Нуронийларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг турмуш даражасини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
2022-03-16 | Ҳужжатлар
Ўтган даврда кексаларни давлат томонидан қўллаб-қувватлашни кучайтириш, уларга ижтимоий хизматлар кўрсатиш тизимини яхшилаш борасида комплекс чора-тадбирлар амалга оширилди.
Жумладан, соҳага оид 10 дан ортиқ қонун ҳужжатлари қабул қилинди, нуронийларнинг ижтимоий фаолликларини қўллаб-қувватлаш мақсадида “Фахрий мураббий” ордени ва “Меҳнат фахрийси” кўкрак нишони таъсис этилди.
Кексалар учун 152 та туман ва шаҳарда “Нуронийлар маскани” мажмуалари ташкил этилди, барча ишловчи пенсионерларга пенсияларни тўлиқ миқдорда тўлаш йўлга қўйилди, вилоятлар, туманлар ва шаҳарларда нуронийлар жамоатчилик кенгашлари, маҳаллаларда “Кексалар маслаҳати” гуруҳлари ташкил этилди, “Кексалар ҳафталиги” ва “Кексалар учун туризм ойлиги”ни ўтказиш анъанага айланди.
Шу билан бирга, мамлакатимизда кексаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг турмуш даражаси ва ижтимоий фаолликларини янада ошириш мақсадида:
1. Белгилансинки, Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги унга юклатилган асосий вазифа ва фаолият йўналишларидан келиб чиқиб, маҳаллаларда нуроний ва кексалар билан ишларни такомиллаштириш йўналишида қуйидаги тадбирларни амалга оширади:
маҳаллаларда “Бир нуроний ўн ёшга масъул” тамойилини қарор топтиришда ташаббускорлик кўрсатаётган ижтимоий фаол нуронийларни моддий ва маънавий қўллаб-қувватлаш;
вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари, ташкилий-ҳуқуқий шаклидан қатъи назар, корхона ва ташкилотлардаги “Фахрийлар кенгашлари”, фуқаролар йиғинларидаги “Кексалар маслаҳати” гуруҳларининг фаолиятини мувофиқлаштириш;
меҳнат фахрийларининг маҳаллаларда тинчлик ва осойишталикни таъминлаш, ижтимоий-маънавий муҳитни соғломлаштиришдаги иштирокини кенгайтириш;
“Ҳеч ким меҳр ва эътибордан четда қолмасин” шиори остида ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган кексалар ва нуронийлар ҳолидан доимий хабар олиш тизимини ташкил қилиш ҳамда ижтимоий ҳимоя дастурлари доирасида давлат хизматлари кўрсатилишини таъминлаш;
кексалар ва фахрийларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш мақсадида “Нуронийлар маскани” мажмуаларида ва маҳаллаларда турли маданий-маърифий тадбирлар ўтказиш;
фуқаролар йиғинлари раисларининг кексалар ва фахрийлар ишлари бўйича маслаҳатчилари ва маҳаллалардаги бошқа жамоатчилик тузилмаларининг самарали фаолият кўрсатишини таъминлаш.
2. Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги (С.Т.Турдиев):
а) икки ой муддатда Ёшлар ишлари агентлиги (А.З.Саъдуллаев) Республика Маънавият ва маърифат маркази (М.М.Ходжиматов) билан биргаликда “Бир нуроний ўн ёшга масъул” тамойили асосида маҳаллаларда ҳаётий ва катта амалий тажрибага эга бўлган обрў-эътиборли нуронийлар ва зиёлиларни ишсиз, тарбияси оғир ва муаммоли ёшларга бириктириш орқали уларни жамият учун фойдали инсонлар бўлиб етишишларига кўмаклашиш дастурларини ишлаб чиқсин.
