Ўзбекистон ва Покистон ҳукуматлараро даражадаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди
2022-03-03 | Иқтисодиёт
Исломобод шаҳрида Ўзбекистон Республикаси билан Покистон Ислом Республикаси ўртасидаги савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссияси (ҲК)нинг 7-йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишга Ўзбекистон томонидан Бош вазир ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, Покистон томонидан Бош вазирнинг савдо ва инвестициялар бўйича маслаҳатчиси Абдул Раззоқ Довуд ҳамраислик қилди.
Йиғилиш кун тартибига савдо-иқтисодий, инвестициялар, транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорлик, озиқ-овқат хавфсизлиги, таълим, инновациялар, илм-фан, ахборот технологиялари, туризм ва ҳудудлараро алоқалар йўналишидаги муносабатлар каби кенг кўламли масалалар киритилди.
Тадбир ўзаро ҳамкорликнинг турли йўналишларида мавжуд масалаларни ҳар томонлама муҳокама қилиш учун ўзига хос майдон вазифасини бажариб, ўзаро манфаатли шерикликни кенгайтиришнинг истиқболли йўналишларини аниқлаш ҳамда уларнинг ҳар бири бўйича амалий ҳамкорликни йўлга қўйиш борасида кейинги қадамларни белгилаш имконини берди.
Томонлар икки мамлакат ўртасида Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим юзасидан келишиш жараёни муваффақиятли якунланганини мамнуният билан қайд этдилар. Ҳужжат имзоланганидан кейин уни амалга ошириш учун қўшма “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш бўйича якдил фикрга келинди. Шунингдек, яқин келажакда Ўзбекистон-Покистон товар айирбошлаш ҳажмини 1 миллиард долларга етказиш мақсадида ўзаро савдонинг мавжуд салоҳиятидан фойдаланиш бўйича фаол иш олиб боришга келишилди.
Икки мамлакат тадбиркорлари ўртасида саноат кооперациясини чуқурлаштириш чора-тадбирлари кўриб чиқилди. Ўзбекистон ва Покистон ўртасида 2022 йилга мўлжалланган саноат кооперацияси дастурини биргаликда ишлаб чиқишга ўзаро тайёрлик билдирилди. Унга қишлоқ хўжалиги, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги, енгил, фармацевтика ва электротехника саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби соҳаларда аниқ лойиҳалар, шунингдек, ушбу лойиҳаларнинг ташаббускорлари ва амалга ошириш муддатлари ҳақида маълумотлар киритилади. Шу мақсадда Ўзбекистон Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан Покистон Савдо вазирлиги ўртасида қўшма лойиҳа офисини ташкил қилиш таклиф этилди. Шунингдек, томонлар турли соҳалардаги ютуқларни намойиш этиш ва қўшма лойиҳаларни амалга оширишга икки мамлакат тадбиркорларини жалб қилиш мақсадида Ўзбекистон ва Покистонда мунтазам равишда саноат тармоқ кўргазмаларини ўтказиш амалиётини йўлга қўйишга келишиб олдилар.
Транспорт ва транзит соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантиришга ҳам устувор аҳамият берилди. “Термиз – Мозори-Шариф - Кобул – Пешавор” транс–афғон темир йўлини қуриш лойиҳасини амалга оширишни жадаллаштириш, тўғридан – тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш ҳамда қўшма инфратузилмавий лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этиш бўйича навбатдаги тадбирлар ишлаб чиқилди. Белгиланган вазифаларни ҳал қилишда тизимли ёндашувни амалга ошириш учун ҲК доирасида транспорт ва логистика бўйича алоҳида кичик комиссия тузишга қарор қилинди.
Озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, томонлар ушбу соҳадаги мавжуд шартномаларни амалга оширишни жадаллаштириш бўйича ечимлар ишлаб чиқдилар, шунингдек яқин келажакда алоҳида ҳамкорлик дастурини шакллантиришга келишиб олдилар.
