Ўзбекистон- Мўғлистон сиёсий маслаҳатлашувлари тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси ва Мўғлистон  Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувларнинг олтинчи давраси видеоконференсалоқа шаклида бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиқов ва Мўғулистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Батсумбер Мунхжин бошчилигидаги делегациялар турли соҳалардаги Ўзбекистон-Мўғулистон ҳамкорлигининг долзарб масалаларини муҳокама қилди.
Сиёсий алоқаларни фаоллаштириш, парламентлараро мулоқотни ривожлантириш, шартномавий-ҳуқуқий базани кенгайтиришдан ўзаро манфаатдорлик таъкидланди.
Халқаро ва минтақавий кун тартиби, томонларнинг халқаро институтлар доирасидаги ўзаро ҳамкорлигининг турли жиҳатлари юзасидан фикр алмашилди.
Томонлар савдо-иқтисодий соҳадаги ҳамкорлик салоҳиятидан янада самарали фойдаланиш муҳимлигини қайд этдилар.
Маслаҳатлашувлар чоғида маданий-гуманитар соҳада алоқаларни ривожлантириш бўйича таклифлар ҳам кўриб чиқилди.

Об узбекско-монгольских политических консультациях
В формате видеоконференцсвязи состоя лся шестой раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Монголии.
Делегации, возглавляемые заместителями глав МИД Фуркатом Сидиковым и Батсумбэром Мунхжином, обсудили актуальные вопросы узбекско-монгольского сотрудничества в различных сферах.
Подчеркнута обоюдная заинтересованность в активизации политических контактов, развития межпарламентского диалога, расширения договорно-правовой базы.
Состоялся обмен мнениями по международной и региональной повестке дня, а также различным аспектам взаимодействия сторон в рамках международных институтов.
Сторонами отмечена важность более эффективного использования потенциала сотрудничества в торгово-экономической сфере.
В ходе консультаций также рассмотрены предложения по наращиванию связей в культурно-гуманитарной области.