Европа Иттифоқи ва Ўзбекистон 2021-2027 йилларга мўлжалланган ҳамкорликни кенгайтириш бўйича янги Кўп йиллик индикатив дастурни ишга туширди
2022-03-11 | Иқтисодиёт
Тошкент шаҳрида Европа Иттифоқининг Ўзбекистон учун 2021-2027 йилларга мўлжалланган янги Кўп йиллик индикатив дастурини ишга тушириш бўйича конференция бўлиб ўтди.
Унда Бош вазир ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков ҳамда Европа Иттифоқининг халқаро ҳамкорлик бўйича комиссари Ютта Урпилайнен иштирокчиларга қутлов сўзи билан мурожаат қилди. Тадбирда, шунингдек, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг раҳбарияти, Европа Иттифоқининг Элчиси Шарлотта Адриан, Ўзбекистоннинг асосий вазирлик ва идоралари, халқаро ташкилотлар ҳамда Европа Иттифоқи мамлакатларининг Ўзбекистондаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари иштирок этди.
С.Умурзаков ўз мурожаатида Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқига аъзо давлатлар билан узоқ муддатли, кўп қиррали ва жадал ривожланиб бораётган ҳамкорлигини таъкидлаб, ЕИ томонидан мамлакатимизда кенг кўламли таркибий ислоҳотлар ҳамда ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни амалга оширишда кўрсатилаётган ёрдам учун миннатдорлик билдирди. Шунингдек, у Ҳукуматнинг қўшма ташаббус ва дастурларни илгари суриш ва ЕИ мамлакатлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги истиқболли йўналишларини кашф этишга қаратилган яқин ҳамкорликни жадаллаштиришга содиқлигини билдирди.
Тадбир давомида 2021-2027 йилларга мўлжалланган навбатдаги дастур доирасида Европа комиссияси билан икки томонлама молиявий-техник ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг асосий йўналишлари муҳокама қилинди. Янги индикатив дастур доирасида дастлабки босқичда 2021-2024 йилларга 83 млн. евро, шу жумладан техник ёрдам ва бюджетни қўллаб-қувватлаш бўйича биргаликда ишлаб чиқилган лойиҳалар ва дастурлар учун 76 миллион евро, шунингдек фуқаролик жамияти ва инсон ҳуқуқларини ривожлантириш бўйича тадбирларни қўллаб-қувватлаш учун 7 миллион евро ажратилиши маълум қилинди. Дастурнинг устувор йўналишлари Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегиясида белгиланган асосий вазифаларга тўлиқ мос келиши таъкидланди.
Муҳокама чоғида томонлар қишлоқ хўжалиги ва "яшил" ўсишни қўллаб-қувватлаш, ер ва сув ресурсларини бошқариш тизимини такомиллаштириш, инновацияларни жорий қилиш, давлат бошқаруви, шу жумладан, суд, транспорт ва логистика тизимлари самарадорлигини ошириш ва рақамлаштириш, инвестициявий муҳитни яхшилаш, шунингдек Оролбўйи минтақасини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш соҳаларидаги лойиҳалар ва тадбирларни амалга оширишнинг муҳим жиҳатларини атрофлича кўриб чиқдилар.
Тадбир доирасида томонлар иштирокчиларни қизиқтирган ҳамкорлик дастурининг амалий ижроси билан боғлиқ саволларига жавоб бердилар ҳамда ушбу йўналишдаги биринчи даражали вазифалар ҳақида сўз юритдилар.

ЕС и Узбекистан запустили новую Многолетнюю индикативную программу для расширения сотрудничества на 2021-2027 годы
2022-03-11 | Экономика
Ташкенте состоялась конференция, посвященная запуску новой Многолетней индикативной программы на 2021-2027 гг. Европейского союза для Узбекистана.
С обращением к участникам выступили заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков и Комиссар ЕС по международному партнёрству Ютта Урпилайнен. В мероприятии также приняли участие: руководство Министерства инвестиций и внешней торговли, Посол Европейского союза Шарлотта Адриан, руководители ключевых министерств и ведомств Узбекистана, а также дипломатических представительств стран ЕС и международных организаций в Узбекистане.
В своём обращении С.Умурзаков подчеркнул долгосрочный, многоплановый и динамично развивающийся характер сотрудничества Узбекистана со странами-членами ЕС и выразил признательность за поддержку, оказываемую Евросоюзом в реализации масштабных структурных реформ, а также социально-экономических проектов в стране. Также им была озвучена приверженность Правительства ускоренному продвижению совместных инициатив и программ, тесному взаимодействию со странами ЕС, нацеленному на поиск новых перспективных направлений взаимовыгодного сотрудничества/
В ходе мероприятия были обсуждены ключевые направления дальнейшего двустороннего финансово-технического сотрудничества с Европейской Комиссией в рамках следующего программного цикла на 2021-2027 годы. Было озвучено, что в рамках новой Многолетней индикативной программы на начальном этапе будет выделено 83 млн евро на 2021-2024 годы, в том числе 76 млн евро для реализации совместно разработанных проектов, программ технического содействия и бюджетной поддержки, а также 7 млн евро на поддержку мероприятий по развитию гражданского общества и прав человека. Отмечалось, что приоритеты Программы полностью соответствуют ключевым задачам, обозначенными в Стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы.
На полях дискуссии сторонами были всесторонне рассмотрены аспекты реализации проектов и мероприятий в сферах поддержки сельского хозяйства и «зелёного роста», совершенствования системы управления земельными и водными ресурсами, внедрения инноваций, повышения эффективности государственного управления и цифровизации в том числе судебной и транспортно-логистической систем, совершенствования инвестиционного климата, а также социально-экономического развития региона Приаралья.
В рамках мероприятия стороны ответили на интересующие вопросы участников, касающиеся практической реализации программы сотрудничества, а также рассказали о первоочередных задачах в данном направлении.