Тошкентда халқаро инвестиция форумига кенг кўламли тайёргарлик кўрилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида биринчи Тошкент халқаро инвестиция форуми Ташкилий қўмитасининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари раҳбарлари, шунингдек видеоконференция орқали Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирок этди.
Форумнинг бизнес дастурини шакллантириш, хорижий делегациялар, инвесторлар ва оммавий ахборот воситалари иштирокини ташкил қилиш, санитария-эпидемиология хавфсизлиги талабларига риоя этилишини таъминлаш ҳамда тайёргарликнинг бошқа жиҳатлари билан боғлиқ кенг кўламли масалалар муҳокама қилинди.
Вазирлик ва идоралар раҳбарлари тегишли йўналишлар бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан ҳисобот бериб, вазифаларни сифатли ва ўз вақтида бажариш бўйича қўшимча топшириқлар олдилар.
Форумнинг асосий вазифалари Янги Ўзбекистонни дунё миқёсидаги ишбилармон доираларига таништириш, мамлакатимизни чет эллик инвесторлар учун устувор йўналиш сифатида илгари суриш, иқтисодиётга хорижий инвестициялар ва замонавий технологияларни жалб этиш, халқаро иқтисодий ҳамкорлик соҳасида янги “ўсиш нуқталари”ни белгилаш, шунингдек, Ўзбекистон ва бошқа мамлакатлар ишбилармон доиралари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш учун муштарак манфаатлар йўналишларини кашф этишдан иборат эканлиги таъкидланди.
Шу муносабат билан инвестициявий ва савдо-иқтисодий шериклик соҳасида қатъий келишувлардан иборат аниқ натижаларга эришишни назарда тутган ҳолда, Форумни юқори ташкилий ва мазмун жиҳатидан юксак даражада ўтказиш мақсадида барча имконият ва механизмларни сафарбар этиш зарурлиги таъкидланди.
Тадбир 24-26 март кунлари ўтказилиши режалаштирилган. Унда 56 мамлакатдан 1,5 мингдан ортиқ йирик инвесторлар ва юқори даражадаги меҳмонлар, халқаро ташкилотлар ва молия институтлари вакиллари қатнашиши кутилмоқда. Хусусан, Форумда Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки, қатор халқаро ташкилотлар президентлари, хорижий давлатлар вазирлик ва идоралари вакиллари, йирик корпорация ва компаниялар раҳбарлари иштирок этади. Форум давомида ялпи мажлис, интерфаол давра суҳбатлари, панель сесиялари, “Deep Dive” сессиялари, бизнес-нонушта, тақдимотлар, брифинглар, “G2G”, “G2B” ва “B2B” шаклидаги учрашувлар каби 40 дан ортиқ тадбирлар ўтказилади.
Шунингдек, Форум иштирокчилари мамлакатнинг етакчи саноат корхоналарига ташриф буюриб, Ўзбекистон иқтисодиётининг турли соҳалардаги ютуқларини ўрганиш имкониятига эга бўладилар. Бундан ташқари, чет эллик иштирокчилар учун Самарқанд, Бухоро ва Хива тарихий шаҳарларига туристик саёҳатлар ташкил этилади. Меҳмонлар Ўзбекистоннинг бой меъморий мероси ва маданияти билан танишиш имкониятига эга бўлади.

В Ташкенте идет полномасштабная подготовка к проведению Ташкентского международного инвестиционного форума
2022-03-16 | Экономика
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел заседание Организационного комитета проведению 1-го Ташкентского международного инвестиционного форума.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, а также посредством видеоконференцсвязи руководители органов местной власти Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента.
Был обсужден широкий спектр вопросов, связанных с формированием деловой программы Форума, организацией участия иностранных делегаций, инвесторов и средств массовой информации, обеспечением соблюдения требований санитарно-эпидемиологической безопасности и другие аспекты подготовки.
Руководители профильных министерств и ведомств доложили о проводимой работе по соответствующим направлениям и получили дополнительные установки по качественному и своевременному выполнению поставленных задач.
Было подчеркнуто, что ключевыми задачами Форума являются презентация Нового Узбекистана мировому деловому сообществу, продвижение страны, как приоритетного направления для иностранных инвесторов, привлечение иностранных инвестиций и современных технологий в экономику, определение новых «точек роста» в области международного экономического сотрудничества, а также выявление сфер взаимных интересов для налаживания прямых связей между деловыми сообществами Узбекистана и других стран.
В этой связи была озвучена необходимость мобилизации всех имеющихся ресурсов и механизмов для проведения Форума на высоком организационном и содержательном уровне, имея в виду в том числе достижение конкретных результатов, заключающихся в твердых договоренностях в области инвестиционного и торгово-экономического партнерства.
Проведение мероприятия запланировано на 24-26 марта. Ожидается, что в нем примут участие более 1,5 тысячи крупных инвесторов и гостей высокого уровня из 56 стран, представители международных организаций и финансовых институтов. В частности, на форум прибудут президенты Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка развития, ряда международных организаций, представители министерств и ведомств зарубежных стран, руководители крупных корпораций и компаний. В рамках форума пройдет более 40 мероприятий, в том числе пленарное заседание, интерактивные круглые столы, панельные дискуссии, сессии «Deep Dive», бизнес-завтраки, презентации, брифинги, встречи в форматах «G2G», «G2B» и «B2B».
Также участники Форума получат возможность посетить ведущие промышленные предприятия страны и изучить достижения экономики Узбекистана в различных отраслях. Помимо этого, для иностранных гостей будут организованы туристические поездки в исторические города Самарканд, Бухару и Хиву, где они смогут ознакомиться с богатым архитектурным наследием и колоритной культурой Узбекистана.