Салкам 6 минг нафар Ўзбекистон фуқароси Украинадан Польша ҳудуди орқали Ватанимизга қайтишди
ВАРШАВА, 18 март. Ўзбекистон фуқароларини Украинадан Польша ҳудуди орқали Ватанимизга эвакуация қилиш бўйича мамлакатимиз учун муҳим бўлган жараён ниҳоясига етди.
Польшадан эвакуация қилиш қандай кечгани, бундан чиқарилган сабоқлар ҳамда ўзбек дипломатларининг ушбу жараёндаги кундалик ишлари ҳақида Ўзбекистоннинг Польшадаги элчиси Баҳром Бобоев “Дунё” ААга сўзлаб берди:
- Бу жуда мураккаб ва хавотирли давр бўлди, мамлакатимиз раҳбарияти томонидан Ўзбекистоннинг ҳар бир фуқароси учун масъулият Украина ва Польшадаги дипломатия ваколатхоналаримиз зиммасига юклатилди. Львов шаҳрида тўпланган Ўзбекистоннинг дастлабки ўттиз нафар фуқароси 27 февраль куни эрталаб "Краковец-Карчова" назорат-ўтказиш пункти орқали Украина-Польша чегарасини кесиб ўтди. Куннинг ўрталарига келиб оқим кўпая бошлади ва кечга борибоқ Польша ҳудудидаги назорат-ўтказиш пунктининг жамлоғида 400 нафарга яқин одам тўпланди. Чегарада асосан Украина фуқароларидан иборат кўп минг кишилик қочқинлар сафи юзага келди, Польша ҳудудига ўтиб олишлари учун салкам 20 соатгача кутишга тўғри келди. Мамлакатимиз фуқаролари орасида болали аёллар, талабалар, Украинада вақтинча ўқиган ёки ишлаган компаниялар ходимлари бор эди.
Шу кундан эътиборан чегарани кесиб ўтиш, Ўзбекистон фуқароларининг жамланиш пунктида жойлаштириш ва уларни Катовица шаҳри аэропортига элтиш масалалари элчихонанинг қаттиқ назорати остига олинди. Чегарада консуллик ходимлари, Варшавадаги элчихонада тузилган Штаб 18 кун давомида туну кун ишлади.
Жамғариш пунктида Ўзбекистон фуқароларининг тунашлари учун барча шароитлар ташкил этилди - иссиқ кўрпалар етказилди, зарур тиббий ёрдам кўрсатилди, иссиқ овқат ташкил этилди.
Ўзбекистон ҳукумати томонидан Польшанинг Катовице шаҳри аэропортидан фуқароларни эвакуация қилиш қарори қабул қилингач, элчихона ходимлари ва “Ўзбекистон ҳаво йўллари” АЖ вакиллари зудлик билан мазкур шаҳарга юборилди.  Элчихонанинг барча саъй-ҳаракатлари Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги, Транспорт вазирлиги раҳбарияти томонидан мувофиқлаштирилди. Ўзбекистоннинг Польша ва Украинадаги дипломатлари доимий алоқада бўлиб туришди.
28 февраль куниёқ бортидан фуқароларимиз жой олган биринчи самолёт Катовице шаҳри аэропортидан Тошкентга учиб кетди. Ҳар куни «Uzbekistan Airways» АЖ тасарруфидаги 2-3 та махсус самолёт Тошкентга учди. Польшадан ҳаммаси бўлиб 25 ҳаво қатнови воситасида  5786 нафар фуқаро Ўзбекистонга элтиб қўйилди.
Дастлаб Ўзбекистонга учишни хоҳловчилар сони 1,5-2 минг нафардан ошмаслиги тахмин қилинган эди, бироқ Украинадаги тез ўзгарувчан вазият бу тахминларга мос келмади. Одамларнинг келиши оқими кун сайин ўсиб борди, 2-4 март кунлари эса уларнинг сони жуда кўпайди - ўша кунлари тўпланиш нуқтаси ва аэропортнинг ҳар бирида Ватанга учишни истаётган 700-800 нафардан одам тўпланди.
