Тошкент халқаро инвестиция форумига тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида Тошкент халқаро инвестиция форумига тайёргарлик кўриш бўйича ташкилий қўмитанинг йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда тадбирга тайёргарлик кўриш бўйича чораларнинг амалга оширилиши кўриб чиқилди. Тегишли вазирликлар, идоралар, Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари ва Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари олиб борилаётган ишлар тўғрисида ҳисобот беришди ҳамда тадбирнинг турли йўналишлардаги ташкилий ва мазмунига доир масалаларни ҳал қилишнинг жорий ҳолати тўғрисида маълумот тақдим қилишди.
Мамлакатнинг халқаро ишбилармонлар ҳамжамиятидаги имиджини мустаҳкамлаш, унинг инвестициявий жозибадорлигини юксалтириш, ҳамкор давлатлар билан инвестициявий муносабатларни кенгайтириш, халқаро молия институтлари ва ташкилотлар билан ҳамкорликни чуқурлаштириш нуқтаи назаридан тадбирни юқори савияда ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.
Йиғилиш давомида ҳал этилиши тегишли вазирлик ва идораларнинг тезкор ва мувофиқлаштирилган ҳаракатларини талаб қилувчи қатор масалалар кўтарилди. Тегишли чора-тадбирларни биргаликда амалга ошириш алгоритмлари ишлаб чиқилиб, масъул раҳбарларга манзилли топшириқлар берилди.
Шунингдек, ТИФ тадбирларининг бизнес дастури кўриб чиқилди ва унинг доирасида имзоланадиган аниқ инвестициявий ва савдо битимлари рўйхатларини шакллантиришни назарда тутган ҳолда, форумни амалий мазмун билан бойтиш чоралари муҳокама қилинди. Тадбирнинг ҳозирги кунда ишлаб чиқилаётган лойиҳа ва дастурлар юзасидан қатъий келишувларга эришиш, тармоқлар ва ҳудудларнинг инвестициявий ва иқтисодий салоҳиятини намойиш этиш, шунингдек, хорижий мамлакатлар ишбилармон доираларини Ўзбекистонда ўз фаолиятини кенгайтиришга жалб қилишнинг истиқболли йўналишларини муҳокама қилишнинг ягона платформаси сифатида муҳимлиги қайд этилди.
Тадбир иштирокчилари ва меҳмонларининг хавфсизлигини таъминлаш мақсадида кўзда тутилган барча санитария-эпидемиология тадбирларига риоя қилиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Йиғилиш якунида мутасадди раҳбарларга тадбирнинг ташкилий ва мазмунига доир масалаларини ҳал этиш бўйича манзилли кўрсатмалар берилди.

Обсуждены вопросы подготовки к проведению Ташкентского международного инвестиционного форума
Заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось заседание организационного комитета по вопросам подготовки к проведению Ташкентского международного инвестиционного форума.
В ходе заседания был рассмотрен ход реализации мер по подготовке к мероприятию – руководители профильных министерств, ведомств, дипломатических миссий Узбекистана за рубежом и органов местной власти Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента доложили о проводимой работе и представили информацию о текущем состоянии проработки вопросов организационного и содержательного характера по различным направлениям.
Подчеркнута важность проведения мероприятия на высоком уровне в контексте укрепления имиджа страны в международном деловом сообществе, повышении ее инвестиционной привлекательности, укрепления инвестиционного сотрудничества со странами-партнерами и углублению взаимодействия с международными финансовыми институтами и международными организациями.
В ходе заседания был озвучен ряд вопросов, решение которых требует оперативных скоординированных действий соответствующих министерств и ведомств. Были выработаны алгоритмы взаимодействия, а ответственным руководителям даны адресные поручения.
Также была рассмотрена деловая программа мероприятий ТМИФ и обсуждены меры по ее наполнению практическим содержанием, имея в виду формирование перечней конкретных инвестиционных и торговых соглашений для подписания на полях форума. Отмечена важность мероприятия как унифицированной платформы для выхода на твердые договоренности по прорабатываемым проектам и программам, демонстрации инвестиционного и экономического потенциала отраслей и регионов, а также обсуждения перспективных направлений для дальнейшего привлечения деловых сообществ зарубежных стран к расширению деятельности в Узбекистане.
В отдельном порядке была подчеркнута необходимость соблюдения всех предусмотренных санитарно-эпидемиологических мер в целях обеспечения безопасности участников и гостей мероприятия.
По итогам совещания ответственные руководители получили адресные поручения по решению имеющихся вопросов организационного и содержательного характера.