Белгилансинки, маҳаллалардаги ёшларнинг тарбияси ва ахлоқида бўлган ижобий ўзгаришлардан келиб чиқиб нуроний ва зиёлилар Ўзбекистон фахрийларининг ижтимоий фаолиятини қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) маблағлари ҳисобидан рағбатлантириб борилади;
б) фуқаролар йиғинлари томонидан нуронийлар ташаббуси ва тажрибасидан кенг фойдаланган ҳолда “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишларини амалга ошириш бўйича маҳаллаларнинг дастурлари қабул қилинишини таъминласин;
в) фуқаролар йиғинларида “Кексалар маслаҳати” гуруҳларининг жамоатчилик назорати йўналишидаги фаолиятини самарали ташкил этсин.
Бунда, маҳаллаларда аҳолига кўрсатиладиган тиббий хизматлар, мактабларда ўқувчиларнинг дарсларни ўзлаштириши, давомати, бандликка кўмаклашиш марказлари томонидан фуқароларни иш билан таъминлаш даражаси ва бошқа давлат хизматларининг кўрсатилиши бўйича нуронийларнинг жамоатчилик назорати ўрнатилади.
3. Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги ва Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг ходимнинг пенсия ёшига тўлганлиги муносабати билан у билан тузилган меҳнат шартномасини иш берувчининг ташаббуси билан бекор қилиш тартибини тақиқлаш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги (Н.Б.Хусанов) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда ходимнинг пенсия ёшига тўлганлиги муносабати билан иш берувчининг ташаббуси билан меҳнат шартномасини бекор қилишни тақиқлаш бўйича Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳасини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
4. Белгилансинки, 2022 йил 1 апрелдан бошлаб:
а) Жамғарма маблағлари ҳисобидан ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз кексалар ва ёлғиз яшайдиган кексалар ҳар йили бир маротаба санаторийларда бепул соғломлаштирилади;
б) Жамғарма маблағлари ҳисобидан шароити оғир ва кам таъминланган кексаларга шифокорларнинг рецептларига асосан 3 ойлик эҳтиёждан келиб чиқиб дори воситалари, тиббий ва махсус протез-ортопедия мосламалари олиб берилади ҳамда жарроҳлик амалиётларининг харажатлари қопланади;
в) Жамғарма маблағлари ҳисобидан оғир ташхисли касалликлари ҳамда ногиронлиги бўлган кексаларга шифокорларнинг рецептларига мувофиқ, 3 ойлик эҳтиёждан келиб чиқиб дори воситаларининг 50 фоизигача бўлган суммаси компенсация қилинади.
Бунда, дори воситаларининг рўйхати Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан келишилади ҳамда Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлигининг қарори қабул қилинган кундаги дори воситаларининг тегишли суммаси компенсация қилинади;
г) Жамғарма маблағлари ҳисобидан кексаларнинг жисмоний тарбия ва спорт йўналишидаги муассасаларда (стадион, спорт заллари, бассейн ва бошқа спорт мажмуалари) жисмоний тарбия ва спорт билан шуғулланишлари учун абонемент харажатлари қопланади.
Бунда, абонемент харажатларининг бир ойлик суммаси базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 бараваридан ошмаган ҳолда спорт йўналишидаги муассасаларнинг ҳисоб рақамига ўтказиб борилади;
д) Жамғарма маблағлари ҳисобидан давлат театрлари ва музейларига кексалар учун чипта нархлари тўлиқ қоплаб берилади.
Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги (С.Т.Турдиев) Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов), Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.А.Мусаев) билан биргаликда бир ой муддатда мазкур бандда кўрсатилган чора-тадбирларни Жамғарма маблағлари ҳисобидан молиялаштириш ва маблағ ажратишни тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда қабул қилинишини таъминласин.
5. Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги (С.Т.Турдиев) Туризм ва маданий мерос вазирлиги (У.А.Азамов) билан биргаликда:
кексаларнинг республикамиздаги диққатга сазовор жойларга сайёҳлик сафарларини ташкил этиш мақсадида Жамғармага ажратилган маблағлар ҳисобидан иккита замонавий автобус харид қилсин;
сайёҳлик сафарларини уюштириш бўйича тарихий шаҳарлар ва диққатга сазовор жойларнинг рўйхатини шакллантирсин ҳамда туманлар (шаҳарлар) кесимида автобуслар қатновлари графигини тасдиқласин;
2022 йил учун графикда белгиланган сафарларни уюштириш жойи, вақти ҳақида оммавий ахборот воситалари ва ахборот тарқатишнинг бошқа манбалари, шу жумладан, “Нуроний” электрон платформаси орқали ҳудудлар аҳолисини камида уч ой олдиндан хабардор қилиш тизимини йўлга қўйсин.
6. 2022 йилда Жамғарма маблағларининг амалда ўзлаштирилишига қараб Давлат бюджетидан 50 миллиард сўм ажратилсин.
Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов) Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлигининг асосланган ҳисоб-китобларига мувофиқ келгуси йилларда Жамғарманинг асосий вазифаларини амалга ошириш учун зарур маблағларнинг Давлат бюджети параметрларида назарда тутилишини таъминласин.
7. Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги (С.Т.Турдиев), Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (Ш.Х.Шерматов) билан биргаликда:
а) 2022 йил 1 октябрга қадар Жамғарманинг “Нуроний” электрон платформаси ва ягона электрон базаси фаолиятини йўлга қўйсин ҳамда Жамғарманинг фаолияти тўғрисидаги батафсил маълумотларнинг платформада жойлаштириб борилишини ва оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилишини таъминласин.
Жамғарма маблағларининг сарфланиши, шу жумладан, маблағ олувчилар ва хизматлардан фойдаланганлар тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар ва уларнинг ижроси тўғрисидаги маълумотлар белгиланган тартибда ҳисобот чораги якуни билан Жамғарманинг расмий веб-сайтига жойлаштириб борилади;
Жамғарма ўз маблағларининг сарфланишига оид масалаларни муҳокама қилишга кенг жамоатчиликни жалб қилган ҳолда ўз фаолиятининг аудиторлик текшируви натижалари ҳисоботини оммавий ахборот воситаларига тақдим этиб боради;
б) 2022 йил 1 сентябрга қадар бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси билан ҳамкорликда кексаларга оид маълумот ва янгиликларни уларнинг мобиль телефон рақамларига SMS-хабарнома юбориш орқали маълум қилиб боришни ташкил қилсин;
в) 2022 йил 1 декабрга қадар Жамғарманинг ягона электрон маълумотлар базасига кексаларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, тиббий-ижтимоий хизматлар бўйича тезкор мурожаат қилиш каби масалалар киритилишини таъминласин;
г) 2023 йил 1 январга қадар “Нуроний” электрон платформасини бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг пенсия ва нафақа олувчиларнинг электрон маълумотлар базаси, “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ҳамда “Ижтимоий хизмат” электрон платформаси билан интеграция қилиш чораларини кўрсин.
8. 2022 йил 1 майдан бошлаб ижтимоий ёрдам кўрсатиш хизмати ходимлари ёлғиз кексалар ва ёлғиз яшайдиган кексалар ҳамда ногиронлиги бўлган шахслар томонидан Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлигининг “Саll-маркази”га қилинган мурожаатлар асосида қуйидаги хизматларни кўрсатади:
а) ахборот-сервис хизмати:
оилавий шифокорлик пунктлари ва оилавий поликлиникалар шифокорларининг кўригига ёздириш, уларни уйга кўрикдан ўтишга чақириш;
Жамғарма хизматларидан фойдаланиш учун буюртма бериш, рўйхатдан ўтиш ва буюртманинг ҳолатига аниқлик киритиш;
Жамғарма томонидан ташкил этиладиган профилактик, тиббий даволанишлар ва сайёҳлик сафарлари бўйича маълумотлар олиш;
жисмоний тарбия ва спорт билан шуғулланиш учун жисмоний тарбия ва спорт йўналишидаги муассасалар (стадион, спорт заллари, бассейн ва бошқа спорт мажмуалари) тўғрисида маълумотлар олиш;
маданий ҳордиқ чиқариш мақсадида кинотеатрлар, театрлар, музейлар ва бошқа маданий тадбирлар тўғрисида тўлиқ маълумотлар олиш;
б) уйда хизматларни кўрсатиш:
Жамғарма томонидан кўрсатиладиган хизматлар доирасида дори воситалари, протез-ортопедия мосламалари ва кресло-аравачаларни уйга етказиб бериш;
шифокорлар рецептларига асосан ёлғиз кексалар ва ёлғиз яшайдиган кексалар ҳамда ногиронлиги бўлган шахсларга уларнинг маблағлари ҳисобига дори воситаларини олиб келиш ҳамда оилавий шифокорлик пунктлари ва оилавий поликлиникаларнинг шифокори кўригидан сўнг тиббий кўрик маълумотларини етказиш;
кутубхоналарга аъзо бўлган ёлғиз кексалар ва ёлғиз яшайдиган кексалар ҳамда ногиронлиги бўлган шахслар учун китоблар, журналлар, газеталар ва бошқа нашрларни етказиш.
9. Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги (С.Т.Турдиев) Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (А.А.Хаджаев), Маданият вазирлиги (О.А.Назарбеков) билан биргаликда Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг телеканаллари орқали Жамғарманинг молиявий кўмаги асосида кексалар учун қуйидаги мазмундаги кўнгилочар-маърифий кўрсатувлар ва видеороликлар эфирга узатилишини ташкил қилсин:
а) “Оталар сўзи – ақлнинг кўзи” телекўрсатувининг ҳар ойда камида иккита янги сони.
Бунда, кўрсатув мазмунан бойитилган ҳолда оилаларни мустаҳкамлаш, миллий ва умуминсоний қадриятларни асраб-авайлаш, Ватанга муҳаббат руҳида тасвирга олинади;
б) “Нуронийлар маслаҳати”, “Маҳаллада гурунг” ва “Ёшлар нуронийлар нигоҳида” рукни остида обрў-эътиборли кекса авлод вакилларининг бой ҳаётий тажрибасига бағишланган маърифий телекўрсатувларнинг ҳар кунлик сони;
в) замонавий тўлов воситаларидан ва банк хизматларидан фойдаланиш ҳамда молиявий саводхонликни ошириш, уй шароитида деҳқончилик, чорвачилик, паррандачилик, кўчатчилик, гулчилик каби фаолият турларини йўлга қўйиш ҳамда ҳунармандчилик, касаначилик ва томорқа ер майдонларидан самарали фойдаланиш бўйича қисқа метражли видеороликлар.
10. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра барча давлат бошқаруви органларида ҳар йили икки марта мазкур ташкилотларда узоқ йиллик тажрибага эга бўлган, шу жумладан, раҳбарлик лавозимларида фаолият кўрсатган кекса авлод вакиллари билан вазирлик ва идораларнинг раҳбарлари иштирокида “Кекса авлод учрашувлари” мавзусида маслаҳат суҳбатлари ташкил этиб борилади.
Белгилансинки, маслаҳат суҳбатлари вазирлик ва идораларнинг мутасадди ходимлари иштирокида ташкилотнинг сўнгги йиллардаги фаолияти натижалари, истиқболдаги режалари ҳамда узоқ муддатли стратегик кўрсаткичлари бўйича муҳокамали тарзда ташкил қилинади.
11. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Ҳ.Тошкулов) Халқ таълими вазирлиги (Б.О.Саидов), Ёшлар ишлари агентлиги (А.З.Саъдуллаев), Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда 2022 йил
1 апрелдан бошлаб доимий равишда:
а) олий таълим, ўрта махсус, профессионал таълим муассасалари ва мактабларда ёшларни миллий ва умуминсоний қадриятларни ҳурмат қилиш руҳида тарбиялаш мақсадида ҳаётий тажрибага эга бўлган нуронийлар билан очиқ давра суҳбатларини, шу жумладан, видеоконференция тарзида ташкил этиш;
б) ўзгаларнинг парваришига муҳтож бўлган ёлғиз кексалар ва ёлғиз яшовчи кексаларни маънавий-руҳий ҳамда психологик қўллаб-қувватлаш мақсадида жойлардаги давлат органлари ва муассасаларининг малакали психологлари, фаол ёшлардан иборат бўлган волонтёрлик гуруҳларини ташкил қилиш.