Элчихона ходимлари томонидан ижарага олинган автобусларда мамлакатимиз фуқароларини аэропортга ўз вақтида етказиб бериш ташкил этилди. Дастлаб фуқароларимиз келишган чегараолди тўпланиш пункти ва Катовица шаҳри аэропорт оралиғидаги масофа 340 километрни ташкил этар эди, шу боис одамларни элтиш жараёни Тошкентга махсус ҳаво қатновларининг жўнаш вақтини ҳисобга олган ҳолда назорат қилиниши лозим эди.
Катовица шаҳри мэрияси томонидан аэропорт биносига тартиб билан ўтиш ташкил қилинди. Барча фуқароларга олдиндан тайёрланган рўйхатлар асосида хизмат кўрсатилди. Тартиб Польша полицияси ва кўнгиллилар томонидан доимий равишда назорат қилинди, уларнинг кўмагида ёш гўдаги бор аёллар, болалар ва кексалар учун махсус йўлаклар ташкил этилди.
Шунга мувофиқ улар биринчи навбатда йўлаклардан ўтишди. Шу билан бирга, стресс ҳолатини бошдан кечириб, тезроқ учиб кетишга ҳаракат қилган одамларга доимий тушунтириш ишларини олиб бориш талаб этилар эди.
Шунингдек, Ўзбекистон элчихонаси илтимосига биноан, фақат бизнинг мамлакатимиз фуқаролари учун аэропортда иссиқ овқат ташкил этилгани ҳолда болали оналарнинг дам олишлари учун махсус хоналар ажратилди. Йўловчиларга шошилинч тиббий кўмак кўрсатиш учун тез ёрдам машиналари  аэропорт ёнида доимий равишда навбатчилик қилди.
Ўзбекистон фуқароларини эвакуация қилиш давомида турли сабабларга кўра ёнида зарур ҳужжатлари бўлмаган юртдошларимизга консуллик томонидан Ватанимизга қайтишлари учун 322 та гувоҳнома берилди.
Тошкентдаги барча мутасадди ташкилотлар - Ташқи ишлар, Транспорт вазирликлари, «Uzbekistan Airways» АЖ ва аэропорт ҳамкорликда  жуда катта вазифанинг уддасидан чиқди. Давлатимиз раҳбари номидан Ўзбекистон Президенти Администрацияси ва шахсан  мамлакатимиз Бош вазири эвакуация билан боғлиқ жараённи қатъий назорат қилиб борди.
Таҳликанинг биринчи кунидан бошлаб жанговор ҳаракатлар давом этаётган ҳудудлардан барча фуқароларимиз Ўзбекистонга олиб кетилиши эълон қилинди ва давлатимиз ҳаво  қатнови харажатларини ўз зиммасига олди.
Бошқа давлатлар орасида Ўзбекистон Украинадан ўз фуқароларини биринчи бўлиб олиб чиқди. Ушбу масъулиятли ва инсонпарварлик ташаббуси Польша раҳбарияти, хусусан, мамлакат Президенти, Ташқи ишлар вазирлиги ва парламенти томонидан  юқори баҳоланди.
2022 йил  4 март куни Польша Президенти Анджей Дуда «Карчова» чегара назорат-ўтказиш пунктига ташриф буюрди. Польша етакчиси  Ўзбекистон элчихонаси ходимларига алоҳида мурожаат қилди ва миннатдорлик билдирди. «Сиз фақатгина мамлакатингиз фуқаролари учун муҳим ва олижаноб ишни амалга оширмаяпсиз. Сиз амалга ошираётган олижаноб ишлар бошқа  мамлакатлар дипломатлари ва кўнгиллиларини ҳам илҳомлантирмоқда. Менга Ўзбекистон ҳукумати ўз фуқароларини биринчи бўлиб эвакуация қилгани ҳақида хабар берилди. Бу ҳақда эшитганимдан сўнг бу қадамни ўз фуқаролари учун оталарча ғамхўрлик,  деб ўйладим. Яқинда биз ҳам шунга ўхшаш вазиятни ўз бошимиздан ўтказдик. Сизга қўшни бўлган мамлакатни тарк этаётган фуқароларимиз ва Европа мамлакатлари фуқароларидан хавотирда эдик. Биз уларни эвакуация қилиш учун ушбу мураккаб операцияни фақат Ўзбекистоннинг фаол кўмаги билан амалга ошира олдик. Бу ёрдамни Польша ҳеч қачон унутмайди», деди Анджей Дуда.
