Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш штабини ишга туширди
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш бўйича Штаб ўз ишини бошлади.
Унда турли соҳаларда, жумладан, инвестицияларни жалб қилиш ва янги ишлаб чиқариш объектларини ташкил этиш, ташқи савдо, транспорт ва транзит салоҳиятини ривожлантириш, халқаро ҳамкорликни тарғиб қилиш, импортни оптималлаштириш ва бошқа муҳим йўналишларда ихтисослашган кичик гуруҳларга тақсимланган мамлакат вазирликлари ва идораларининг малакали ходимлари фаолият кўрсатмоқда.
Штаб ходимлари маҳаллий тадбиркорлар, ишлаб чиқарувчилар ва экспортчилар ўз амалиётда дуч келадиган тизимли ва хусусий характердаги муаммоларни аниқлаш мақсадида улар билан манзилли тарзда ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Қабул қилинган маълумотлар ҳар томонлама таҳлил қилинади, унинг натижалари асосида тизимли муаммоларни бартараф этиш бўйича таклифлар ва алгоритмлар ишлаб чиқилади. Тадбиркорларнинг муаммоли масалалари ҳам пухта ўрганилиб, аниқланган масалаларни зудлик билан бартараф этиш юзасидан мутасадди вазирлик ва идораларга кўрсатмалар берилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, Штабда кўрилаётган амалий чора-тадбирлар самарадорлигини назорат қилиш механизми жорий қилинган, хусусан, тегишли мувофиқлаштирувчи кичик гуруҳ тадбиркорлар билан бевосита мулоқотда бўлиб, вазирлик ва идоралар тадбиркорларнинг мурожаатларига қанчалик тез ва самарали жавоб бераётганлигини аниқлайди.
Ҳар бир куннинг охирида Штаб фаолиятининг натижалари юзасидан тезкор ҳисобот шакллантирилади ва таҳлил қилиш учун Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш бўйича Ҳукумат комиссиясига юборилади.
Ушбу таҳлил давомида аниқланган тизимли муаммолар инвестициявий ва ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, саноатни ривожлантириш ва экспорт салоҳиятини ошириш учун энг қулай шарт-шароитлар яратиш, тадбиркорларни молиявий қўллаб-қувватлашнинг янги механизмларини жорий қилиш, янада фойдали логистика йўналишларини кашф этиш, янги истиқболли бозорларга чиқиш ва хорижий шериклар билан инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича аниқ таклифларни ишлаб чиқиш мақсадида ҳам ҳар томонлама ўрганилмоқда.
Штаб туну кун иш олиб боради. Тадбиркор ва экспортчилар ўз муаммолари билан, шунингдек ўзларини қизиқтирган масалалар бўйича маслаҳат олиш учун исталган вақтда Штаб ходимлари билан боғланишлари мумкин. Барча масалалар қисқа муддатда ўрганилади ва ҳал қилинади.
Мурожаатлар, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасининг колл-маркази томонидан кейинчалик Штабга тезкор равишда юбориш учун қабул қилинади.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли запущен Штаб по поддержке предпринимателей
В Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан начал свою работу Штаб по поддержке предпринимателей.
В составе Штаба работают квалифицированные сотрудники министерств и ведомств страны, объединённые в профильные подгруппы по различным направлениям: привлечение инвестиций и размещение новых производственных мощностей, развитие внешнеторгового и транспортно-транзитного потенциала, продвижение международного сотрудничества, оптимизация импорта и другие важные области.
Работники Штаба в адресном порядке взаимодействуют с отечественными предпринимателями, производителями и экспортёрами с целью выявления проблем системного и частного характера, с которыми они сталкиваются на практике.
Полученная информация подвергается всестороннему анализу, по итогам которого вырабатываются предложения и алгоритмы по устранению системных проблем. Проблемные вопросы предпринимателей также тщательно изучаются, а ответственным министерствам и ведомствам направляются поручения по оперативному устранению выявленных вопросов.
Стоит отметить, что в Штабе внедрён механизм мониторинга эффективности практических мер: соответствующая координационная подгруппа посредством прямого взаимодействия с предпринимателями выясняет, насколько оперативно и результативно соответствующие министерства, и ведомства отреагировали на поступившее обращение.
По итогам каждого дня формируется оперативная сводка об итогах работы Штаба, которая направляется в Правительственную комиссию по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования для дальнейшего анализа.
Системные проблемы, выявленные в ходе данного анализа, также всесторонне изучаются с целью разработки конкретных предложений по улучшению инвестиционного и делового климата, формированию наиболее благоприятных условий для развития промышленности и наращивания экспортного потенциала, внедрению новых механизмов финансовой поддержки предпринимателей, созданию новых более выгодных логистических маршрутов, выходу на новые перспективные рынки и налаживанию инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества с зарубежными партнёрами.
Штаб работает в круглосуточном режиме, благодаря чему предприниматели и экспортёры могут в любое время обратиться со своей проблемой, которая будет изучена и решена в кратчайшие сроки, а также получить консультацию по интересующим вопросам.
Обращения также принимаются колл-центром Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан с последующим оперативным направлением в Штаб.