с Президентом Республики Татарстан Р.Миннихановым, прибывшим в Узбекистан с рабочим визитом для проведения переговоров с правительственными и деловыми кругами страны.
В ходе встречи были обсуждены вопросы узбекско-российского партнерства в инвестиционной, торгово-экономической, промышленной и культурно-гуманитарной сферах, а также меры по углублению сотрудничества Татарстана с регионами Узбекистана.
Отмечен планомерный характер реализации достигнутых ранее договоренностей и широкие перспективы для расширения взаимодействия в приоритетных направлениях. Динамично развиваются двусторонние связи между Татарстаном и регионами Узбекистана в таких направлениях как промышленность, торговля, культура, образование, городское благоустройство, молодежная политика и спорт.
Рассмотрены дальнейшие шаги по углублению сотрудничества и кооперации в сферах автомобилестроения, производства специальной техники и автозапчастей, углубленной переработки углеводородов, малотоннажной химии и производства медицинской техники. Достигнута договоренность о продолжении диалога с татарстанскими компаниями с целью выхода на конкретные договоренности о реализации новых проектов.
Стороны приветствовали состоявшийся ранее в тот же день запуск строительства химико-индустриального технопарка «Чирчик», который создается в партнёрстве с Казанским технополисом «Химград», отметив, что данный шаг является прорывом в сотрудничестве в области промышленной кооперации. Было озвучено, что по состоянию на текущий момент потенциальными инвесторами уже предоставлены предложения по реализации проектов на общую сумму порядка 200 млн долларов, а ввод первых промышленных объектов в эксплуатацию на территории технопарка планируется осуществить до конца текущего года. Была достигнута договоренность об организации визита делегации руководства технопарка «Чирчик» в Татарстан для проведения «роуд-шоу», нацеленного на привлечение татарстанских инвесторов и производителей к реализации совместных проектов.
По итогам встречи были обговорены дальнейшие действия по практической реализации достигнутых договоренностей и согласованных инициатив.