Тошкентда Эроннинг ШҲТга кириши тартиби келишиб олинди
2022 йил 11 март куни Тошкент шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар ва Эрон Ислом Республикаси ваколатли вакилларининг маслаҳатлашувлари якунлари бўйича Протоколни имзолаш маросими бўлиб ўтди. Ҳужжатда Эрон томонининг ШҲТга аъзо давлат мақомини олиш бўйича мажбуриятлари тўғрисидаги Меморандум лойиҳаси маъқулланди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Владимир Норов, ШҲТнинг доимий фаолият юритувчи тузилмалари раҳбарлари, аъзо давлатларнинг миллий координаторлари, шунингдек, Хитой ва Эроннинг Тошкентдаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари ҳамда ходимлари иштирок этди.
Протоколнинг имзоланиши ўтган йили ШҲТнинг Душанбе саммитида саккиз давлат раҳбарларининг Эронни Ташкилотга аъзоликка қабул қилиш тартибини бошлаш тўғрисидаги қарорини рўёбга чиқариш йўлида муҳим амалий қадам бўлди.
Ҳужжат Эрон томони аъзо бўлганидан кейин ШҲТ Хартияси, халқаро шартномалар ва Ташкилот доирасида қабул қилинган ҳужжатларнинг мақсад ва тамойилларига риоя қилиш, аъзо давлатлар билан дўстона ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда ШҲТнинг халқаро ва минтақавий масалалардаги нуфузини оширишга ўз ҳиссасини қўшишга тайёрлигидан далолат беради.
Мазкур жараённинг навбатдаги босқичи жорий йилнинг сентабр ойида Самарқандда бўлиб ўтадиган ШҲТ саммити доирасида Мажбуриятлар тўғрисидаги меморандумни имзолаш ва ушбу мажбуриятларни бажариш бўлади. Шундан сўнг ташкилотга аъзо давлатлар раҳбарлари Эронга ШҲТга аъзо давлат мақомини бериш масаласини кўриб чиқади. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Владимир Норов ўз нутқида Эрон 2005 йилдан буён кузатувчи давлат сифатида ШҲТ фаолиятида иштирок этиб келаётганига эътибор қаратди. Мамлакат минтақавий хавфсизлик масалалари бўйича асосий органлар йиғилишларида ва маслаҳатлашувларда мунтазам иштирок этади. Хусусан, Эрон Ислом Республикасининг ваколатли тузилмалари ШҲТнинг Минтақавий аксилтеррор тузилмаси билан амалий алоқаларни ўрнатган ва олиб бормоқда.
“Ерон каби давлатнинг ШҲТга кириши Ташкилотнинг “географик масъулият” ҳудудини кенгайтиради, минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш учун янги истиқболларни очади. Ташкилотимиз Евроосиё маконида кенг трансконтинентал ҳамкорлик сари ишонч билан бормоқда. Бу, шубҳасиз, минтақавий ва глобал кун тартибидаги долзарб масалаларга янгича қараш имконини беради”, — деди Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири ўринбосари В.Норов.
Маросимда видеоконференсалоқа шаклида иштирок этган ШҲТ Бош котиби Чжан Минг ушбу тадбирни ташкил этгани учун ШҲТга раислик қилаётган Ўзбекистон томонига, Эронни ШҲТга аъзоликка қабул қилишга қаратилган келишув ҳужжатлари бўйича тизимли мувофиқлаштирилган ишлар учун барча томонларга миннатдорлик билдирди.
Маслаҳатлашувларда сўзга чиққан делегациялар Ўзбекистон томонининг ШҲТга раислик доирасидаги саъй-ҳаракатларини, жумладан, Ташкилотнинг халқаро роли ва нуфузини янада мустаҳкамлаш йўлидаги ишларини ижобий таъкидладилар.

В Ташкенте согласован алгоритм вступления Ирана в ШОС
11 марта 2022 года в г.Ташкенте состоялась Церемония подписания Протокола по итогам консультаций уполномоченных представителей государств-членов Шанхайской организации сотрудничества и Исламской Республики Иран. Документом одобрен проект Меморандума об обязательствах иранской стороны в целях получения статуса государства-члена ШОС.
В мероприятии приняли участие заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов, руководители постоянно действующих органов ШОС, национальные координаторы государств-членов, а также главы и представители дипмиссий КНР и Ирана в г.Ташкенте.
Подписание Протокола стало практическим шагом по реализации принятого в прошлом году лидерами восьми государств на Душанбинском саммите ШОС решения о начале процедуры приема Ирана в члены Организации.
Документ свидетельствует о готовности иранской стороны после приобретения членства соблюдать цели и принципы Хартии ШОС, международные договоры и документы, принятые в рамках Организации, вносить вклад в развитие отношений дружбы и взаимовыгодного сотрудничества с государствами-членами, повышение авторитета ШОС в международных и региональных делах.
Следующим этапом данного процесса будет подписание на полях предстоящего сентябре текущего года в г.Самарканде саммита ШОС Меморандума об обязательствах и выполнение этих обязательств. После этого главы государств-членов рассмотрят вопрос о предоставлении Ирану статуса государства-члена ШОС. Заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов в своем выступлении обратил внимание на тот факт, что Иран с 2005 года в качестве государства-наблюдателя принимает активное участие в деятельности ШОС. Страна на регулярной основе участвует в заседаниях основных органов и консультациях по вопросам региональной безопасности. В частности, компетентными структурами ИРИ установлены и поддерживаются рабочие контакты с Региональной антитеррористической структурой ШОС.
«Вступление такого государства, как Иран, расширяет зону «географической ответственности» ШОС, открывает новые перспективы для развития регионального взаимодействия. Наша Организация уверенно двигается на пути к широкому трансконтинентальному сотрудничеству на обширном евразийском пространстве. Это, несомненно, позволит по-новому взглянуть на актуальные вопросы региональной и глобальной повестки дня», - заявил замглавы МИД Узбекистана В.Норов. Генеральный секретарь ШОС Чжан Мин, участвовавший в церемонии в формате видеоконференции, выразил признательность председательствующей в ШОС узбекской стороне за организацию данного мероприятия и всем сторонам за слаженную работу по согласованию документов, нацеленных на принятие Ирана в ряды ШОС.
Выступившие на консультациях делегации в позитивном ключе отметили предпринимаемые узбекской стороной усилия в рамках председательства в ШОС, в том числе в части дальнейшего укрепления международной роли и авторитета Организации.