BPO ва KPO-хизматларини ривожлантиришга йўналтирилган лойиҳаларни амалга оширишда Баҳрайннинг IT компанияларни жалб қилиш масалалари муҳокама қилинди
2022-03-02 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси АКТ вазирлиги делегатсиясининг Испания Қироллигида бўлиб ўтаётган “MWC Barcelona-2022” Жаҳон мобил конгрессида, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш. Шерматов ва Баҳрайн Қироллиги транспорт ва коммуникациялар вазири Камол бин Аҳмад Муҳаммад ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида Ўзбекистон ва Баҳрайн Қироллиги ўртасида ахборот-коммуникатсия  технологиялари соҳасида, жумладан, IT тадбиркорликни ривожлантиришда ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Хусусан, Ўзбекистонда Баҳрайн IT компанияларининг ваколатхоналарини очиш ва IT Парк резидентлигига жалб қилиш бўйича музокаралар олиб борилди. Бугунги кунда юртимизда маҳаллий ҳамда хорижий IT бизнесни қўллаб-қувватлаш учун барча шароитлар яратилмоқда. IT Парк бунда визаларни олишда, корхонани юридик жиҳатдан расмийлаштиришда, имтиёзли равишда биноларни ажратишда, банк ҳисоб рақамларини очишда, солиқ имтиёзларни тақдим этишда ҳамда малакали кадларни танлашда ташкилий кўмак беради.
Резидентликдан ташқари, учрашувда Баҳрайн IT компанияларининг, Ўзбекистонда стартап лойиҳаларни молиялаштириш учун венчур жамғармаларни жалб қилиш масалалари кўриб чиқилди.
Республикамизда BPO ва  KPO хизматларини ривожлантиришга йўналтирилган лойиҳаларни амалга оширишда Баҳрайнлик IT компанияларни жалб қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Учрашувда таъкидланганидек, Баҳрайннинг IT компаниялар малакали ишчиларни рақобатбардош шартлар асосида кенг жалб этишлари мумкин бўлади. Ўз навбатида, Ўзбекистонда ёш ва меҳнатга лойиқ аҳолинининг бандлигини оширишда ва юқори маошли IT касбларни эгаллаш орқали уларнинг даромадларни оширишга замин яратади.
Шунингдек, Баҳрайн давлат ташкилотлари ва компанияларининг 2022 йил 24-26 октабр кунлари Ўзбекистонда АКТ хафталиги доирасида бўлиб ўтадиган “ICT Week Uzbekistan” халқаро рақамли форумда иштирок этиш учун таклиф берилди.
Томонлар кенг ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш учун катта имкониятлар мавжудлигини қайд этиб, уларни янада ривожлантиришга тайёр эканликларини билдирдилар.

Обсуждены вопросы привлечения бахрейнских IT-компаний для реализации проектов по развитию BPO- и KPO-услуг
2022-03-02 | Экономика
В рамках визита делегации Министерства ИКТ в Королевство Испания для участия во Всемирном мобильном конгрессе «MWC Barcelona 2022» состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзода Шерматова с Министром транспорта и телекоммуникаций Королевства Бахрейн Камаль бен Ахмед Мохаммедом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы укрепления сотрудничества между Узбекистаном и Королевством Бахрейн в области информационно-коммуникационных технологий, в том числе в области развития IT-предпринимательства.
В частности, прошли переговоры об открытии представительств бахрейнских IT-компаний в Узбекистане и их вхождение в число резидентов IT Park. Сегодня в республике создаются все необходимые условия для поддержки местного и зарубежного IT-бизнеса. IT Park окажет организационную помощь в получении виз, юридическом оформлении предприятия, выделении помещений на льготных условиях, открытии банковских счетов, предоставлении налоговых льгот, подборе квалифицированного персонала.
Помимо резидентства также рассмотрены вопросы участия бахрейнских IT-компаний в проектах IT Park, в том числе в программах инкубации и акселерации, привлечения венчурных фондов Бахрейна для финансирования стартап-проектов Узбекистана.
Особое внимание было уделено вопросам привлечения бахрейнских IT-компаний в реализации проектов по развитию BPO- и KPO-услуг в республике. Как было отмечено на встрече, бахрейнские IT-компании смогут широко привлекать квалифицированных рабочих специалистов на конкурентных условиях. В свою очередь, это способствует повышению занятости молодого трудоспособного населения в Узбекистане, повышению их доходов за счет освоения высокооплачиваемых IT-профессий.
Также в ходе встречи было выдвинуто предложение об участии государственных организаций и компаний Бахрейна на международном цифровом форуме, который состоится 24-26 октября 2022 года в рамках «ICT Week Uzbekistan».
Стороны отметили большой потенциал для установления широкого и взаимовыгодного партнерства и выразили готовность мобилизовать усилия для дальнейшего их развития.