Польша Президенти, шунингдек, ўзбекистонликлар билан суҳбатлашиб, уларга далда бўладиган гапларни айтди.
Шахсан унинг буйруғи билан шаҳар ҳокимлиги 4 минг нафардан ортиқ Ўзбекистон фуқароларини аэропортга олиб бориш учун  бепул автобуслар ажратди. Ҳаммаси бўлиб 90 та автобус қатновлари ёрдамида ватандошларимиз  Катовеце шаҳри аэропортига етказилди.
Польша Президенти ва ҳукумати, Ташқи ишлар вазирлиги, миграция хизматлари, Қочқинларни эвакуация қилиш бўйича махсус комиссия, полиция, транспорт ходимлари, чегарачилар, Катовице шаҳри аэропорти ходимлари, шифокорлар, кўнгиллилар ўзбекистонликларнинг Ватанга қайтишига жуда катта ёрдам кўрсатдилар. Элчихона илтимосига кўра, Польша Ташқи ишлар вазирлиги мамлакатда 15 кун давомида қолиш ҳуқуқи билан Ўзбекистон фуқароларига давлат чегарасини кесиб ўтишда  визасиз режимга рухсат берди (Европа Иттифоқи чегараси).  Бундан ташқари,  коронавирусга қарши кураш доирасида қабул қилинган ПЦР-тест натижаларини талаб қилиш шарти бекор қилинди.
Биз одамларнинг ҳис-туйғуларини жумбушга келтирадиган таъсирчан ҳолатларга ҳам жуда кўп маротаба дуч келдик. Фуқароларимиз тўпланадиган жойга ҳар куни бир неча ўнлаб машиналар келди. Уларнинг эгалари бўлган ёшлар ва кекса одамлар фуқароларимизни аэропортга бепул олиб бориб қўйишни чин дилдан таклиф қилдилар. Бундан ташқари, польшалик кўнгилли шахсий автомобиль эгалари йўл давомида ватандошларимизга озиқ-овқат, сув сотиб олиб беришган. Ҳатто, бир нафар фуқароларимизнинг соғлиғида муаммо кузатилгани сабабли унга тиббий ёрдам ҳам кўрсатилган.
Польшалик кўнгиллилар иштирокида ўзини ёмон ҳис қилган 3 нафар  ҳомиладор аёлга тез ёрдам кўрсатиш мақсадида энг яқин касалхонага элтиб қўйилган ҳолат ҳам рўй берди. Уларга зарур тиббий муолажалар кўрсатилганидан сўнг эртаси куни  ўша ҳайдовчилар аёлларимизни тўғри самолёт зинасига етказиб олиб келишди.
Биз учун ушбу қийин даврда энг юксак инсоний фазилатларни намоён этган Польша ҳукумати ва мамлакат фуқароларига чин кўнгилдан миннатдорлик билдираман.
Бундай форс-можор ҳолатлар тез-тез содир бўлмайди. Бунда 2019 йили пандемия бошланганидан кейин фуқароларимизни эвакуация қилиш бўйича тўпланган тажриба бизга жуда асқотди.  Ўзбекистоннинг Украина ва Польшадаги элчихоналари эвакуация жараёнини аввалбошданоқ жиддий назорат остига олган ҳолда муваффақиятли амалга оширди.
Қийин вазиятдан чиқиб, эсон-омон Ватан сари йўлга олган барча ҳамюртларимиз, аввало муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёевга, Ўзбекистон ҳукуматига, дипломатия ваколатхоналари ходимларига ўзларининг самимий минатдорликларини билдиришди. Юртдошларимиз давлатимиз раҳбарининг шахсий ташаббуси ва юксак эътибори туфайли  Ватанимизга соғ-саломат қайтиш  имкониятига эга бўлганликларини қайта-қайта таъкидладилар.
