Ўзбекистон Президенти Россия делегацияси билан ҳудудлараро ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 март куни Татаристон Президенти Рустам Минниханов бошчилигидаги Россия Федерацияси делегациясини қабул қилди.
Ўзбекистон ҳудудларининг Татаристон билан ўзаро манфаатли ҳамкорлигини кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Илгари эришилган келишувларга мувофиқ икки мамлакат етакчи корхоналари ўртасида шериклик алоқалари ва кооперация ривожланаётганининг илк муҳим натижалари мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро савдо ҳажми ортиб, номенклатураси сифатли кенгаймоқда, қатор инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Бугун Тошкент вилоятида янги “Чирчиқ” технологик парки қўшма лойиҳасига старт берилди.
Гуманитар йўналишда, шу жумладан таълим ва маданият соҳаларида муҳим дастурлар амалга оширилмоқда.
Саноат кооперацияси, ахборот технологиялари, транспорт ва логистика, фармацевтика ва туризм соҳаларида лойиҳаларни янада илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Турли даражалардаги фаол мулоқотларни ва “йўл харитаси” асосида биргаликдаги ишларни давом эттиришга келишиб олинди.

Президент Узбекистана обсудил с российской делегацией вопросы расширения межрегионального сотрудничества
23 марта Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Российской Федерации во главе с Президентом Татарстана Рустамом Миннихановым.
Были рассмотрены практические аспекты расширения взаимовыгодного сотрудничества регионов Узбекистана с Татарстаном.
С удовлетворением отмечены первые значимые результаты развития партнёрских связей и кооперации ведущих предприятий двух стран в соответствии с ранее достигнутыми договорённостями.
Растут объёмы и качественно расширяется номенклатура взаимной торговли, реализуется целый ряд инвестиционных проектов. Сегодня дан старт новому совместному проекту технологического парка «Чирчик» в Ташкентской области.
Осуществляются важные гуманитарные программы, в том в числе в области образования и культуры.
Особое внимание уделено дальнейшему продвижению проектов в области промышленной кооперации, информационных технологий, транспорта и логистики, фармацевтики и туризма.
Достигнута договорённость о продолжении активных контактов на разных уровнях и совместной работы на основе «дорожной карты».