АКТ вазирлиги раҳбарияти “MWC Barcelona-2022” Жаҳон мобил конгрессида иштирок этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш. Шерматов бошчилигидаги делегация Барселона (Испания Қироллиги) шаҳрида жорий йилнинг 28 феврал   3 март кунлари бўлиб ўтаётган “MWC Barcelona-2022” Жаҳон мобил конгрессида иштирок этмоқда.
“MWC Barcelona-2022” Халқаро мобил конгресси 155 мамлакатдан 2000 дан ортиқ турли компания ва ташкилотларни бирлаштирган IT саноатидаги энг йирик халқаро тадбирлардан бири ҳисобланади. Конгресс доирасида етакчи мутахассислар ва бозор экспертлари АКТ соҳасидаги сўнгги тенденцияларни муҳокама қиладилар ҳамда сўнгги технологик ютуқлар тақдимотларини ўтказадилар.
Бу йилги тадбир дастури булутли технологиялар, 5G технологияларини ривожлантириш, сунъий интеллектларни илгари суриш, интернет технологияларининг кириб келиши каби долзарб масалаларга бағишланади.
Конгресс иштирокчилари орасида етакчи халқаро IT-компаниялар – технологик асбоб-ускуналар ва дастурий таъминот ишлаб чиқарувчилари, телекоммуникатсия ва мобил алоқа операторлари, миллий IT-бозорлари вакиллари бор. Улар орасида Амазон, Amazon, AT&T, China Mobile, HTC, Huawei, ZTE, Amdocs, HP, Nokia, Qualcomm, Vodafone, Kaspersky, Accenture, Fujitsu ва бошқалар бор. Тадбирни нуфузли оммавий ахборот воситалари, жумладан CNBC, Financial Times, The Wall Street Journal, Time, Euronews ва бошқалар ёритиб боради.
Форум доирасида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги раҳбариятининг бир қатор хорижий IT компаниялар билан учрашувлар ўтказиши, “Huawei Industrial Digital Transformation Summit” саммитида ҳамда “Рақамли ўзгариш” мавзусидаги конференцияда иштирок этиши режалаштирилган.

Руководство Министерства ИКТ принимает участие во Всемирном мобильном конгрессе «MWC Barcelona-2022»
2022-03-02 | Экономика
Делегация Министерства ИКТ во главе с Министром по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзодом Шерматовым принимает участие во Всемирном мобильном конгрессе «MWC Barcelona-2022», который проходит в городе Барселона (Королевство Испания) 28 февраля — 3 марта текущего года.
Международный мобильный конгресс «MWC Barcelona» – это одно из крупнейших международных событий в IT-индустрии, объединяющее более 2 000 различных компаний и организаций из 155 стран. В рамках конгресса ведущие специалисты и эксперты рынка обсуждают последние тенденции в сфере ИКТ, проводятся презентации последних технологических достижений.
В этом году программа мероприятия будет посвящена таким актуальным темам, как облачные технологии, развитие 5G-технологий, финтех, продвижение технологий искусственного интеллекта, проникновение интернет-технологий.
В числе участников конгресса – ведущие международные IT-компании – производители технологического оборудования и программного обеспечения, контента, телекоммуникационные и мобильные операторы, регуляторы национальных IT-рынков. В их числе — Amazon, AT&T, China Mobile, HTC, Huawei, ZTE, Amdocs, HP, Nokia, Qualcomm, Vodafone, Kaspersky, Accenture, Fujitsu и многие другие. Событие освещается авторитетными СМИ, в числе которых CNBC, Financial Times, The Wall Street Journal, Time, Euronews и другие.
В рамках форума планируется проведение двусторонних деловых встреч руководства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан с рядом зарубежных IT-компаний, участие в конференции «Цифровая инклюзивность», саммите «Huawei Industrial Digital Transformation Summit».