Албатта, уларнинг кўпчилиги жанговар ҳаракатлар тугаганидан кейин Украинага қайтишлари мумкин. Аммо бугун улар уйларига бориб, оила аъзолари,  яқинлари даврасида – тинч, жонажон Ўзбекистонимиз бағридан қўним топдилар.

Около 6 тысяч граждан Узбекистана вернулись из Украины на Родину через территорию Польши
ВАРШАВА, 18 марта. Закончился важный для нашей страны процесс эвакуации узбекских граждан из Украины на родину через территорию Польши.
О том, как происходила эвакуация из Польши, какие уроки были извлечены из этого процесса, о каждодневной работе узбекских дипломатов ИА «Дунё» рассказал Посол Узбекистана в Польше Бахром Бабаев:
- Это был весьма сложный и тревожный период, ответственность за каждого гражданина Узбекистана руководством страны была доверена нашим дипмиссиям в Украине и Польше. Первые три десятка граждан Узбекистана, собравшиеся в городе Львове, перешли украинско-польскую границу утром 27 февраля через КПП «Краковец-Карчова». К середине дня поток стал нарастать, и уже к вечеру в накопительном пункте КПП на территории Польши уже собралось около 400 человек. На границе выстроилась многотысячная очередь беженцев, в основном граждан Украины, приходилось ждать до 20 часов для перехода на территорию Польши. Среди наших граждан были женщины с детьми, студенты, сотрудники компаний, которые временно учились или работали в Украине.
С этого дня вопросы пересечения границы, устройства граждан Узбекистана в накопительном пункте и их доставка в аэропорт города Катовице были взяты под жесткий контроль Посольства. На границе в течение 18 дней круглосуточно работали консульские сотрудники, в Посольстве в Варшаве круглосуточно работал штаб.
В накопительном пункте для граждан Узбекистана были организованы все условия для ночлега - предоставлены теплые одеяла, оказывалась необходимая медпомощь, организовано горячее питание.
Правительством Узбекистана было принято решение эвакуировать граждан из аэропорта польского города Катовице, куда немедленно были направлены сотрудники Посольства и представители АО «Uzbekistan Airways». Все действия Посольства координировались руководством МИД Узбекистана, Министерством транспорта. Дипломаты Узбекистана в Польше и Украине находились в постоянном контакте.
Уже 28 февраля из аэропорта города Катовице в Ташкент вылетел первый самолет с нашими гражданами на борту. Ежедневно в Ташкент вылетали по 2–3 спецборта АО «Uzbekistan Airways». Всего из Польши в Узбекистан было совершено 25 спецрейсов, перевезено 5786 граждан.
Первоначально предполагалось, что число желающих вылететь в Узбекистан не превысит 1,5-2 тысяч, однако прогнозы не оправдались из-за динамичной развивающейся ситуации в Украине. Поток рос изо дня в день, и самый пик пришелся на 2-4 марта, когда и в накопительном пункте, и в аэропорту накаливалось более чем по 700-800 человек, желающих вылететь в на родину.
Сотрудниками Посольства была организована заблаговременная доставка наших граждан в аэропорт на арендованных автобусах. Расстояние между приграничным накопительным пунктом, куда первоначально прибывали наши граждане, и аэропортом в городе Катовице – 340 км, поэтому процесс доставки людей необходимо было контролировать с учетом времени вылета спецрейсов в Ташкент.
Мэрией города Катовице было организовано упорядоченное прохождение в здание аэропорта. Все граждане обслуживались на основе заранее подготовленных списков. Порядок постоянно контролировался польской полицией и волонтерами, с помощью которых были созданы специальные коридоры для женщин с младенцами, детей и людей преклонного возраста.
Соответственно, они проходили в первую очередь. Вместе с тем люди, пережившие стресс, старались улететь именно ближайшим рейсом, что требовало постоянной разъяснительной работы.
При этом по просьбе Посольства Узбекистана только для наших граждан в аэропорту было организовано горячее питание и выделены специальные помещения для отдыха матерей с детьми. Возле аэропорта постоянно дежурили машины скорой помощи для оказания экстренной медпомощи пассажирам.