Шунингдек, тадбир доирасида икки мамлакатнинг олий ўқув юртлари, технопарклар, илмий марказлари, илмий-тадқиқот лабораториялари ва бизнес-инкубаторлари ўртасида алоқаларни ўрнатиш, икки томонлама туризмни ривожлантириш ҳамда ҳудудий ўсиш, рақамли иқтисодиёт, архитектура, урбанизация ва инфратузилмавий ривожланиш соҳаларида тажриба алмашишни назарда тутган ҳолда ҳудудлараро ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди.

Узбекистан и Пакистан обсудили вопросы дальнейшего взаимодействия на межправительственном уровне
В г.Исламабаде состоялось 7-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Пакистан (МПК).
Сопредседателями заседания выступили: c узбекской стороны – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков, а с пакистанской стороны – советник Премьер-министра по вопросам торговли и инвестиций Абдул Раззак Давуд.
Повестка заседания включила в себя широкий спектр вопросов торгово-экономического, инвестиционного и транспортно-логистического сотрудничества, взаимодействия в областях продовольственной безопасности, образования, инноваций, науки, информационных технологий, туризма и межрегиональных связей.
Мероприятие, став платформой для всестороннего обсуждения имеющихся вопросов в различных сферах взаимодействия, также позволило выделить перспективные направления для расширения взаимовыгодного партнерства и определить дальнейшие шаги по налаживанию практического сотрудничества в каждом их них.
Стороны с удовлетворением отметили успешное завершение согласования Соглашения о преференциальной и торговле между двумя странами и договорились после его подписания разработать совместную «Дорожную карту» по его практической имплементации. Также в данном контексте была достигнута договоренность об активной работе по использованию имеющегося потенциала взаимной торговли с тем, чтобы довести объем узбекско-пакистанского товарооборота до 1 млрд долларов в ближайшей перспективе.
Рассмотрены меры по углублению промышленной кооперации между предпринимателями двух стран. Выражена взаимная готовность совместно разработать программу промышленной кооперации между Узбекистаном и Пакистаном на 2022 год, которая будет включать в себя конкретные проекты в таких сферах как сельское хозяйство, сельскохозяйственное машиностроение, легкая, фармацевтическая и электротехническая промышленность, сфера производства строительных материалов, а также информацию об инициаторах данных проектов и сроках реализации. В этих целях было предложено создать совместный проектный офис между Министерством инвестиций и внешней торговли Узбекистана и Министерством торговли Пакистана. Также стороны договорились наладить практику проведения регулярных промышленных отраслевых выставок в Узбекистане и Пакистане с целью демонстрации достижений в различных отраслях и привлечению предпринимателей двух стран к реализации совместных проектов.
Не меньший приоритет был отдан развитию сотрудничества в области транспорта и транзита. Выработаны дальнейшие шаги по ускорению реализации проекта строительства трансафганской железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», налаживанию прямого авиасообщения и реализации совместных инфраструктурных проектов. Для внедрения системного подхода к решению поставленных задач было принято решение о создании в рамках МПК отдельной подкомиссии по вопросам транспорта и логистики.
Отдельное внимание было уделено сотрудничеству в области продовольственной безопасности: стороны выработали решения по ускорению реализации имеющихся договоренностей в данной области, а также договорились в ближайшее время разработать отдельную программу сотрудничества.
Также на полях мероприятия были рассмотрены вопросы налаживания связей между высшими учебными заведениями, технопарками, научными центрами, исследовательскими лабораториями и бизнес-инкубаторами двух стран, продвижения двустороннего туризма, развития межрегионального сотрудничества, имея в виду в том числе обмен опытом в области регионального развития, цифровой экономики, архитектуры, урбанизации и инфраструктуры.
По итогам заседания был подписан соответствующий протокол, в котором нашли отражение все договоренности, достигнутые в ходе мероприятия.