Ўзбекистон ва Туркия ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганига 30 йил тўлди
2022 йил 4 март куни Ўзбекистон Республикаси ва Туркия Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганига 30 йил тўлди.
Мазкур воқеа муносабати билан икки давлат ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари Абдулазиз Камилов ва Мевлют Чавушўғлу ўзаро табрик алмашдилар.
Абдулазиз Камиловнинг мактубида сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги стратегик шериклик сезиларли даражада фаоллашгани қайд этилган.
“Ишончим комилки, биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз билан дўстлик ришталари келгусида ҳам изчил ва самарали ривожланишда давом этади, – деб ёзади Ўзбекистон ТИВ раҳбари.
Ўз навбатида, Мевлют Чавушоглу бой табиий ресурслар ва инсон капитали, чуқур давлатчилик тажрибаси ва маданий меросга эга Ўзбекистон сўнгги йилларда ижтимоий-иқтисодий ривожланишнинг юқори суръатларини намойиш этаётганини таъкидлаган.
“Ўзбекистон минтақадаги барқарорлик ва фаровонлик борасида йўл кўрсатувчи ва илҳом манбаидир. Туркия порлоқ келажак сари қатъий қадамларида Ўзбекистон билан бирдамликда бўлишда давом этади”, –  дейилади Туркия Ташқи ишлар вазири мактубида.

О 30-летии дипломатических отношений между Узбекистаном и Турцией
4 марта 2022 года исполнилось 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой.
По случаю этого события руководители внешнеполитических ведомств двух стран Абдулазиз Камилов и Мевлют Чавушоглу обменялись поздравительными посланиями.
В письме Абдулазиза Камилова отмечается, что за последние годы стратегическое партнерство между Узбекистаном и Турцией заметно активизировалось.
«Уверен, что благодаря нашим совместным усилиям узы нашей дружбы будут и впредь последовательно развиваться и расширяться», подчеркивает глава МИД Узбекистана.
В свою очередь, Мевлют Чавушоглу пишет, что Узбекистан, обладающий богатыми природными ресурсами и человеческим капиталом, огромным опытом государственности и значительным культурным наследием, за последние годы демонстрирует высокие темпы социально-экономического развития.
«Узбекистан является проводником и источником вдохновения для стабильности и процветания в регионе. Турция будет и впредь солидарна с Узбекистаном в его решительных шагах к светлому будущему», - говорится в письме Министра иностранных дел Турции.