За весь период эвакуации гражданам Узбекистана, по разным причинам не имеющим при себе необходимых документов, консульством было выдано 322 сертификата на возвращение.
Все службы в Ташкенте – Министерство иностранных дел, Министерство транспорта, АО «Uzbekistan Airways», аэропорт – работали безупречно, слажено, укладывались в заявленные сроки. По поручению главы нашего государства процессом руководил лично Премьер-министр, исполнение контролировалось Администрацией Президента Узбекистана. С первого дня было заявлено, что все наши граждане будут перевезены в Узбекистан, а расходы на авиаперелет взяло на себя государство.
Практически среди других стран Узбекистан начал первым вывозить своих граждан из Украины. Это было высоко оценено руководством Польши в лице Президента, МИД и Парламента страны.
4 марта 2022 года приграничный накопительный пункт вблизи КПП «Карчова» посетил Президент Польши Анджей Дуда, который специально подошел к сотрудникам Посольства Узбекистана и с благодарностью пожал им руки со словами: «Вы делаете важное и благородное дело не только для граждан своей страны. Глядя на вас, дипломаты из других стран и волонтеры воодушевляются вашей деятельностью. Меня информировали, что узбекские власти первые начали эвакуировать своих граждан, и я воспринимаю этот шаг как первостепенное внимание и отеческую заботу своих гражданах. Совсем недавно мы тоже были в подобной ситуации и также переживали за своих граждан и граждан стран Европы, которые покидали соседнюю с вами страну. Эту сложную для нас операцию по их эвакуации мы смогли осуществить только при активной поддержке Узбекистана. Мы это помним».
Затем Анджей Дуда побеседовал с узбекистанцами и выразил им слова поддержки.
После его личного распоряжения мэрией были выделены автобусы, которые бесплатно перевезли в аэропорт более 4-х тысяч граждан Узбекистана. Всего автобусами было осуществлено около 90 рейсов.
Президент и правительство Польши, МИД, миграционные службы, Спецкомиссия по эвакуации беженцев, полиция, транспортники, пограничные службы, сотрудники аэропорта в городе Катовице, врачи, волонтеры и просто польские граждане оказывали неоценимую помощь в возвращении узбекистанцев на родину. По обращению Посольства МИД Польши дало разрешение гражданам Узбекистана без въездных виз пересекать польскую границу (фактически границу Евросоюза) с правом находиться в стране до 15 дней, к тому же без наличия результатов ПЦР-теста.
Часто мы наблюдали трогательные случаи, которые вызывали чувство гордости за людей. У накопительного пункта ежедневно собиралось несколько десятков автомашин, владельцы которых, в том числе немолодые уже люди,  искренне предлагали нашим гражданам бесплатно довезти их до аэропорта, а это несколько сот километров. Воспользовавшиеся этим предложением позже рассказывали, что водители останавливались на полпути, покупали продукты, воду и угощали наших граждан.
Были и такие случаи: 3-х беременных женщин, которые почувствовали недомогание, тут же увозили на машине скорой помощи в ближайший госпиталь, проводили необходимые медицинские процедуры, кормили, оставляли на ночь, а на следующий день отвозили прямо к трапу самолета.
Выражаю безмерную благодарность властям Польши и гражданам страны, которые в этот сложный для нас период проявили лучшие людские качества.
Подобные форс-мажорные обстоятельства бывают не часто, однако пригодился опыт эвакуации наших граждан в начале пандемии в 2019 году. Посольства Узбекистана в Украине и Польше смогли с самого начала взять процесс эвакуации под жесткий контроль и довести его до конца.
Уезжающие пассажиры с благодарностью прощались, говорили теплые слова и пожелания, прежде всего в адрес уважаемого Президента Шавката Миромоновича Мирзиёева, правительства Узбекистана, сотрудников дипмиссий. Все они искренне отмечали, что благодаря опеке и доброй воле главы нашего государства они смогли благополучно вернуться на Родину.
Конечно же, многие из них могут вернуться в Украину после окончания военных действий. Но сегодня они приехали в родные дома, встретились с родственниками, обрели спокойствие на своей Родине – в мирном Узбекистане.