Халқаро қидирувда бўлган фирибгар қўлга олинди
Интерполнинг Ўзбекистон ва Полша Миллий марказий бюролари ходимларининг ҳамкорликдаги тезкор қидирув ҳаракатлари натижасида жорий йилнинг март ойи бошларида Варшава ҳудудида асли Самарқанд вилоятилик бўлган 36 ёшли Ўзбекистон Республикаси фуқаросининг қаердалиги аниқланиб, қўлга олинди.
У Ўзбекистон ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан кўп миқдордаги фирибгарлик содир этгани учун Интерпол каналлари орқали қидирувга берилган эди.
Шу тариқа, мазкур жиноятга алоқадор шахс Ўзбекистон фуқароларининг ишончини қозониб, АҚШда ишга жойлашиш ва виза ёрдамини олишда кўмак беришини таклиф қилиб, ўз мажбуриятларини бажармасдан туриб, улардан катта миқдорда пул олган. Фирибгарлик хизматларини тугатгандан сўнг, у мамлакатни тарк этиб, чет элда яширинган.
Шундан сўнг Самарқанд вилояти ИИБ томонидан олинган материаллар асосида Ўзбекистон Интерпол ММБ ходимлари томонидан ҳибсга олиш ва кейинчалик экстрадиция қилиш мақсадида халқаро қидирувни ташкил этиш бўйича хабарнома эълон қилинди.
Шу кунларда Ўзбекистон ва Полша Интерпол ходимларининг музокаралари ва ҳамкорликдаги тезкор ҳаракатлари туфайли қидирувдаги шахс қўлга олиниб, Ўзбекистон Республикасига топширилди, энди унга қилмишлари учун қонун олдида жавоб беришига тўғри келади.

Арестован мошенник, находившийся в международном розыске
В результате совместных оперативно-розыскных действий сотрудниками Национальных центральных бюро Интерпола Узбекистана и Польши в начале марта текущего года на территории Варшавы был установлен и задержан 36-летний гражданин Республики Узбекистан, уроженец Самаркандской области.
Последний разыскивался правоохранительными органами Узбекистана по каналам Интерпола за совершение мошенничества в особо крупных размерах.
Так, фигурант, входя в доверие граждан Узбекистана, предлагал помощь в поисках работы и получении визовой поддержки в США, получал с них крупную сумму денег, не исполняя своих обязательств. По завершению своих мошеннических услуг, он выехал из страны и скрывался за рубежом.
После чего, на основании полученных из УВД Самаркандской области материалов, сотрудниками НЦБ Интерпола Узбекистана было опубликовано Красное извещение на организацию международного розыска с целью ареста и последующей экстрадицией.
На сегодняшний день, благодаря проведённым переговорам и совместным оперативным действиям сотрудников Интерпола Узбекистана и Польши, разыскиваемый был задержан и выдан в Республику Узбекистан, и сейчас готов предстать перед судом.