“Соғлиқни сақлаш соҳасини ривожлантириш” стратегиясини ишлаб чиқиш доирасида Жаҳон банки экспертлари билан учрашув
2022-03-10 | Соғлиқни сақлаш
“Соғлиқни сақлаш соҳасини ривожлантириш” стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича яқиндан ёрдам бериш мақсадида Ўзбекистон Республикасига ташриф буюрган Жахон банкининг бир қатор экспертлари, жумладан соғлиқни сақлаш тизимини молиялаштириш бўйича консультанти жаноб Окоре Окорафор билан Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигида вазирликнинг Соғлиқни сақлаш ва спорт соҳаларида бюджет сиёсати департаменти директори Отабек Фазилкаримов ўртасида учрашув ўтказилди.
Учрашув давомида:
-      соғлиқни сақлаш тизимини бошқариш ва режалаштириш бўйича стратегик мақсадларни белгилаш;
-      соғлиқни сақлашнинг барча бўғинларини бир бири билан самарали интеграциясини таъминлаш мақсадида уларни тузилмавий ва функционал ислоҳ қилиш;
-      соғлиқни сақлаш ходимларига иш ҳақи ва рағбатлантириш тўловларини улар томонидан бажараётган иш ҳажми, тиббий хизматлар мураккаблиги ва эгаллаган касб-малакаси ҳамда уларнинг фаолиятига жамоатчилик томонидан берилган баҳоларга қараб дифференциаллашган ҳақ тўлаш тизимини жорий қилиш;
-      соғлиқни сақлаш тизимини босқичма босқич рақамлаштириш, тиббиёт муассасаларида замонавий бошқарув тизимларини жорий этиш ҳамда тиббиёт соҳасида хусусий секторни ривожлантириш;
-      соғлиқни сақлашни молиялаштириш соҳасида амалга оширилаётган сўнги ислоҳотлар тўғрисида ўзаро фикрлар алмашилди.
Учрашувда жаноб Окорафор хорижий мамлакатларда соғлиқни сақлашни молиялаштириш соҳасида амалга оширилаётган сўнги ислоҳотлар, Соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш стратегияси  шунингдек, ушбу соҳани такомиллаштиришнинг устувор мақсадлари ҳақида сўзлаб берди.
Меҳмонларга Ўзбекистонда Соғлиқни сақлаш тизимини молиялаштириш соҳасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди, жумладан, Сирдарё вилоятида соғлиқни сақлаш тизимини ташкил этишнинг янги модели ва давлат тиббий суғуртаси механизмларини жорий этиш бўйича тажриба-синов лойиҳаси доирасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида тўхталиб ўтилди.
Жаноб Окорафор амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан танишиш учун Сирдарё вилоятига ташриф буюрди.
Томонлар ўзаро тажриба алмашишни янада кенгайтириш, ўзаро ташрифлар ташкил эитиш, самарали ҳамкорликни чуқурлаштириш масалаларини муҳокама қилдилар.

Meeting with World Bank experts as part of the development of a Strategy for the development of the health sector
2022-03-10 | Healthcare
In order to assist in the development of the strategy “Development of the healthcare sector”, a meeting was held with a number of World Bank experts who visited the Republic of Uzbekistan, including Mr. Okore Okorafor, a consultant on financing the healthcare system, and Otabek Fazilkarimov, Director of the Budget Policy Department of the Ministry of Finance in the field of healthcare and sports.
During the meeting:
- setting strategic goals for the management and planning of the public health system;
- structural and functional reform of all health care units in order to ensure their effective integration with each other;
- the introduction of a differentiated system of remuneration and incentive payments to medical workers, depending on the volume of work they perform, the complexity of medical services and the profession they occupy, and the public assessment of their activities;
- step by step digitalization of the healthcare system, the introduction of modern management systems in medical institutions and the development of the private sector in the medical field;
- the sides exchanged views on the latest reforms implemented in the field of healthcare financing.
During the meeting, Mr. Okorafor spoke about current production, healthcare and development strategies in the field of healthcare financing in foreign countries, as well as reliable data on improving this sector.
The guests were informed about the ongoing work in Uzbekistan in the field of healthcare financing, including a new model of healthcare organization in the Syrdarya region and a pilot project on the introduction of state medical insurance mechanisms.
Mr. Okorafor visited the Syrdarya region to get acquainted with the ongoing work.
The parties discussed issues of further expansion of mutual exchange of experience, organization of mutual visits, deepening fruitful cooperation.