Ўзбекистон Президенти Россия делегацияси билан ҳудудлараро ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 март куни Татаристон Президенти Рустам Минниханов бошчилигидаги Россия Федерацияси делегациясини қабул қилди.
Ўзбекистон ҳудудларининг Татаристон билан ўзаро манфаатли ҳамкорлигини кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Илгари эришилган келишувларга мувофиқ икки мамлакат етакчи корхоналари ўртасида шериклик алоқалари ва кооперация ривожланаётганининг илк муҳим натижалари мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро савдо ҳажми ортиб, номенклатураси сифатли кенгаймоқда, қатор инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Бугун Тошкент вилоятида янги “Чирчиқ” технологик парки қўшма лойиҳасига старт берилди.
Гуманитар йўналишда, шу жумладан таълим ва маданият соҳаларида муҳим дастурлар амалга оширилмоқда.
Саноат кооперацияси, ахборот технологиялари, транспорт ва логистика, фармацевтика ва туризм соҳаларида лойиҳаларни янада илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Турли даражалардаги фаол мулоқотларни ва “йўл харитаси” асосида биргаликдаги ишларни давом эттиришга келишиб олинди.

President of Uzbekistan discusses with the Russian delegation issues of enhancing interregional collaboration
2022-03-24 | Politics
On March 23, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the Russian Federation led by the President of Tatarstan Rustam Minnikhanov.
Practical aspects of enhancing mutually beneficial cooperation between the regions of Uzbekistan and Tatarstan were considered.
The first significant results of the development of partnerships and cooperation between the leading enterprises of the two countries in accordance with the previously reached agreements were noted with satisfaction.
The trade turnover is growing and the range of mutual trade is expanding. Several investment projects are being implemented. Today, a new joint project of the Chirchik Technological Park in Tashkent region was launched.
Important humanitarian programs are being implemented, including in the education and culture.
The main attention was paid to further promotion of projects in industrial cooperation, information technology, transport and logistics, pharmaceuticals and tourism.
An agreement was reached to continue active contacts at different levels and joint work based on the action plan.