Тошкент халқаро инвестиция форумига тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида Тошкент халқаро инвестиция форумига тайёргарлик кўриш бўйича ташкилий қўмитанинг йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда тадбирга тайёргарлик кўриш бўйича чораларнинг амалга оширилиши кўриб чиқилди. Тегишли вазирликлар, идоралар, Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари ва Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари олиб борилаётган ишлар тўғрисида ҳисобот беришди ҳамда тадбирнинг турли йўналишлардаги ташкилий ва мазмунига доир масалаларни ҳал қилишнинг жорий ҳолати тўғрисида маълумот тақдим қилишди.
Мамлакатнинг халқаро ишбилармонлар ҳамжамиятидаги имиджини мустаҳкамлаш, унинг инвестициявий жозибадорлигини юксалтириш, ҳамкор давлатлар билан инвестициявий муносабатларни кенгайтириш, халқаро молия институтлари ва ташкилотлар билан ҳамкорликни чуқурлаштириш нуқтаи назаридан тадбирни юқори савияда ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.
Йиғилиш давомида ҳал этилиши тегишли вазирлик ва идораларнинг тезкор ва мувофиқлаштирилган ҳаракатларини талаб қилувчи қатор масалалар кўтарилди. Тегишли чора-тадбирларни биргаликда амалга ошириш алгоритмлари ишлаб чиқилиб, масъул раҳбарларга манзилли топшириқлар берилди.
Шунингдек, ТИФ тадбирларининг бизнес дастури кўриб чиқилди ва унинг доирасида имзоланадиган аниқ инвестициявий ва савдо битимлари рўйхатларини шакллантиришни назарда тутган ҳолда, форумни амалий мазмун билан бойтиш чоралари муҳокама қилинди. Тадбирнинг ҳозирги кунда ишлаб чиқилаётган лойиҳа ва дастурлар юзасидан қатъий келишувларга эришиш, тармоқлар ва ҳудудларнинг инвестициявий ва иқтисодий салоҳиятини намойиш этиш, шунингдек, хорижий мамлакатлар ишбилармон доираларини Ўзбекистонда ўз фаолиятини кенгайтиришга жалб қилишнинг истиқболли йўналишларини муҳокама қилишнинг ягона платформаси сифатида муҳимлиги қайд этилди.
Тадбир иштирокчилари ва меҳмонларининг хавфсизлигини таъминлаш мақсадида кўзда тутилган барча санитария-эпидемиология тадбирларига риоя қилиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Йиғилиш якунида мутасадди раҳбарларга тадбирнинг ташкилий ва мазмунига доир масалаларини ҳал этиш бўйича манзилли кўрсатмалар берилди.

Tashkent prepares for the upcoming International Investment Forum
A meeting of the Organizing Committee on preparations for the Tashkent International Investment Forum (TIIF) was held via videoconference under the leadership of Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of Uzbekistan Sardor Umurzakov.
According to the Ministry of Investments and Foreign Trade (MIFT), at the meeting, the progress of the implementation of measures to prepare for the event was considered – the heads of relevant ministries, agencies, diplomatic missions of Uzbekistan abroad and local authorities of Karakalpakstan, regions and Tashkent reported on the ongoing work and provided information on the current state of working out organizational and substantive issues in various areas.
The importance of holding the event at a high level in the context of strengthening the country's image in the international business community, increasing its investment attractiveness, strengthening investment cooperation with partner countries and deepening cooperation with international financial institutions and international organizations was emphasized.
At the meeting, several issues were voiced, the solution of which requires prompt coordinated actions of the relevant ministries and agencies. Interaction algorithms were developed, and responsible managers were given targeted instructions.
The business program of TIIF events was also considered and measures to fill it with practical content were discussed, bearing in mind the formation of lists of specific investment and trade agreements to be signed on the sidelines of the forum.
The need for complying with all the sanitary and epidemiological measures to ensure the safety of participants and guests of the event was emphasized.
Following the meeting, responsible managers received targeted instructions to address the existing organizational and substantive issues.