Бунда, волонтёрлик гуруҳлари томонидан ҳар икки ойда камида бир маротаба ўзгаларнинг парваришига муҳтож бўлган ёлғиз кексаларнинг ҳолидан хабар олиш масалаларини мувофиқлаштиришга ёшлар етакчилари шахсан масъул ҳисобланади.
Ўзбекистон фахрийларининг ижтимоий фаолиятини қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармасининг марказий аппарати тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон фахрийларининг ижтимоий фаолиятини қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармасининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги бўлимлари тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Кексаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг турмуш даражаси ва ижтимоий фаолликларини янада ошириш бўйича чора-тадбирлар режаси 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Белгилансинки, Жамғарманинг марказий аппарати ва ҳудудий бўлимларини сақлаш билан боғлиқ харажатлар Жамғарманинг шакллантирилган ўз маблағлари ҳисобидан қоплаб борилади.
13. Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги (С.Т.Турдиев) Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (И.И.Норқулов), Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.А.Мусаев) ва бошқа мутасадди вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2022 йил 1 сентябрга қадар халқаро тажрибадан келиб чиқиб, мамлакатимизда фаол қариш индексини жорий этиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
14. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги нуронийларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг турмуш даражасини ошириш юзасидан ушбу қарорнинг мақсад ва вазифалари босма ва электрон ахборот воситаларида, шу жумладан, Интернет жаҳон ахборот тармоғи орқали аҳоли ўртасида мунтазам, тизимли ва кенг кўламда ёритиб борилишини таъминласин.
15. Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирининг биринчи ўринбосари С.Т.Турдиев, соғлиқни сақлаш вазири Б.А.Мусаев ҳамда Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлиги директори А.К.Инаков белгилансин.
17. Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, масъул ижрочи ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Т.А.Худайбергенов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентига 2022 йил 1 августга қадар ахборот берилсин.

О дополнительных мерах по всесторонней поддержке и повышению уровня жизни старшего поколения
За прошедший период в стране осуществлены комплексные меры по усилению государственной поддержки представителей старшего поколения, улучшению системы оказания им социальных услуг.
В частности, в данной сфере приняты более 10 актов законодательства, в целях поддержки социальной активности старшего поколения учреждены орден «Фахрий мураббий» и нагрудный знак «Мехнат фахрийси».
Для представителей старшего поколения в 152 районах и городах созданы комплексы «Нуронийлар масканлари», налажена выплата пенсий всем работающим пенсионерам в полном объеме, в областях, районах и городах созданы общественные советы «Нуронийлар», в махаллях – группы «Кексалар маслахати», стало традицией проведение «Недели старшего поколения» и «Месячника туризма старшего поколения».
Вместе с тем в целях всесторонней поддержки, дальнейшего повышения уровня жизни и социальной активности старшего поколения в стране:
1. Установить, что Министерство по поддержке махалли и старшего поколения исходя из возложенных на него основных задач и направлений деятельности проводит в махаллях нижеследующие мероприятия по совершенствованию работы с представителями старшего поколения и пожилыми гражданами:
оказание материальной и моральной поддержки социально активным представителям старшего поколения, проявляющим инициативу в реализации принципа «Один представитель старшего поколения ответственен за десятерых молодых людей» в махаллях;
осуществление координации эффективной деятельности «Фахрийлар кенгашлари» в министерствах и ведомствах, хозяйственных объединениях, а также независимо от организационно-правовой формы на предприятиях и в организациях, групп «Кексалар маслахати» – в сходах граждан;
расширение участия ветеранов труда в обеспечении мира и спокойствия, оздоровлении социально-духовного климата в махаллях;
создание системы регулярного посещения пожилых граждан и представителей старшего поколения, нуждающихся в социальной защите, под девизом «Никто не останется без внимания и заботы», а также обеспечение оказания государственных услуг в рамках программ социальной защиты;
организацию различных культурно-просветительских мероприятий в комплексах «Нуронийлар маскани» и махаллях в целях повышения социальной активности пожилых граждан и ветеранов;
обеспечение эффективной деятельности консультантов председателей сходов граждан по делам пожилых граждан и ветеранов, иных общественных структур в махаллях.
2. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.):
а) в двухмесячный срок совместно с Агентством по делам молодежи (Саъдуллаев А.З.) и Республиканским центром духовности и просветительства (Ходжиматов М.М.) разработать программы оказания содействия в становлении безработной, трудновоспитуемой и проблемной молодежи полезными для общества гражданами путем прикрепления к ним уважаемых в махаллях представителей старшего поколения и интеллигенции, имеющих жизненный и большой практический опыт, на основе принципа «Один представитель старшего поколения ответственен за десятерых молодых людей».
Определить, что представители старшего поколения и интеллигенции поощряются за счет средств Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний» (далее – Фонд) исходя из положительных изменений в воспитании и поведении молодежи в соответствующих махаллях;
б) обеспечить принятие сходами граждан программ проведения работ по благоустройству и озеленению махаллей в рамках общенационального проекта «Яшил макон» с широким использованием инициатив и опыта старшего поколения;
в) эффективно организовать деятельность групп «Кексалар маслахати» сходов граждан по осуществлению общественного контроля.
При этом устанавливается общественный контроль представителей старшего поколения за медицинскими услугами, оказываемыми населению, успеваемостью и посещаемостью учащихся, уровнем обеспечения центрами содействия занятости работой граждан и оказанием иных государственных услуг в махаллях.
3. Согласиться с предложением Министерства по поддержке махалли и старшего поколения и Министерства занятости и трудовых отношений о запрете порядка прекращения трудового договора, заключенного с работником, в связи с достижением им пенсионного возраста, по инициативе работодателя.
Министерству занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.Б.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок разработать и внести в установленном порядке в Кабинет Министров проект закона Республики Узбекистан о запрете порядка прекращения трудового договора, заключенного с работником, в связи с достижением им пенсионного возраста, по инициативе работодателя.
4. Установить, что с 1 апреля 2022 года за счет средств Фонда:
а) одинокие престарелые граждане, нуждающиеся в постороннем уходе, и одиноко проживающие престарелые граждане один раз в год направляются в санатории для оздоровления на бесплатной основе;
б) малообеспеченным пожилым гражданам с тяжелыми условиями приобретаются лекарственные средства, медицинские и специальные протезно-ортопедические изделия на основе рецептов врачей исходя из трехмесячной потребности, а также покрываются расходы на проведение хирургических операций;
в) пожилым гражданам с диагнозом тяжелых заболеваний и пожилым гражданам с инвалидностью компенсируется до 50 процентов стоимости лекарственных средств на основе рецептов врачей исходя из трехмесячной потребности.
При этом перечень лекарственных средств согласуется с Министерством здравоохранения и компенсируется соответствующая сумма лекарственных средств на день принятия решения Министерством по поддержке махалли и старшего поколения;
г) представителям старшего поколения покрываются расходы на приобретение абонементов для занятия физической культурой и спортом в учреждениях в направлении физической культуры и спорта (стадионах, спортивных залах, бассейнах и других спортивных комплексах).
При этом месячная сумма расходов на приобретение абонементов, не превышающая двукратного размера базовой расчетной величины, перечисляется на расчетный счет учреждений в направлении спорта;
д) представителям старшего поколения полностью покрывается стоимость билетов в государственные театры и музеи.
Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.А.) и Министерством здравоохранения (Мусаев Б.А.) в месячный срок разработать и обеспечить принятие в установленном порядке проекта нормативно-правового акта, регулирующего выделение средств и финансирование мер, указанных в настоящем пункте, за счет средств Фонда.
5. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.) совместно с Министерством туризма и культурного наследия (Азамов У.А.):
закупить два современных автобуса за счет средств, выделенных Фонду, в целях организации экскурсионных поездок представителей старшего поколения по достопримечательностям республики;
сформировать перечень исторических городов и достопримечательностей для организации экскурсионных поездок, а также утвердить график автобусных сообщений в разрезе районов (городов);
создать систему информирования населения регионов о местах поездок и датах их организации, установленных графиком на 2022 год, посредством средств массовой информации и иных источников распространения информации, включая электронную платформу «Нуроний», не менее чем за три месяца до поездок.
6. Исходя из фактического освоения средств выделить Фонду из Государственного бюджета 50 миллиардов сумов на 2022 год.
Министерству финансов (Ишметов Т.А.) по обоснованным расчетам Министерства по поддержке махалли и старшего поколения обеспечить предусмотрение в параметрах Государственного бюджета средств, необходимых для реализации основных задач Фонда в последующие годы.
7. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.Х.):
а) в срок до 1 октября 2022 года наладить деятельность электронной платформы «Нуроний» и единой электронной базы Фонда, а также обеспечить регулярное размещение на платформе и широкое освещение в средствах массовой информации подробной информации о деятельности Фонда.
сведения о расходовании средств Фонда, включая получателей средств и пользователей услугами, а также средствах, выделяемых из Государственного бюджета, их исполнении регулярно размещаются в установленном порядке на официальном веб-сайте Фонда по итогам отчетного квартала;
Фонд представляет средствам массовой информации отчеты о результатах аудиторской проверки своей деятельности с привлечением широкой общественности к обсуждению вопросов расходования собственных средств;
б) в срок до 1 сентября 2022 года во взаимодействии с внебюджетным Пенсионным фондом организовать регулярную рассылку новостей касательно представителей старшего поколения путем направления СМС-сообщений на номера их мобильных телефонов;
в) в срок до 1 декабря 2022 года обеспечить включение в единую электронную базу данных Фонда вопросов повышения социальной активности старшего поколения, пропаганды здорового образа жизни, экстренного обращения по медико-социальным услугам и других;
г) в срок до 1 января 2023 года принять меры по интеграции электронной платформы «Нуроний» с электронной базой данных о получателях пенсий и пособий внебюджетного Пенсионного фонда, «Единым реестром социальной защиты» и электронной платформой «Социальная служба».
8. Установить, что с 1 мая 2022 года на основе обращений одиноких престарелых и одиноко проживающих престарелых граждан, а также лиц с инвалидностью в Саll-центр Агентства по развитию медико-социальных услуг работниками службы по оказанию социальной помощи предоставляются:
а) информационно-сервисные услуги, включающие:
запись на осмотр к врачу в пункты семейного врача и семейные поликлиники, вызов врача для проведения осмотра на дому;
подачу и регистрацию заявки для пользования услугами Фонда, а также уточнение состояния исполнения заявки;
получение информации о профилактическом, медицинском лечении и экскурсионных поездках, организуемых Фондом;
получение информации об учреждениях в направлении физической культуры и спорта (стадионах, спортивных залах, бассейнах и других спортивных комплексах) для занятия физической культурой и спортом;
получение полной информации о кинотеатрах, театрах, музеях и других местах проведения культурных мероприятий в целях организации культурного досуга;
б) услуги на дому, включающие:
доставку на дом лекарственных средств, протезно-ортопедических изделий и кресел-колясок в рамках услуг, оказываемых Фондом;
доставку лекарственных средств на основе рецептов врачей за счет собственных средств одиноких престарелых, одиноко проживающих престарелых граждан и лиц с инвалидностью, а также результатов медицинского освидетельствования после проведения осмотра врачами пунктов семейного врача и семейных поликлиник;
доставку книг, журналов, газет и других изданий одиноким престарелым, одиноко проживающим престарелым гражданам и лицам с инвалидностью, являющимся членами библиотек.
9. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.) совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана (Хаджаев А.А.) и Министерством культуры (Назарбеков О.А.) на основе финансового содействия Фонда посредством телеканалов Национальной телерадиокомпании Узбекистана организовать передачу в эфир следующих развлекательно-просветительских программ и видеороликов для старшего поколения:
а) телепередачи «Оталар сузи – аклнинг кузи» – не реже двух новых выпусков ежемесячно.
При этом обогащается содержание передачи, ее съемки проводятся в духе укрепления семьи, бережного сохранения национальных и общечеловеческих ценностей, любви к Родине;
б) ежедневных выпусков просветительских телепередач под рубриками «Нуронийлар маслахати», «Махаллада гурунг», «Ёшлар нуронийлар нигохида», посвященных богатому жизненному опыту уважаемых и авторитетных представителей старшего поколения;
в) короткометражных видеороликов, посвященных использованию современных платежных средств и банковских услуг, повышению финансовой грамотности, налаживанию таких видов деятельности, как дехканство, животноводство, птицеводство, питомничество и цветоводство в домашних условиях, занятию ремесленничеством и надомным трудом, а также эффективному использованию приусадебных земель.
10. Установить порядок, в соответствии с которым во всех органах государственного управления два раза в год организуются беседы-консультации «Кекса авлод учрашувлари» с участием руководителей министерств и ведомств и представителей старшего поколения, имеющих многолетний опыт работы в данных организациях, в том числе на руководящих должностях.
Определить, что беседы-консультации проводятся при участии ответственных работников министерств и ведомств в форме обсуждения результатов деятельности соответствующей организации за последние годы, ее перспективных планов и долгосрочных стратегических показателей.
11. Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.Х.) совместно с Министерством народного образования (Саидов Б.О.), Агентством по делам молодежи (Саъдуллаев А.З.), Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить с 1 апреля 2022 года на постоянной основе:
а) организацию в высших, средних специальных, профессиональных образовательных учреждениях и школах живых бесед, в том числе в формате видеоконференции, с представителями старшего поколения, имеющими богатый жизненный опыт, в целях воспитания молодежи в духе уважения национальных и общечеловеческих ценностей;
б) создание волонтерских групп, состоящих из квалифицированных психологов государственных органов и учреждений, активной молодежи, на местах в целях оказания морально-психологической поддержки одиноким престарелым гражданам, нуждающимся в постороннем уходе, и одиноко проживающим престарелым гражданам.
При этом на лидеров молодежи возлагается персональная ответственность за координацию вопросов посещения волонтерскими группами одиноких престарелых граждан, нуждающихся в постороннем уходе, и одиноко проживающих престарелых граждан не реже одного раза каждые два месяца.
структуру центрального аппарата Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний» согласно приложению № 1;
структуру отделений Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний» в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте согласно приложению № 2;
План мероприятий по всесторонней поддержке, дальнейшему повышению уровня жизни и социальной активности старшего поколения согласно приложению № 3.
Установить, что расходы, связанные с содержанием центрального аппарата и региональных отделений Фонда, покрываются за счет его сформированных средств.
13. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения (Турдиев С.Т.) совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности (Норкулов И.И.), Министерством здравоохранения (Мусаев Б.А.) и другими ответственными министерствами и ведомствами в срок до 1 сентября 2022 года внести в Кабинет Министров предложение о внедрении в стране Индекса активного старения исходя из международного опыта.
14. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Агентству информации и массовых коммуникаций обеспечить регулярное, системное и широкое освещение целей и задач настоящего постановления по всесторонней поддержке и повышению уровня жизни старшего поколения в печатных и электронных средствах информации, в том числе всемирной информационной сети Интернет.
15. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
16. Возложить на первого заместителя министра по поддержке махалли и старшего поколения Турдиева С.Т., министра здравоохранения Мусаева Б.А. и директора Агентства по развитию медико-социальных услуг Инакова А.К. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
17. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Худайбергенова Т.А.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан в срок до 1 августа 2022 года.